תרופות בזמן הריון- ליטול או לא ליטול? זאת השאלה...

נשים הרות רבות עומדות בפני הדילמה: האם ליטול תרופה כזו או אחרת בזמן ההיריון? מה מותר, מה אסור וממה עדיף להימנע? ד"ר דורית וולף מביאה לפניכן מדריך קצר שיעשה סדר בריא בבלאגןתרופות בזמן הריון- ליטול או לא ליטול? זאת השאלה...

על פי סקרים שונים 65-95% מהנשים ההרות נוטלות, בנוסף לתוספי  מזון וצמחי רפואה שונים, גם תרופה אחת או יותר במהלך ההיריון.

לדברי חוקרים אמריקנים, קרוב למחצית (!) הנשים ההרות מקבלות מרשמים לתרופות שלגביהן אין שום עדות קלינית לבטיחותן לשימוש במהלך ההיריון, עם זאת, קיימות מספר תרופות ששימוש מושכל בהן הוא בטוח. בכל מקרה, היוועצות עם הרופא המטפל מומלצת בהחלט ואף הכרחית.


כאבי ראש

מיגרנות וכאבי ראש הם אחת הבעיות השכיחות ביותר בהריון. בין היתר בשל מיעוט בצריכת נוזלים ושינויים הורמונאליים.

אף שבמרבית המקרים התופעה לא מסוכנת, הרי שבמקרים נדירים סיבוך שקרוי רעלת הריון, שמסכן את האם והעובר, עלול להתבטא בכאבי ראש כסימן מקדים. כאבי ראש עלולים להיות סימן גם לבעיות אחרות כמו גלאוקומה ויתר לחץ דם.


הטיפול העיקרי בכאבי ראש הוא בעזרת משככי כאבים, אך חלקם אסורים בזמן הריון. ישנן תרופות כמו אקמול שאינן מזיקות, לעומת אדויל ותרופות נוגדות דלקת אחרות שמומלץ לא להשתמש במהלך ההריון, ובמיוחד בשליש האחרון, כיוון שעלולים לפגוע בעובר, להפחית כמות מי שפיר ולעכב את תהליך הלידה.


לסובלות ממיגרנות: המיגרנות עלולות להחמיר בעקבות שינויים בכלי הדם. כעקרון, רוב התרופות שניטלות טרם ההריון מותרות לשימוש גם במהלכו במינון נמוך יותר אך חובה להתייעץ עם רופא נוירולוג ורופא נשים כאחד.


בחילות והקאות

בחילות בהריון לרוב מסתיימות לאחר השבוע ה-16-13. על פי ההשערות, הורמון ההריון hcg הוא זה שגורם לתופעה. כמות ההורמון עולה מתחילת ההריון ומכפילה את רמתה כל 24 עד 48 שעות, עד לשיא סביב השבוע ה־13 להריון, שאחריו רמתו צונחת.
 

כאשר הבחילות קלות ואין צורך בתרופות יש כמה המלצות:

צרבות

צרבת הינה הסימפטום השכיח ביותר מבין מספר התלונות הנגרמות בשל מצב הנקרא רפלוקס או בשמו האמיתי 'החזר ושטי קיבתי'.

זהו מצב בו תוכן הקיבה, שהינו חומצי, עולה אל הושט, וגורם לתחושת שרפה או צריבה חזקה בחזה. ניתן להשתמש בתרופות נוגדות חומצה על בסיס מלחי סידן כגון טאמס או רני.

ניתן גם לבלוע כדורים כגון זאנידקס, פאמו, לוסק אך לגביסקון מנגנון ייחודי אשר לא נספג בדם, ולכן היא מותרת לשימוש גם אצל נשים בהריון.

גביסקון
מכילה אלגינאט המגיב עם מיצי הקיבה ויוצר הפרדה פיזית, מעין מצוף אשר צף מעל תוכן הקיבה ומונע ממנו לזרום חזרה אל תוך הוושט.

משמעות הדבר היא גם כי התרופה אינה משפיעה על חומציות תכני הקיבה ואינה פוגעת בדפנות הקיבה ולפיכך גם אינה משפיעה על ספיגתן של תרופות אחרות.


דיכאון


במקרי הריון רבים מתעוררים קשיים וההנחה היא שחלק מהנשים יסבלו מתסמינים של דיכאון או חרדה עד הפרעות פסיכיאטריות במהלך ההריון.

במחקרים שונים בספרות הרפואית נמצא כי אחוז הנשים ההרות הסובלות מתסמינים חרדתיים או דיכאוניים נע בין 10% ל-26% בקרב נשים מאזורי מצוקה. חלק מנשים אלו ימשיכו ויסבלו מהתסמינים גם לאחר הלידה.


ניתן להשתמש בתרופות נגד דיכאון במהלך ההריון אך חשוב להתייעץ ברופא נשים תוך ציון באיזו תרופה מדובר ואת המינון שלה. בעיקרון ניתן להשתמש בחלק מתרופות מסוג  ssri שכוללות, בין היתר, לוסטרל, סרטראלין ציפרלקס, רסיטל.