כיצד לבחור נעליים מתאימות לילדים

רוב יצרני נעלי הילדים מאוד זהירים להעניק סגנון נעליים שעוזרים ואינם פוגעים בהתפתחות הטבעית של כף הרגל של הילדים, אולם ישנם מדי פעם נעלי ילדים שנמצאים בשווקים שיכולים לפגוע בהתפתחות הבריאה הטבעית של הרגליים ועליהם יש לפסוח כדוגמת: שפיצים, עקבים גבוהים, חוסר אוורור וסגירה שלא ניתנת להתאמה.מאת: דניאל א. וייס, פדיאטור,  מייסד מרפאות Wisefeet  נשיא העמותה הישראלית לפודיאטורים וכירופודיסטים, יועץ פודיאטרי ראשי לכף רגל סוכרתית בקופ"ח מכבי
כיצד לבחור נעליים מתאימות לילדים

עקב : נושא את רוב משקלו של האדם. למרבה הצער, גובה העקב לרוב נקבע על-פי צו האופנה ולא לפי צורכי כפות רגלינו. העקב הרצוי ביותר צריך שיהיה בבסיסו רחב ולא גבוהה יותר מ- 4 ס"מ.

 

גפה : חובקת את הקרסול מצידיה ומאחוריה, מונעת תנועת יתר של העקב בנעל. מעל הכל, מייצב או מסייע לייצב את העקב בזמן שהנעל חוזרת ויורדת לקרקע. ככל שהגפה רכה יותר היא תומכת פחות.

 

סוליה : חלקה התחתון החיצוני של הנעל. יש להקפיד כי הינה ישרה ורק בחלקו הקדמי של אזור הבהונות ישנה נטיה קלה כלפי מעלה. יש לודא כי אינה 'נוטה ימין ושמאל'.

 

עליונית : חלקו העליון של הנעל צריך שיהיה עשוי מחומרים טבעיים. כגון עור.

 

בטנה: שתהא חלקה ללא גבשושיות וחלקה ככל האפשר.

 

חיזוק: שרוך, סקוטצ', אבזם וכדו' מומלצים כדי להחזיק את כף הרגל בתוך הנעל. נעליים ללא חיזוקים  חייבים להיות צרים או קצרים ומתהדקים לרגל יתר על המידה.

 

 

על מה יש להקפיד בזמן רכישת הנעליים?

 

אורך - למדוד או לבקש להימדד על ידי מוכרת או מוכר מוסמך.

אורך – 0.5 ס"מ יותר מהבוהן הארוכה ביותר.

רוחב – לפי מידת הרוחב של האדם. לאפשר הנעת כל הבהונות – יש להקפיד על כך מאוד!

אם ישנם מדרסים  - למדוד בחנות יחד עם המדרסים.

תמיד למדוד את שתי הנעליים מאותו הזוג.

פחות רולוונטי לילדים - מומלץ לרכוש בשעות אחה"צ, כשהרגל נפוחה יותר מהבוקר. אז ודאי תתאים גם בבוקר וגם אחה"צ

 

 

שאלות נפוצות:

1. איזה סטייל של נעלי ילדים יש להינע מהם?

רוב יצרני נעלי הילדים מאוד זהירים להעניק סגנון נעליים שעוזרים ואינם פוגעים בהתפתחות הטבעית של כף הרגל של הילדים, אולם ישנם מדי פעם נעלי ילדים שנמצאים בשווקים שיכולים לפגוע בהתפתחות הבריאה הטבעית של הרגליים ועליהם יש לפסוח כדוגמת: שפיצים, עקבים גבוהים, חוסר אוורור וסגירה שלא ניתנת להתאמה.

2.איך אני אדע אם מודד הנעל עושה עבודה נכונה/ מקצועית?

המודד ישתמש במודד בתור התחלה בניסיונו ובטביעת העין שלו ומותר לשאול ולדרוש אם יש ניסיון והכשרה מתאימה.

3. מדוע יש לילדים רגליים פוזלות?

מאוד נפוץ למצוא אצל ילדים קטנים, צעירים, רגליים פוזלות כאשר הברכיים נוקשות אחת בשנייה, ועל כן, מצב נורמלי עד גיל שנתיים (מלבד אם קשור למחלת רקע כלשהי אשר משפיעה על עצמות הרגליים). המצב יסתדר באופן טבעי.

4. האם עלינו להיות מודאגים לגבי יבלות?

עור קשה ויבלות על כף הרגל של ילד זה ודאי סימן לבעיה, שלרוב נגרמת כתוצאה מלחץ מהנעל. זה יכול להיות בגלל בתאמה לא נכונה או סגנון לקוי. במידה ונעל נכונה לא פותרת את הבעיה יש להיוועץ עם פודיאטור.

 

מתי צריך לפנות לבדיקה אצל פודיאטור ?

עד גיל 7 יש לשים לב:

 

מגיל העשרה בנוסף לבעיות הקודמות יש לשים לב גם: