מעקב הריון אצל רופא הנשים או בטיפת חלב

בתחילת ההיריון עברת המון בדיקות: דם, שתן, אולטרה סאונד. בשבוע 12 לערך, אולי קצת קודם, פתחת תיק מעקב היריון אצל אחות טיפת חלב או אצל רופא הנשים. בדקו לך לחץ דם, משקל, שאלו להרגשתך וחשת שאת בידיים טובות.2P סטודיו

מעקב הריון אצל רופא הנשים או בטיפת חלב

 

מאת: נטע דורון

 

בתחילת ההיריון עברת המון בדיקות: דם, שתן, אולטרה סאונד. בשבוע 12 לערך, אולי קצת קודם, פתחת תיק מעקב היריון אצל אחות טיפת חלב או אצל רופא הנשים.

בדקו לך לחץ דם, משקל, שאלו להרגשתך וחשת שאת בידיים טובות. אחר כך שילחו אותך הרופא והאחות לדרכך: "ניפגש בעוד חודש". אם היה זה הריונך הראשון ודאי חשת שמדובר בטעות, מכיוון שחודש זה המון זמן…


ובכן, לא מדובר בטעות. מעקב ההיריון נועד לוודא כי אינך מפתחת בעיה כלשהי בהריון. אין מה לבדוק מדי שבוע או שבועיים בהיריון כה צעיר.

מצער להודות, אך גם אין הרבה מה לעשות אם מתגלית בעיה קריטית בשלב כה מוקדם. ההיריון ישרוד או שלא בכוחות עצמו.


ומה עוד תעברי במהלך ההיריון ? לא מעט. סקירות מערכות על ידי בדיקות האולטרה סאונד, חלבון עוברי, העמסת סוכר, דיקור מי שפיר (לא כולן) ועוד.

מלבד כל אלה, יש צורך בניטור ובמעקב אחר פרמטרים קבועים בגופך במהלך ההיריון.

בדיוק לצורך כך תיפגשי עם אחות טיפת חלב או עם רופאך. מתחילת ההיריון (לא לפני שבוע 10) תיכנסי למעקב מסודר אצל האחות האחות או הרופא מדי חודש. מה ייבדק ?

 

בנוסף, תוכלי לשאול שאלות שהצטברו אצלך ותוכלי להתייעץ אודות כל בעיה או עניין המטרידים אותך (עצירויות, טחורים, הקאות וכד').

במידה והכול תקין תשלחי לביתך, ייקבע תור לעוד חודש, והבדיקה תחזור על עצמה. כך יתגלו תופעות בלתי רצויות כגון עלייה חריגה במשקל, יתר לחץ דם מתפתח או קיום חלבון בשתן, העלולים לבשר על סכרת או על רעלת היריון לדוגמא.


בין לבין, תשתלבנה בדיקות נוספות שיש לעבור בהיריון מספר פעמים: ספירת דם, נוגדני cmv (לא לכולן) והעמסת סוכר (50 גר'), אך לצורך בדיקות אלה אין צורך להגביר את תדירות הביקורים והמעקב.


עם התקדמות ההיריון (חודש תשיעי), תתבקשי להגיע בתדירות צפופה יותר. לקראת השבועות האחרונים ייעשה לך גם מוניטור, בייחוד אם את מתלוננת על ירידה בתנועות עובר.

 

אם ההיריון הגיע לשבוע 40 וטרם ילדת (מה שקורה לנשים רבות) תופני אחר כבוד למעקב היריון כבר בבית היולדות. הביקורות שם ילכו ויעלו בתדירותן ככל שההיריון יתקדם והלידה תתאחר.