4 טיפים לארוחת חג מוצלחת עם ילדים

הורים מתלוננים על כך שהילדים לא התנהגו יפה בשולחן החג, היו חסרי סבלנות, הפריעו , הרעישו ותחושת החג החגיגית קיבלה אופי מעצבן ומעיק.
לסיטואציה הזו יש סיבה שיכולה להיות בשליטתנו, בתוך כל ההכנות הרבות לקראת אנו משקיעים זמן מועט (אם בכלל) בהכנה של הילדים לאירוע ולשאלה האם מלכתחילה האירוע המסוים מותאם להם.


4 טיפים לארוחת חג מוצלחת עם ילדים
תקופת החגים לפנינו ואיתה מגיעה התרגשות גדולה. החג מתאפיין בהכנות רבות, בין אם אתם מארחים לבין אם מתארחים בטוח שחשבתם על הכל, בגדים חדשים וחגיגיים, מתנות, פרחים ובוודאי הכנה של תבשיל טעים וייחודי לאווירת החג. כל אלו מסמלים הבטחה לערב נפלא, ובמקרים רבים התוצאה איך לומר. פחות.
הורים מתלוננים על כך שהילדים לא התנהגו יפה, היו חסרי סבלנות, הפריעו , הרעישו ותחושת החג החגיגית קיבלה אופי מעצבן ומעיק.
לסיטואציה הזו יש סיבה שיכולה להיות בשליטתנו, בתוך כל ההכנות הרבות לקראת אנו משקיעים זמן מועט (אם בכלל) בהכנה של הילדים לאירוע ולשאלה האם מלכתחילה האירוע המסוים מותאם להם.
 
למה ילדים מפריעים בשולחן החג?? לדברי רועי אזולאי, מומחה בהדרכת הורים, פעמים רבות מדובר באירוע רב משתתפים וילד יכול לחוש שהוא " לא מורגש" התנהגות מפריעה היא דרכו להגיד "היי אני כאן תתייחסו אליי", ובכוונתו להביע את הרצון להרגיש שייך.
כיון שעיקרון השייכות הוא כה משמעותי לילדים בכול סיטואציה אנו יכולים להיערך בהתאם ולסייע לו לחוש שייך ומשמעותי!
 

ארבעה טיפים שעושים את כל ההבדל:

#1 תיאום ציפיות

לפני האירוע מומלץ לתווך לילדים פרטים אודות העומד להתרחש– היכן האירוע מתקיים, מי מוזמן ומגיע , וגם יצירת ציפייה לאירוע חיובי נעים ומשפחתי.
 

#2 לכול ילד יש תפקיד

ילדים אוהבים מאוד לחוש שסומכים עליהם, התחושה הזו מועברת נהדר דרך האצלת תפקידים ואחריות, רתמו אותם לדברים שקשורים לאירוע, הכינו רשימה ואפשרו להם לבחור ( סידור שולחן, תכנון בעיצוב השולחן, הכנת קינוח יחד, עזרה בקניות לקראת וכד) וכמובן בעת הארוחה סביב השולחן, עודדו וציינו את תרומתם המשמעותית בהכנות. התנהלות שכזו תאפשר לילדים לחוש שווים ובעלי ערך. מילים מעודדות מעניקות את האישור הכה חשוב לתרומתם.
 

#3 תוכנית אומנותית

יש קינוח? נפלא, הכינו את הילדים מבעוד מועד לאירוע שיעורר ציפייה - ריקוד שהם יבצעו, מופע קסמים או משחק שינחו עבור המשפחה. ההכנה והציפייה יסייעו לשמור על ציפייה והקשבה לאורך הארוחה.
 

#4 הקשיבו הקשיבו

נצלו את המפגש המשפחתי לציין דברים חיוביים שקרו לילדים ועשו זאת בצורה משעשעת והיתולית למשל הכינו מבעוד מועד תעודה המציינת את הערך החיובי שתרצו להבליט. כחלק מעקרון השייכות ילדים שואבים כוח רב מעידוד, מילה טובה בנוכחות קרוביהם תסב להם קורת רוח רבה. כחלק מהעידוד הודו להם בסיום על שיתוף הפעולה וציינו בפניהם עד כמה תרמו לאירוע מוצלח.
 
 
רועי אזולאי מומחה בהדרכת הורים פרטנית ובקבוצות, בעל קליניקה פרטית להדרכת הורים ומתבגרים. מאמן אישי. מרצה במוסדות חינוך, בוגר מכון אדלר בהנחיית הורים, בעל תואר B.A במדעי הרוח והתמקדות בפסיכולוגיה, ותואר M.A בחינוך.