יחסים מסוכנים: על המשולש יולדת, בן זוג ודולה

מי שהחליטה להיעזר בליווי של דולה בזמן הלידה נאלצת להתמודד עם תהיות נוספות: איך נוכל להכניס דמות נוספת, אישה, לתוך הקן הפרטי והאינטימי הזוגי שלנו, במיוחד ברגעים הכל-כך רגישים שבחדר הלידה? איך ירגיש בן-זוגי בזמן שהדולה מסייעת לי ללדת? האם יקבל את נוכחותה כמקור תמיכה מרגיע ותומך או שיחווה אובדן שליטה וסירוס שלו כשותף בתהליך?מאת: בת-שיר סולמי


יחסים מסוכנים: על המשולש יולדת, בן זוג ודולה

מי שהחליטה להיעזר בליווי של דולה בזמן הלידה נאלצת להתמודד עם תהיות נוספות: איך נוכל להכניס דמות נוספת, אישה, לתוך הקן הפרטי והאינטימי הזוגי שלנו, במיוחד ברגעים הכל-כך רגישים שבחדר הלידה? איך ירגיש בן-זוגי בזמן שהדולה מסייעת לי ללדת? האם יקבל את נוכחותה כמקור תמיכה מרגיע ותומך או שיחווה אובדן שליטה וסירוס שלו כשותף בתהליך? אין ספק כי התשובה היא אישית ומשתנה מאדם לאדם. אך מהם הכלים שבעזרתם נוכל להקל על משולש רגשי שכזה ולהפוך אותו לצוות שיהפוך את הלידה לחוויה טובה ומעצימה לשני בני הזוג?

נוכחות הדולה בלידה כמקור תמיכה

ליוויה של דולה את בני הזוג לקראת הלידה ובמהלכה יכול להוות מקור תמיכה חשוב עבור שני בני הזוג והיא אף יכולה לעזור לבן הזוג להתחבר לתהליך. אמנם כשהוא מפדל באופני הרים שלו הוא מרגיש כמו מלך העולם, אולם אל מול כאבה של זוגתו, הקולות הבוקעים ממנה והנוזלים הניגרים הוא ניצב, ברוב המקרים, אבוד וחסר אונים.

 

כאן בדיוק נכנסת לתמונה הדולה. ניסיונה הרב של הדולה עשוי לספק תמיכה בשני בני הזוג ברגעים סוערים אלה. ניסיונה וביטחונה הופך אותה לשותפה נוספת, מקצועית, הנמצאת עם בני הזוג באופן קבוע, גם כשמסתיימת המשמרת של המיילדת, ונוטעת ביטחון בשני בני הזוג.

 

שותפות טובה ויעילה עם הדולה עשויה לשמש כעוגן לשני בני הזוג בתהליך הלא נודע ומעורר חששות זה. תהליך הלידה עלול להיות ארוך ומתיש עבור שני בני הזוג ונוכחות אדם שלישי, מיומן בלידות, עשויה לשחרר את בן-הזוג לסידורים פרוצדוראליים תוך כדי ואחרי הלידה, לאפשר לו לצאת להפסקה כדי להירגע, לדאוג לילדים שנותרו בבית, או ללוות את הילוד בשעותיו הראשונות בתינוקיה, בטרם יצא לארגן את הרהיטים בחדרו של התינוק.

נוכחותה של דולה כמקור לחשש

אנחנו מכירות את הרגעים שבהם אנחנו כועסות ורגישות בלי שום סיבה נראית לעין. כשמדובר ברגעי הלידה יכולים להתעורר רגעים מסוג אלו, בטח מול בן הזוג שלנו איתו אנחנו מרגישות הכי בנוח והכי קרוב. נוכחותו של אדם זר, מנוסה בלידה ככל שיהיה, עלולה להוות טריגר למתח ולחילוקי דעות. אלא אם נקדים ונעמיק את הכרותינו איתה מספיק זמן לפני הלידה. נתאם ציפיות בינינו כזוג ובינינו לבינה.

תיאום ציפיות בינינו

 

אז שיהיה בשעה טובה!