האם אני בהריון?

אם את חסרת מנוחה ועצבנית לאחר איחור של שבועיים בהופעת הווסת, וברצונך לדעת אם את בהריון, טלפני לרופאך וקבעי פגישה בהקדם. אולם זכרי שקשה למדי לאבחן הריון בבדיקה הנערכת מיד לאחר האיחור ורופאך יעדיף לבדוק אותך לאחר שתדלגי על שתי וסתות.מאת: דר' שרגא וקסלר - מנהל מכון שער לבריאות האישה, גינקולוג, מנתח ומיילד, מבצע סקירות מערכות, ברור גנטי ייעוץ ומעקב הריון וחבר הנהלת האגודה לתכנון המשפחה.


האם אני בהריון?

 

מתי עלי לפנות לרופא וכיצד אוכל לדעת האם אני בהריון?

אם את חסרת מנוחה ועצבנית לאחר איחור של שבועיים בהופעת הווסת וברצונך לדעת אם את בהריון, טלפני לרופאך וקבעי פגישה בהקדם. חשוב לזכור - קשה למדי לאבחן הריון בבדיקה הנערכת מיד לאחר האיחור ורופאך יעדיף לבדוק אותך לאחר שתדלגי על שתי וסתות.

באמצעות הסריקה העל-קולית (אולטרה-סאונד) ניתן לראות את העובר החי ברחם כשבוע לאחר האיחור בווסת.

בדיקת דם להריון (יש צורך בהפניית רופא בקופות החולים) חיובית כבר 8 ימים לאחר ההתעברות, זאת אומרת שבוע לפני האיחור.

בדיקת שתן ביתית, המדויקת ב95% - 98%, יכולה לאשר את קיומו של הריון יום יומיים לפני מועד הוסת הבא.

חשוב לדעת שתוצאה שלילית בבדיקת הריון ביתית - אין פרושה שאין הריון. מומלץ לחזור עליה כעבור יום יומיים ואם שוב שלילית ויש סיכוי גבוה להריון, כדאי להשקיע בבדיקת דם להריון (בדיקת בֶטָה כמותית). היות שהריון חוץ רחמי שכיח במקומותינו בכ1-2% מההריונות חשוב לדעת שערכי ה-בֶּטָה נמוכים יותר ביחס להריון תוך רחמי רגיל ומכאן חשיבותה הרבה של בדיקת דם להריון.


 באיזה חודש אני? כל התשובות בפנים
 

האם יש סימנים נוספים להריון פרט לעיכוב בווסת?

עיכוב בווסת אינו מעיד תמיד על הריון... חפשי גם את הסימנים הבאים כולם או אחדים מהם:

 

האם ייתכן שיופיעו סימני הריון ללא הריון?

מדובר ב"הריון מדומה" - תופעה המופיעה אצל נשים המשתוקקות מאוד ללדת, אך אינן מסוגלות להיכנס להריון.

הריון מדומה יכול לגרום לכל סימני ההריון כולל העדר וסת, הקאות, עלייה במשקל ואפילו "תחושה" של תנועות העובר ברחם. הריון מדומה מופיע לעתים אצל נשים נורמליות לחלוטין. אין כיום שום הסבר לתופעה זו. היא מתגלה לעתים גם אצל נשים החוששות מהריון.

 

מה היא הבדיקה הגינקולוגית?

זו היא רק אחת מהבדיקות הרפואיות הכלליות והיא מבוצעת על ידי רופא/ת נשים.

רופאך יבדוק את כל חלקי גופך ואברייך, תוך שאת יושבת ברגליים מפושקות על המיטה הגינקולוגית. תנוחה זו תאפשר לו לבדוק את איברייך הנשיים. הרופא ישים בתוך נרתיקך מכשיר (מפלסטיק) הקרוי ספקולום, יתבונן בצוואר הרחם, וייטול דגימה לצורך ביצוע "משטח פאפ".

הרופא יבדוק גם - כן את הרחם ואת השחלות ויחדיר שתיים מאצבעותיו לנרתיקך לצורך כך, אם תהיי מתוחה בזמן הבדיקה, תנשמי עמוקות. כך תהיי רגועה יותר, תעזרי לביצוע הבדיקה, תקלי על הרופא לבדוק את שינויים שנגרמו בעקבות ההריון ולגלות ציסטות או גידולים.

לעתים מעוניין הרופא לאמת את אבחנת ההריון על-ידי בדיקת שתן, היכולה להתבצע במרפאתו בתוך דקות ספורות.

 

מה משך חייו של תא זרע שנפלט בנרתיק?

מקובל להניח שהזרע פעיל ומסוגל להפרות במשך 48-72 שעות ולאחר פרק זמן זה רוב הזרעונים אבדו את יכולת ההפריה שלהם. ישנם זרעונים המסוגלים להפרות גם אחרי 96 ועד 108 שעות (4-5 ימים). כדי להתקיים דרושה לזרע טמפרטורה נמוכה מטמפרטורת הגוף הנורמלית.

 

כיצד מתרחשת הפריית הביצית?

תאי זרע זכריים משתחררים בחלל הנרתיק בעת קיום יחסי המין ומרגע זה הם מתחילים להתקדם במעלה הנרתיק, לכיוון צוואר הרחם. הם עוברים דרך הרחם, מגיעים אל החצוצרה ופוגשים שם בביצית. רק זרעון אחד יחדור לביצית ויפרה אותה למרות שזרעונים רבים מצליחים להגיע לחצוצרה.

הביצית המופרית עושה דרכה במורד החצוצרה מגיעה לתוך חלל הרחם לאחר שלושה ימים. היא "מתחלקת" בדרכה אל הרחם, עד שהיא הופכת לגוש קטן של תאים. לאחר ארבעה או חמישה ימים בחלל הרחם, מתמקמת הביצית המופרית על דופנות חלל הרחם. אורך חייה של הביצית נע בין 12 ל 24 שעות, לאחד מכן היא נפלטת מן הגוף.

ההפריה מתרחשת בדרך כלל 12 שעות מן הביוץ, וחוקרים אחדים סבורים שזמן ההפריה אצל הנקבה - הזמן שבו היא מסוגלת להתעבר - אף קצר מ - 12 שעות.


 קראי עוד בנושא סימנים מוקדמים להריון!