יש עתיד עם ד"ר עליזה לביא

"צריך כפר שלם כדי לגדל ילד אחד", אומר פתגם אינדיאני. כדי להצליח לשלב, כדי להתפתח וללמוד, כדי לגדל ילדים ולפתח חיי משפחה – צריך למצוא את הכפר המתאים. ואם אין – ליצור אותו. זה הסוד שלי.מאת: ד"ר עליזה לביא, מס' 7 ברשימת "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד


יש עתיד עם ד"ר עליזה לביא

וְלִי, אֵלִי, תֵּן אֶת הָאֹשֶׁר לִשְׁמֹר עַל יַלְדִּי עוֹד שָׁנִים רַבּוֹת,

בְּאַהֲבַת אֵם מְבֹרֶכֶת וּשְׂבֵעַת רָצוֹן

 

כך כתבה פאני נוידא בתפילותיה האישיות בשנת 1855. למעלה ממאה ומחצה מאוחר יותר, המילים הללו מקבלות משמעות מחודשת, ואולי אפילו יתר-משמעות, כאשר נשים נדרשות לשאלת השילוב בין תפקידיהן כרעיה וכאם לבין פיתוח קריירה עצמאית. למרבה הצער, גם בתחילת האלף השלישי, השאלותהללו מופנות לאמהות ולא לאבות – אבל זה עניין לפעם אחרת.
אני עצ
מי מכירה את ההתחבטות כבר 25  שנה. הפכתי לאם בגיל 24, וארבעת ילדי גדלו עם אמא שכל העת תמרנה בין הבית לבין העבודה. האוניברסיטה, הטלוויזיה, בין המטבח לבין חדר העבודה. וכאשר החלטתי להיכנס לזירה הפוליטית, אולי התובענית ביותר שיש, שיתפתי את שלושת הצעירים –אלו שבבית – בהתחבטויות. ככלות הכל, מדובר במסע שישפיע עליהם אולי עוד יותר מאשר עלי.

 

ילדי הם דעתניים ולא עשו לי הנחות. "את בטוחה שזה המקום שלך?", שאלה השנייה. השבתי ללא היסוס בחיוב, אבל לא בגללי אלא בזכותה, בזכות הבחורה שכבר שנה מעבירה לי סדנא להעצמה במאמציה הבלתי-נרפים להתקבל ללימודי רפואה. עם השלישי היו שיחות עומק, ודרכן נוכחתי לדעת, כי על יותר מדי שאלות אנחנו המבוגרים לא ענינו, השארנו לילדינו ולנכדינו מצוקות ועיוותים שיצרנו במו ידינו, ועכשיו הגיע הזמן לטפל בהם. ואילו עם הקטנה זה היה ממש כמו לרקוד ולס: "אמא, אני אהיה בסדר. קצת סבתא וקצת אבא. נסתדר. אל תדאגי".

 

קצת סבתא וקצת אבא – זו הנוסחא כבר הרבה שנים, עם בן-זוג שעובד אל תוך הלילה מצד אחד, והרצון העז שלי לא לוותר על הלימודים ועל התפקידים ועל ההרצאות בחו"ל. אמא שלי מעולם לא הייתה המטפלת של ילדי, אבל היא תמיד שם בשבילם. כך הורי וכך חמי וחמותי, הורי השניים. נשמע הכי בנלי בעולם, אבל זה הכי אמיתי. כי בשביל לשלב הורות וקריירה, אנחנו חייבות את עזרתם של כל הסובבים אותנו.

 

"צריך כפר שלם כדי לגדל ילד אחד", אומר פתגם אינדיאני. כדי להצליח לשלב, כדי להתפתח וללמוד, כדי לגדל ילדים ולפתח חיי משפחה – צריך למצוא את הכפר המתאים. ואם אין – ליצור אותו. זה הסוד שלי.

 

אבל לא צריך לעצור כאן. ההישג האמיתי שלנו יהיה כאשר היציאה לעבודה בצד חיי המשפחה תהיה בחירה לגיטימית חופשית, פרי הכרעה של הנשים, בהתאם למה שהן רוצות ולא כאקט של כניעה למערכות של אילוצים או לחצים חברתיים. המטרה היא שכל אחת תבחר את מה שנכון לה, לזוגיות שלה, לסיכום שלה ולשיח עם בן-זוגה וילדיה. זאת המשימה שלנו