כך תבחרו פעילויות חינוכיות לילדים

מי שחיפש בעבר אטרקציות או פעילויות לילדים שנחשבות כפעילות מהנה לילד אך גם כזו תעניק לו ערך מוסף, יודע בוודאי שההיצע גדול ומבלבל וזה די פשוט ללכת לאיבוד בין שלל ההמלצות, הדוקטרינות החינוכיות. אז איך בכל זאת בוחרים את הפעילות הנכונה?


מאת: צוות mamy


כך תבחרו פעילויות  חינוכיות לילדים
כל הורה מחפש את הדרכים ללבו של הילד שלהם. לפעמים הדבר מתבטא בסלחנות יתר או במתן מתנות והפתעות ולפעמים הדבר נעשה על ידי בילוי של זמן איכות במחיצתו. זמן איכות הוא לא הפעולות היומיומיות והשגרתיות  שאנחנו עושים במסווה "לזמן איכות" כמו צפייה משותפת בטלוויזיה. בזמן איכות אנו מתכוונים לבילוי איכותי – יוצא דופן ולא שגרתי, גם עבור הילד וגם עבורכם.
מי שחיפש בעבר אטרקציות או פעילויות לילדים שנחשבות כפעילות מהנה לילד אך גם כזו תעניק לו ערך מוסף, יודע בוודאי שההיצע גדול ומבלבל וזה די פשוט ללכת לאיבוד בין שלל ההמלצות, הדוקטרינות החינוכיות. 
אז איך בכל זאת בוחרים את הפעילות הנכונה?
 

מהי אטרקציה חינוכית?

קודם כל חשוב לדעת להבדיל בין אטרקציות חינוכיות לאטרקציות רגילות וכלליות שיש בשוק. אטרקציות חינוכיות אלו הם אטרקציות שמשלבות פעילות מהנה לילד ובד בבד תורמות להתפתחות של הילד; בין אם על ידי חיזוק היכולות של הילד ושיפור הזיכרון, הידע, ההשכלה הכללית ובין אם על ידי שיפור היכולות הקוגניטיביות שלו.
עבור הורים רבים המילה חינוכי היא מילה שמנחה כמעט כל צעד שהם עושים עם ילדיהם, אך עבור הילדים כל מה שחינוכי הוא בהכרח משעמם ולא מגניב. וזאת היא נקודה שחשוב לזכור! גם אם אתם יודעים שמדובר בפעילות חינוכית או באטרקציה שיכולה להועיל לכם ולילדכם, נסו להימנע מלהציג אותה ככזאת לילד, שכן, הוא עלול לדחות את ההפעלה על הסף. הדרך הנכונה היא לעשות זאת על ידי הצגתה של הפעילות כאטרקציה מהנה ושוברת שגרה. את החינוכית שמרו לעצמכם...
 

למה לטרוח עם פעילות חינוכית ?

מכיוון שכל הורה צריך זמן איכות אמיתי עם הילדים שלו, וכל הורה צריך לפתח את הילד שלו ולהקנות לו את המיומנויות השונות לצורך השתלבות בסביבה שלו ולהתמודדות עם האתגרים השונים בחייהם – הן בתחום החברתי והן בתחום הלימודי.
המקומות שמציעים פעילויות חינוכיות עונים על שני הצרכים: הם מספקים לכם ההורים זמן איכות אמיתי עם הילדים ובפן השני הם מאתגרים את הילדים הן מהפן הרגשי, החינוכי והקוגניטיבי, ועוזרים להם להרגיש יותר בטוחים לשאול שאלות ולחשוב בצורה אנליטית ויצירתית. 
 

שלבו את הילד בבחירה – בחירה מאפשרויות מרובות

אחד הטיפים הטובים ביותר לבחירת פעילות לילדים היא לשתף את הילד בתהליך הבחירה עצמו. כאשר הילד הינו שותף בתהליך הבחירה אתם מקטינים את הסיכון לחוסר השתתפות ולחוסר אכפתיות מצדו, שהרי הוא זה שבחר את הפעילות ויהיה לו הרבה יותר קשה לדחות אותה.
לפעמים כאשר מדובר בפעילויות חינוכיות, הבעיה היא שהם לא נוצצות כמו יום כיף בסופרלנד, במימדיון או אפילו ביחס לג'ימבורי השכונתי. הדרך הפשוטה להתגבר על זה היא להציע לילד לבחור פעילות מתוך אפשרויות מרובות של פעילויות. גם אם הן לא הכי אטרקטיביות הילד לא ישלול את כל האפשרויות.
כאשר הילדים טיפה יותר גדולים, ומסרבים בתוקף לפעילויות שהצעתם – אתם יכולים להשאיר להם את עבודת החיפוש והמחקר, ולתת להם לבצע את הבחירה בעצמם, על פי קריטריונים שאתם בחרתם.