רוצים להקנות לילדיכם חינוך פיננסי? עשו זאת בסופר

הצבת גבולות כלכליים, מתן דמי כיס ושיחות על כסף – כל אלה מהווים כלים חשובים להקניית חינוך פיננסי לילדים, אך אחד מהכלים היעילים ביותר הוא דווקא קניות משותפות עם הילדים בסופר. שם אפשר ללמד אותם המון- צרכנות נבונה, תקציב, דחיית סיפוקים וכמעט כל העקרונות החשובים בהתנהלות כלכלית נבונה.מאת: אלינור אבירי, יועצת ומאמנת לכלכלת המשפחה

 


רוצים להקנות לילדיכם חינוך פיננסי? עשו זאת בסופר

הצבת גבולות כלכליים, מתן דמי כיס ושיחות על כסף – כל אלה מהווים כלים חשובים להקניית חינוך פיננסי לילדים, אך אחד מהכלים היעילים ביותר הוא דווקא קניות משותפות עם הילדים בסופר. שם אפשר ללמד אותם המון- צרכנות נבונה, תקציב, דחיית סיפוקים וכמעט כל העקרונות החשובים בהתנהלות כלכלית נבונה.

איך הופכים את הקניות בסופר לחוויה כלכלית-חינוכית עבור הילדים?

·         תכנון מראש- לפני היציאה לסופר, הכינו עם הילדים רשימת קניות מסודרת לאחר שבדקתם יחד מה חסר בבית. שימו לב גם למוצרי מזון פגי תוקף שאתם נאלצים לזרוק, על מנת להעריך את הכמויות האמיתיות שאתם צורכים.  

·         קונים רק לפי הרשימה- הסבירו לילדים מראש שקונים רק את מה שמופיע ברשימה. אפשר להציע להם שהם יבחרו בסופר פריט אחד שלא מופיע ברשימה (למשל ממתק מסוים), אבל רק אחד, ועמדו במילה שלכם גם במחיר של סצנה מביכה בה הילד משתטח על הרצפה ומבקש "רק עוד אחד , אחרון חביב".

 

·         מבצעים- הראו לילדים את שלטי המבצעים ובחנו יחד אתם אם המבצע באמת משתלם או שמא מדובר בתרגיל שיווקי. שימו לב גם לאותיות הקטנות ולמבצעים מיוחדים כמו -קנה וקבל מתנה...

 

·         מותגים- כשהילד מבקש את השמפו של "בוב ספוג" או את השניצלונים של "יובל המבולבל" (שעולים עשרות אחוזים יותר מהמוצרים המקבילים שאינם ממותגים) הסבירו לו שההבדל הוא בעיקר באריזה. האמת, לא תמיד יהיה לו קל לקבל זאת, ולכן מומלץ לקיים עם הילדים מדי פעם שיחות על עולם המותגים והשיווק, ולהסביר שלא תמיד המוצר בפרסומת הוא הטוב ביותר.

 

·         השוואת מחירים- כיום כמעט לכל מוצר יש אינספור אלטרנטיבות דומות. לעיתים קרובות אפשר למצוא על המדף את אותו המוצר בדיוק באריזה שונה- ממש אותה גברת בשינוי אדרת. שני המוצרים הם מבית אותו יצרן בדיוק, הטעם זהה, אלא שפער המחירים ביניהם הוא משמעותי, מכיוון שאחד מהם ממותג.

 

·         הצ'ופר בחיסכון- בסיום הקניות הראו לילדים כמה חסכתם באמצעות צרכנות נבונה, והדגישו בפניהם כמה זה יוצא בחישוב שנתי, על מנת להבין את המשמעות. לדוגמה, אם חסכתם 50 ₪ בקניה הזאת, תתגאו בילדים ותאמרו שמדובר בחיסכון של קרוב ל-3,000 ₪ בשנה! בכסף שחסכתם אפשר לצאת לאכול גלידה, לשים סכום בצד לטובת נופש משפחתי או כל דבר שעולה על רוחכם.