ילד מאושר יגדל להיות מעושר

בני נוער ומבוגרים צעירים שמדווחים על שביעות רצון גבוהה יותר מהחיים או על השפעות חיוביות בחייהם, יהיו בעלי הכנסה גבוהה יותר משמעותית לכשיגדלומאת: עדי ליפטשר


ילד מאושר יגדל להיות מעושר

השאלה האם קיים קשר בין הכנסה לתחושה סובייקטיבית של אושר הוא נושא שנחקר במשך תקופה ארוכה במדעי החברה.

 

מחקרים רבים מצאו כי אנשים עשירים נוטים להיות מאושרים יותר. עם זאת, תשומת לב מועטת יחסית הוקדשה לשאלה ההפוכה: האם אנשים מאושרים יותר מתפקדים טוב יותר מבחינה כלכלית. מחקר חדש שפורסם בכתב העת pnas  מצא כי צעירים שהעידו כי הם מאושרים ובעלי סיפוק עצמי מהחיים, גדלו להיות עשירים יותר.

 

תוך שימוש בנתונים מפאנל אמריקאי גדול, החוקרים מראים כי בני נוער ומבוגרים צעירים שמדווחים על שביעות רצון גבוהה יותר מהחיים או על השפעות חיוביות בחייהם, יהיו בעלי הכנסה גבוהה יותר משמעותית לכשיגדלו.

נבדקים שהעידו על תקופת התבגרות לא מאושרת וחוסר שביעות רצון נמצאו  כבעלי הכנסה נמוכה ב-30% מהממוצע, בעוד שתקופת התבגרות מאושרת הובילה להכנסה גבוהה ב-10% מהממוצע.

 

החוקרים התייחסו גם לאחים כגורם משפיע במחקר, ומצאו כי גם כאשר ילדים גדלים באותו בית, הילדים השמחים יותר, יצליחו יותר. מלבד ההשפעה על ההכנסה העתידית, אנשים מאושרים הם בעלי הסתברות גבוהה יותר לקבל תואר ראשון ולהיות מקודמים בעבודה. הם אופטימיים, מוחצנים ופחות נוירוטיים.

 

ד"ר דה-נב, ממחברי המחקר, אומר כי הממצאים הינם בעלי השפעה גדולה על האקדמיה ועל כלל הציבור:

"ממצאים אלו מעידים על סיבתיות הפוכה בקשר בין אושר והצלחה כלכלית, שכן ההנחה הרווחת היא כי עושר מביא לאושר ולא להיפך."