דרכים אלטרנטיביות להשראת לידה (זירוז לידה)

בכתבה נסקור דרכים אלטרנטיביות להשראת לידה המיועדות לנשים הרות  ונתמקד באופן מיוחד בהומיאופתיה.באדיבות  http://www.homebirth.co.il/ ענת תל-אורן.

 


דרכים אלטרנטיביות להשראת לידה (זירוז לידה)

 מבוא

הריון ולידה הם תהליכים פיזיולוגיים טבעיים ולא  אירוע של מחלה.

רוב הנשים ההרות זקוקות לאינפורמציה, עצה ותמיכה ולאו דווקא לאבחנה או לריפוי.  חלק  נכבד מאי הנוחות או חוליים קטנים במהלך ההיריון והלידה יכול להיות מטופל עי" שימוש בשילוב של ענפים מהרפואה המשלימה. קיים אושר של  טיפולים אלטרנטיביים ותרופות הומיאופתיות  למצבים ספציפיים  ולשיפור הבריאות הכללית והרווחה של הנשים ההרות. אנו נסקור בעבודתנו דרכים אלטרנטיביות להשראת לידה המיועדות לנשים הרות  ונתמקד באופן מיוחד בהומיאופתיה.

הניסיון הקליני מוכיח שהומיאופתיה בטוחה ואפקטיבית לטיפול ומניעה של מחלות ומשמשת גם בהריון ולידה. למעשה זהו זמן אידיאלי לטיפול הומיאופתי. הטבע מספק לאישה ההרה אנרגיה וויטאלית כדי לאפשר לה לגדל תינוק בריא ולכן היא תגיב באופן בהיר ומהיר כאשר התרופה הנכונה עבורה תינתן לה.

הומיאופתיה הוא ענף של רפואה טבעית הוליסטית המכירה בכך שכל חלקי הגוף, כולל השכל, הרגש והמחשבה, תלויים זה בזה  ומשפיעים זה על זה.

כאשר הלידה מתחילה באופן ספונטאני,  עוצמת הצירים ותדירותם נבנית בהדרגה  ומאפשרת הפרשת אנדורפינים כדי לעזור ליולדת להתמודד עם הכאב. כאשר מבצעים השראת לידה באמצעים קונבנציונאליים, כמו מתן אוקסיטוצין, התהליך הטבעי הזה נפגע. הכאב מגיע במהירות ללא הכנה והיולדת מתקשה להתמודד ללא משככי כאבים.

ניתן להשתמש בדרכים אלטרנטיביות כאשר ההיריון הוא בסיכון נמוך ללא סיבוכים ובמועד.

 

אקופונקטורה

היא חלק מרפואה סינית מסורתית המשתמשת בהחדרת מחטים לנקודות מסוימות בגב היולדת. לרוב יש צורך בשנים שלושה טיפולים במשך שבוע כדי להתחיל תהליך של לידה.

ניתן להשתמש  ב-acupressure - נקודות לחיצה li 4 sp 6  , או להצמיד את מכשיר ה"טנס"  ל-sp 6  בשני הצדדים הפנימיים של הרגליים, רוחב של ארבע אצבעות  מעצם המלאולוס.

 

רפלקסולוגיה

היא טכניקה קדומה של עיסוי לרגלים המבוססת על התיאוריה שנקודות על כף הרגל משקפות את אברי הגוף ופועלות כרצפטורים עצביים למעבר של אנרגיה.

 

cranial osteopathy

היא תיאוריה המבוססת על האמונה שגוף בריא תלוי בתפקוד תקין של המערכת המוסקולו-סקאלטלית. טיפול מסוג זה יכול לעזור לגרות את בלוטת ההיפופיזה  ליצירת הורמונים החשובים ללידה.

 

צמחי מרפא

הכנת חליטה של עלי blue cohosh  יכולה לשמש כחוקן כדי להתחיל תהליך של לידה.

ניתן לשתות טינקטורה של blue cohosh 3-8 טיפות בכוס מים חמים כל חצי שעה עד תחילת צירים סדירים,

או טפטפת מלאה בטינקטורה מתחת ללשון כל שעה עד תחילת צירים סדירים.

 

עיסוי פטמות 

גורם להפרשת אוקסיטוצין מבלוטת ההיפופיזה.

 

יחסי מין

תאי זרע מכילים פרוסטגלנדינים, שהם הורמונים המשתתפים בתהליך הלידה.

כמו כן  בזמן  "מעשה האהבה"  מופרש הורמון האהבה  "אוקסיטוצין"   המלווה את כל ההתנהגות המינית שלנו.  בזמן יחסי מין  רמות האוקסיטוצין  גבוהות  וכן בזמן אורגזמה. רמת אוקסיטוצין גבוהה בדם גורמת להתכווצויות של הרחם והתכווצויות של צינור הזרע.   במחקרים שנעשו על הורמונים בלידה,  נבדקו ההשפעות הרגשיות שיש לאוקסיטצין ונמצא קשר בין ריגוש מיני ורמות גבוהות של אוקסיטוצין לבין מצב של לידה פיזיולוגית, חסרת עכבות וללא הפרעה של תרופות .

 

ארומתרפיה ושמנים צמחיים

 שיטת ריפוי עתיקה המשתמשת בשמנים אתריים, שהם תמציות ריח המופרדות מהצמח באמצעות זיקוק או אידוי. שמנים אתריים נספגים בעור ומגיעים למחזור הדם.

כדי לעודד צירים והתחלת לידה ניתן להכין בתוך שמן נשא תערובת של לבנדר, מרווה מרושתת ויסמין במינונים של 2%-6%.

להבשלת הצוואר ניתן לעשות עיסוי  עדין לצוואר הרחם עם שמן נר הלילה .

כמו כן ניתן לתת ליולדת שמן נר הלילה בקפסולות משבוע 37 כדי לרכך ולהבשיל את צוואר הרחם כהכנה ללידה.

שמן קיק ידוע  כאפקטיבי בהשראת לידה. ניתן ליולדת לשתות רבע כוס שמן קיק עם רבע כוס מיץ תפוזים ולאחר שעה לחזור על אותו מינון עם מקלחת חמה. חשוב להכין את היולדת לתחושות לא נעימות של פעילות מעיים מוגברת.

 

הומיאופתיה

משתמשת במינונים קטנים של תרופות כדי לעורר את יכולת הריפוי הטבעית של הגוף. 

השימוש בהומיאופתיה בהשראת לידה ובלידה עצמה והתאמת התרופה נעשית ע"י היכרות טובה עם היולדת מבחינת מרכיבים אישיותיים, סימפטומים כלליים כמו צמא, תיאבון, עייפות, טמפרטורה של הגוף, חיוניות כללית של היולדת  וכן סימפטומים הקשורים למצב המנטאלי-רגשי של היולדת:  פחד, רגזנות, רגישות, בכי רב או חוסר אנרגיה. 

הפרוטוקול המפורט להלן אפקטיבי בהשראת לידה: caulophyllum 200c לסירוגין עם cimicifuga 200c. היולדת לוקחת 5 גלובולים קטנים מתחת ללשון כל שעה במשך היום. למחרת לא נלקחות התרופות וניתן לחזור על אותו פרוטוקול ביום השלישי במידה ועדין לא החלו צירים סדירים. הפרוטוקול הנ"ל הוא בעל עוצמה רבה ,אך יעבוד רק אם היולדת והתינוק מוכנים ללידה.

 

תרופות נוספות להשראת לידה:

 

הנחיות ליולדת המשתמשת בהומיאופתיה

      יש להדריך את היולדת הנמצאת תחת טיפול הומיאופתי כיצד להשתמש בתרופות:

 

דמיון מודרך כדרך לעודד את תהליך הלידה

ניתן להמחיש בדמיון מודרך מה הכאב שחשה היולדת משיג.  כפי שאם אחת אומרת: "דמיינתי לעצמי את פנים גופי, כיצד הרחם נעשה עבה יותר, מתרומם ונמתח, וראש התינוק בהדרגה יורד דרך צוואר הרחם". היא ממשיכה לדמיין איך כל ציר מותח את צוואר הרחם ומקרב את התינוק לפתח היציאה. הדבר המסייע ליולדת זו להמשיך ולהחזיק מעמד הוא המחשבה שככל שהכאב חזק יותר, היא קרובה יותר ללידה.

אימהות אחרות מדמיינות את הצוואר כמו פרח שנפתח, ואת הצירים כמו גל גדול המתרומם בעוצמה אך נסוג לבסוף. אמהות אחרות מדמיינות עצמן כ"צפות" על הגלים, מתרוממות בסערה אך יורדות כשהיא שוככת.

בחברות מסוימות נשים בלידה מסתכלות על סמלים של פתיחה ושחרור, כגון פרחים, מפתחות, בקבוקים חסרי פקק, ומתמקדות בהם בריכוז.

 

אוורור רגשות כדרך לעודד את תהליך הלידה

כצעד ראשוני חשוב לעודד את היולדת ובן זוגה  לשבת בסביבה שקטה ולשוחח "לב אל לב"  כדי  לנקות מכשולים רגשיים שמפריעים לתהליך הלידה.

שיחה זו יכולה להיערך גם עם המיילדת, תומכת לידה, חברה קרובה או כדיאלוג עצמי.  חשוב לא לחוש תחושות אשמה ולתת עצות חיוביות ולא ביקורת בזמן הבהרת הרגשות. חשוב שתהיה כנות ותחושת בטחון שניתן לדבר על כל נושא וכל תחושה שהיולדת חשה.  בכי ודמעות הוא תהליך ניקוי טוב ואינו פוגע בתינוק. כדאי להגיע לתחושות העמוקות ביותר כולל תחושות של פחד גם מדברים הנראים לכאורה מגוחכים.

 

באוורור רגשות חשוב להעלות דברים כמו: