הנזקים של השמנה בהריון

השמנה בהריון עלולה להגדיל את כמות תאי השומן להקשות בשמירת המשקל בהמשך,  ואף לפגוע בבריאות הנולד בחייו הבוגריםהנזקים של השמנה בהריון
ד"ר אולגה רז ראש המחלקה למדעי התזונה הפקולטה למדעי הבריאות אוניברסיטת אריאל עושה סדר בתקופה המשמעותית ביותר עבורך ועבור תינוקך.
 
השמנה בהריון הנה גורם סיכון משמעותי לאם ולעובר, לילוד ואף לילד בהמשך חייו.

הנתונים מדאיגים, שיעור ההשמנה בנשים הרות בארצות הברית מגיע ל- 30%, ולכמעט 40% באירופה, מדובר ב-BMI מעל 30. 
 
בין סיכוני ההשמנה בקרב נשים הרות: סוכרת הריונית שעל פי רוב הופכת לסוכרת בגיל המבוגר יותר, יתר לחץ דם ורעלת הריון (pre-eclampsia), עליה בסיכון לניתוחים קיסריים, לזיהומים, עלייה בסיכון ללידה מוקדמת, למשקל גבוה של הילוד ולפגיעה בילוד במהלך הלידה.

כמו כן עולה הסיכון להישאר במשקל עודף, שמזיק ומסכן בריאות גם לאחר הלידה.
 
הנתונים מצביעים כי השמנה מסיבית בהריון גורמת ככל הנראה להגדלת מספר תאי השומן, מה שמקשה משמעותית על הירידה במשקל במהלך השנים.
 
להשמנת נשים בהריון ישנן השלכות גם לבריאות התינוק בהמשך חייו. מתברר שזמן שהייתו ברחם משמעותי ביותר לתכנון בריאותו לשנים הבאות, מה שנקרא "programming".
 
העובר למעשה חשוף להשפעות הורמונליות של האם, בין היתר לרמות האינסולין שהיא מייצרת. רמות האינסולין שעל פי רוב עולות במהלך ההריון בכלל ובנשים בעודף משקל בפרט, גורמות לסיכון גבוה יותר של התינוק לחלות בסוכרת מסוג 2 ולסבול מהשמנה בעתיד.

הסיכון  להשמנה ולסוכרת בילדים של נשים שהיו שמנות בהריון, גבוה יותר מאשר אצל אלה שנולדו מאימהות בעלות משקל תקין.
 
נשים הסובלות מהשמנה מתקשות לעתים להיכנס להריון. ירידה במשקל עוזרת לנשים להרות גם באופן ספונטני וכן מעלה את סיכויי ההצלחה של טיפולי הפוריות.
 
נתונים אלה מדגישים את הצורך להעניק הסברה מתאימה לנשים המתכננות הריון ולנשים במהלך ההריון לצורך מניעת השמנה בתהליך המשפיע על בריאותה ובריאות ילדה להמשך החיים.

מניעת עלייה מוגזמת במשקל בהריון חשובה לבריאות האם והעובר לא פחות מנטילת חומצה פולית למניעה פגמים בעובר או מקורס הכנה ללידה.
 
הענקת הידע לנשים הרות או כאלה המתכננות הריון חיונית ביותר לצורך בריאותן הן לירידה במשקל לפני ההריון והן לשמירה על משקל תקין במהלך ההריון.

כידוע כיום כבר לא ממליצים לנשים הרות לאכול בשביל שנים, להפך הוא הנכון, מעודדים אי עלייה במשקל בקרב נשים שמנות בטרימסטר הראשון של ההיריון, מומלץ לא לעלות יותר מ- 12 ק"ג במהלך ההיריון ולנשים הסובלות ממשקל עודף אף פחות.
 
העצה הטובה ביותר לאישה הסובלת מהשמנה שרוצה להיכנס להריון – לרדת במשקל.
 
כמו כן, ניתן להיעזר במחשבון הוספת משקל שלנו