מה אוכלים לפני שיעור שחיה?

כל ילד צריך לאכול לפני שחיה או פעילות גופנית על מנת לקבל אנרגיה זמינה. ילד שלא יאכל לפני השיעור יאבד את כל האנרגיה מהארוחה הקודמת ואחרי 15 דקות בלבד התפוקה שלו תרד ב-10%-20% והוא יחווה קושי בלי להיות מודע אליו.  אורי סלע, מומחה להידרותרפיה, הבעלים של רשת מרכזי עולם המים ומייסד שיטת השחייה WEST מסביר על תזונה לפני  אימון בכלל ושיעור שחיה בפרט. באדיבות רשת מרכזי עולם המים של אורי סלע


מה אוכלים לפני שיעור שחיה?
קיימות תיאוריות רבות לגבי תזונה, והדבר הבטוח הוא שרוב הילדים לא יגידו להורים שלהם "בא לי לאכול סלט עכשיו". אחד הדברים החשובים ביותר הוא לספק לגוף אנרגיה זמינה לקראת פעילות גופנית. ילד המגיע לאימון או לשיעור שחיה מטרתו ליהנות ולהצליח באימון, לשמור על גוף מתוח, להצליח לשחות בריכה שלמה ולצלול את הדרך חזרה מהבריכה בלי להוציא את הראש- כל הפעילות הזאת דורשת כוח.  
 
פחמימות פשוטות כמו קמח לבן, ריבה, דבש, פירות יבשים ופירות טריים מספקות אנרגיה להפעלת השרירים והגוף. אין צורך להעמיס על ילדכם ארוחת פסטה, אך מומלץ לפני תחילת האימון או שיעור השחייה (30-45 דקות לפני) לאכול בננה, תפוח, אגס או פרוסה עם ריבה. הכמות צריכה להיות מותאמת לגיל ומשקל הילד, וכן לאורך האימון ו\או השיעור. 
 
ילד צריך לאכול את כל הארוחות כרגיל ובנוסף לאכול ארוחה קלה לפני האימון או השיעור. לא כדאי לצרוך מוצרי חלב, פירות הדר או מזון שמן העלולים לגרום לגיהוקים, שיהוקים, צרבות ועוד. 
 
לגבי שתיה, יש להקפיד לשתות הרבה. תחושת הכובד מהשתייה שונה מזו הנוצרת בעקבות ארוחה מלאה וניתן להתרגל אליה. כדאי לשתות בעיקר מים. אם הילד אוהב לשתות מתוק ניתן לשלב מתיקות כסוג של משקה איזוטוני (משקה אנרגיה): לוקחים חצי ליטר משקה פריגת בטעם שאוהבים, חצי ליטר מים וקמצוץ מלח. היתרון של משקה איזוטוני במינון זה הוא שאחרי דילול של המשקה עם מים הילד מקבל 5.5% פחמימות, במקום 11%, וכך האנרגיה מגיעה מהר לדם וכמובן לשרירים.
שתיה ממותקת מהווה אנרגיה למהלך האימון והכי חשוב מתקזזת עם הנוזלים שמאבדים במהלך פעילות גופנית. במים לא מרגישים שמזיעים, אבל שחייה כמו כל ספורט גורמת לפעילות שרירים ולמאמץ וכתוצאה מכך לאיבוד נוזלים. 
 
תזונה נכונה במהלך היום וארוחה קלה לפני השחייה חשובים ומספקים אנרגיה, מאפשרים בניית שריר בריא, חזק וריכוז גבוה לזמן ממושך, ומבטיחים הצלחה והנאה באימון\שיעור. זכרו- גוף חזק הוא גוף בריא!.