רעלת היריון מגבירה סיכון קרדיווסקולארי בקרב ילדים

מחקר חדש מגלה כי בקרב ילדים ומתבגרים שנולדו לאמהות שפיתחו רעלת היריון, עלולה להתרחש עלייה בגורמי הסיכון הקרדיווסקולארי (לב וכלי הדם).תרגמה וערכה : עדי ליפטשר


רעלת היריון מגבירה סיכון קרדיווסקולארי בקרב ילדים

מחקר חדש  גילה כי לילדים שנולדו לאמהות שסבלו מרעלת היריון יש גורמי סיכון קרדיווסקולאריים (הלב וכלי הדם) בשלבים מוקדמים בחייהם.

 

ידוע כי לנשים שפיתחו רעלת היריון יש סיכון גבוה יותר של מחלות קרדיווסקולריות, אך מחקרים נוספים הראו כי גם צאצאיהם עלולים לסבול מעלייה בגורמי סיכון קרדיווסקולאריים.

 

החוקרים ערכו מטה- אנליזה למחקרים שדיווחו על גורמי סיכון קרדיווסקולאריים מסורתיים בקרב ילדים שנחשפו לרעלת היריון בהשוואה למקרי הביקורת. הם התייחסו ל18 מחקרים שסיפקו מידע על 42,249 חולים ומצאו כי חשיפה בתוך הרחם לרעלת היריון מביאה לעלייה בלחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי ובמדד מסת הגוף (bmi) בתקופת הילדות וההתבגרות.       

אם לחץ הדם הסיסטולי יימשך לתוך תקופת ההתבגרות, החוקרים אומרים, הוא יקושר לסיכון מוגבר של  8% למוות כתוצאה ממחלת לב וסיכון מוגבר של 12% לשבץ.

 

החוקרים ציינו כי התוצאות היו דומות בקרב ילדים ומתבגרים, ממינים שונים, ועל פני משקלי לידה שונים.

 

הם גם בדקו סמני סיכון קרדיווסקולאריים אחרים, אך אמרו כי אין מספיק ראיות כדי להסיק מסקנות בנוגע להשפעתה של רעלת ההיריון על פרופיל השומנים בדם של הילדים או חילוף החומרים של הגלוקוז.

 

החוקרים מדגישים כי הממצאים מראים שאותם ילדים יזדקקו למעקב רציף ומעידים על צורך באסטרטגיות מניעה ראשוניות לגילוי מוקדם של בעיות קרדיווסקולאריות.

 

החוקרים מציינים כי המחקר מוגבל כיוון שבדק תינוקות שנולדו בסוף ההיריון, סביר להניח לאמהות עם רעלת היריון חמורה פחות, כך שהתוצאות יהיו שונות עבור תינוקות שנולדו לאמהות במצב חמור יותר של המחלה.

 

הבנה מכניסטית יותר של ההבדלים בלחץ הדם ובמדד מסת הגוף (bmi) יכולה לספק תובנות מועילות לשאלה מדוע חלק מהחולים נוטים ליתר לחץ דם ורעלת היריון.