דף מידע – זכויות ילד נכה

גמלת ילד נכה משולמת לילדים מלידתם ועד גיל 18 בהתאם ללקויים השונים ומידת התלות שלהם בזולת.

הגמלה היא בגובה של 2000 ₪ לחודש. על מנת לזכות בה על הורי הילד להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי. הילד ייבדק על ידי ועדה רפואית. נעשית הערכת תלות בה נבדק מצב הילד לפי הפרמטרים. 

 

מאת:  עוה"ד אמיר לוי וענת קאופמן ממשרד לוי-קאופמן מנתניה המתמחה בנזיקין.


דף מידע – זכויות ילד נכה

האירוע הטרגי של חנק ומות הילד הנכה, נתנאל חיים אמורבי ז"ל,  בנתניה, במהלך הסעה, חידד את המצב הבלתי אפשרי בו מצויים הורים לילדים נכים או חריגים: הנטל העצום המוטל על כתפיהם במהלך גידול ילדם.

 

אין ספק כי  עזרה כלכלית , כספית או בשווי כספי, יכולים להקל ולו במעט מהנטל הזה. לצערנו מעטות הן הזכויות הניתנות להורים כאלה , וגם אלה הזכאים נתקלים במערכת קשה ובלתי אוהדת בעליל.

 

ובכל זאת, על הזכויות שכן קיימות כדאי לעמוד ולהכירן מקרוב.

 

 גמלת ילד נכה במסגרת המוסד לביטוח לאומי – עובדות חשובות

 

1. גמלת ילד נכה משולמת לילדים מלידתם ועד גיל 18 בהתאם ללקויים השונים ומידת התלות שלהם בזולת.

הגמלה היא בגובה של 2000 ₪ לחודש. על מנת לזכות בה על הורי הילד להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי. הילד ייבדק על ידי ועדה רפואית. נעשית הערכת תלות בה נבדק מצב הילד לפי הפרמטרים.

 

2. תנאי הסף שמציבות התקנות להכרה בילד כילד נכה הינן נוקשות ושרירותיות ביותר . למעשה, רק המקרים הקיצוניים מוכרים.

כך קורה שרבים מהילדים הסובלים מנכויות קשות ואשר הטיפול בהם מטיל נטל בלתי אפשרי על ההורים – אינם זוכים ולו לגמלה  מזערית !

מקרי זכאויות לדוגמא:

 

ומה לגבי יתר המקרים?

המוסד לביטוח לאומי עלול להערים קשיים במהלך מימוש הזכאות. הועדות הרפואיות מערימות קשיים נוספים גם על אלו הזכאים , ואלה נאלצים להלחם לא אחת בבתי הדין על מנת למצות זכויותיהם.

קריסת מערכות

לדוגמא, ילדה בת 5 אשר מסיבה רפואית בלתי ברורה לפתע קרס תפקוד הכבד שלה. מצבה הלך והדרדר והיא נזקקה להשתלה מידית של כבד. במהלך ההמתנה סבלה הילדה מבעיות רפואיות קשות ביותר אושפזה שבועות ארוכים ונזקקה כל הזמן להשגחה מתמדת.

האם מקרה קשה זה הוכר אוטומטית? לא. תביעתה להכרה בגמלה נדחתה והיא זכתה רק לאחר ערעור.

הפרעות קשב וריכוז

ילד הסובל הפרעות קשב וריכוז חמורות (adhd) - רבים מההורים והמורים יודעים כי ילדים אלה דורשים טיפול והשגחה אינטנסיביים ביותר .

יחד עם זאת, המוסד לביטוח לאומי לא מאשר אוטומטית תביעות גמלה גם על מקרים כאלו.

 

גמלת ניידות

ילד המוגבל בניידות על פי  תנאי הסכם הניידות יהיה זכאי לגמלת ניידות.

יש לשים לב כי ילד שזכאי לגמלת ניידות אך מקבל גמלת ילד נכה יצטרך לבחור בגמלה אחת מבין השתיים . דהיינו לא יהיה זכאי לשתי הגמלאות אלה מוגבל בניידות שנקבעו לו.

 

חריג לכלל זה הוא ילד שנקבעו לו 80% ניידות ומעלה או מי שהועדה קבעה כי הוא זקוק  לכסא גלגלים.

 

פטור ממס רכישה

הורים לילד נכה יהיו זכאים להקלות מס רכישה בעת רכישת דירת מגורים.

 

לסיכום, גם על זכויות הנראות בסיסיות ומובנות מאליהן נאלצים הורי הילדים הנכים להילחם לא אחת. הורה לילד נכה חייב לעמוד על זכויותיו ולדעת כי תמיד יש אפשרות לערער על החלטות המוסד לביטוח לאומי. כל שקל עשוי לעזור לשפר את איכות חיי הילד הנכה ומשפחתו.