בקע (שבר או הרניה) טבורי בקרב נשים הרות

נשים רבות סובלות מחולשה מקומית בדופן הבטן הממוקדת באזור טבעת הטבור ומתגלה בעיתות מאמץ כגון: הריון, שיעול, עצירויות או מאמץ גופני.מאת: סיגל דלגדו לוי


בקע (שבר או הרניה) טבורי בקרב נשים הרות

נשים רבות סובלות מחולשה מקומית בדופן הבטן הממוקדת באזור טבעת הטבור ומתגלה בעיתות מאמץ כגון: הריון, שיעול, עצירויות או מאמץ גופני.


באמצעות מישוש האזור ניתן לגלות  בליטה של אברי הבטן החוצה, בד"כ של שומן התוך בטני או מעי.

התופעה נרכשת בדרך כלל מהריונות חוזרים או כתוצאה מהשמנת יתר היכולים להחליש את דופן הבטן באזור הטבור או פגם מולד קטן שיכול להיות בלתי נראה ושאינו סימפטומתי עד לגיל מבוגר.


כאשר יש בליטה (נפיחות) של אברי הבטן החוצה, מופיע כאב ותחושה של אי נוחות בבטן, יש להבדק ע"י מומחה, משום שהבליטה עלולה להופיע גם באופן קבוע ולסכן בכליאה של האיבר שיצא דרך הטבור.

לעיתים נדירות ישנם מצבים שלולאת המעי הופכת כלואה או לכודה בתוך הבקע. המעי סובל מחוסר באספקת הדם ועלולה להיווצר חסימת מעיים ואף נמק, זהו מצב מסוכן  הדורש ניתוח דחוף.

 

לדברי ד'ר סרגיי קידר מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית ילדים, כירורג בכיר בבית החולים דנה, איכילוב: בזמן הריון ובעיקר בהריונות חוזרים, יש עומס יתר על דופן הבטן.

באזור החלש ביותר, בטבעת הטבור נקרעים סיבים של רקמת חיבור אשר מחברת את שרירי הבטן בקו האמצע, דבר זה גורם להגדלת טבעת הטבור ולבליטה של הבקע.

האבחנה הראשונית של בקע טבורי אצל נשים הרות שלא סבלו מבקע טבורי לפני הריון נעשית בדר"כ בשליש השני של הריונן והבקע יותר סימפטומתי במשך ההריון.

רופא כירורג מאבחן בבדיקה גופנית ובדרך כלל אין צורך בבדיקת הדמיה (אולטרסאונד). כאשר אובחנה בעיה של בקע טבורי רצוי לא לדחות  את הטיפול על מנת  למנוע את סיבוכי הכליאה.

 

עוד מוסיף ד'ר קידר, הניתוח הנו תיקון כירורגי המתבצע בהרדמה כללית או אזורית, על בסיס אשפוז יום (בד"כ).

במהלך הניתוח דרך חתך קטן בצורת חצי עיגול בקפל התחתון של הטבור,החזרת התוכן של הבקע אל תוך חלל הבטן וביצוע סגירה כירורגית. כאשר הפגם הוא גדול באופן יחסי משתמשים בעת ביצוע הניתוח  ברשתות מלאכותיות כטלאי.

 

הסיבוכים שעלולים להתרחש לאחר ניתוח אלקטיבי: זיהום פצע הניתוחי- הינו פחות מ 5% והישנות הבקע בשיעור ממוצע כ 5% , משמעותי יותר אצל אנשים שמנים. שיעור סיבוכים לאחר ניתוח דחוף כאשר מטפלים בבקע כלוא,  הינו גבוה משמעותית  מאשר בניתוח אלקטיבי, לכן לא מומלץ לדחות טיפול ניתוחי כאשר האבחנה ברורה.

 

המלצות לנשים הרות ולפני הריון:


האבחנה של בקע טבורי אצל אישה לפני הריון דורשת ניתוח. אין שום השלכות שליליות של הניתוח על הריונה בעתיד.


בקע טבורי שמאובחן לראשונה בזמן הריון מומלץ לתקן כחצי שנה לאחר לידה. במקרים נדירים של כליאה של בקע טבורי בזמן הריון, כאשר לא ניתן להחזירו יש צורך בניתוח דחוף. למזלנו כליאה של בקע טבורי בזמן הריון - הינה נדירה ביותר.

 

תינוקות


בקע טבורי מאוד שכיח בילדים קטנים (10-30% של ילודים), מצב זה בד"כ אינו מסוכן ולא מתלווה בסימנים. 

הדפקט המולד אמור להיסגר במרבית המקרים לאחר לידה עד לגיל 3 שנים. מיעוט הילדים שנשארו עם דפקט שלא נסגר בעצמו, נזקקים לניתוח פשוט לתיקון הבקע  בגיל כ-4 שנים.