לידה במים - חזרה למקורות

בוודאי כבר תכננת איך הלידה שלך תראה, במיוחד כיום, כשקיימות אפשרויות מגוונות ללדת. האם תלדי בלידה קונבנציונלית, כולל שימוש במשככי כאבים כמו אפידורל? או שמא תבחרי בלידה טבעית, או אולי אפילו לידה במים? אז מה כוללת בכלל לידת מים? איך מים יכולים לעזור במהלך הלידה? מה הן יתרונותיה הן עבור האם והן עבור התינוק? 

מאת: ציפי ברמן קרופרו

 


לידה במים - חזרה למקורות

את עומדת ללדת? שיהיה בשעה טובה!

בוודאי כבר תכננת איך הלידה שלך תראה, במיוחד כיום, כשקיימות אפשרויות מגוונות ללדת. האם תלדי בלידה קונבנציונלית, המתאפיינת בניטור רציף של הדופק העוברי, כולל שימוש במשככי כאבים כמו אפידורל? או שמא תבחרי בלידה טבעית, בה נעשה שימוש מועט באמצעים רפואיים לטובת שימוש בטכניקות טבעיות יותר שאינן רפואיות? במידה ותמיד הרגשת רגועה בתוך הים, משכשכת במים הנעימים ואפילו שייט קייקים סוער אינו מאיים עליך, יתכן שלידה במים היא בדיוק הלידה שבה יהיה לך טוב ללדת. היא עשויה לתרום לחוויית לידה רגועה, חיובית והכי פחות כואבת שניתן.

אז מה כוללת בכלל לידת מים? איך מים יכולים לעזור במהלך הלידה? מה הן יתרונותיה הן עבור האם והן עבור התינוק?

מהי לידת מים?

לידת מים היא לידה טבעית, רגועה, שכל שלביה מתרחשים במים חמימים, שכשלעצמם מהווים גורם משכך כאבים טבעי, המזרז את הלידה. במהלך לידה כזו התינוק יוצא מרחם אימו אל המים ומשם בעדינות אל אוויר העולם ולחיק האם.

איפה ניתן ללדת במים?

למרות שבחו"ל זה אפשרי, בישראל כיום אין מבצעים לידות מים בבתי חולים, אבל ניתנת אפשרות ליולדת לשהות במים בזמן הצירים ועד לפתיחה מלאה - תחילת הלידה. מי שמעוניינת ללדת בלידת מים, יכולה לעשות זאת במסגרת מרכזי לידה חוץ אשפוזים מנוסים בלידה טבעית ולידת מים, בליווי של מיילדות המנוסות בלידה מסוג זה ותוך שימוש באבזור מתאים כמו בריכת צירים או בריכת לידה ייעודית. בנוסף, ניתן ללדת במים גם בבית, יחד עם מיילדת שמנוסה בלידה מסוג זה באמצעות בריכת לידה שניתן לשכור לצורך האירוע. 

מהלך הלידה בלידת מים מחולקת לשלבים הבאים:

שלב ראשון

בשלב הראשון של הלידה, צוואר הרחם נפתח בהדרגה על ידי הצירים הדוחפים את הרחם לכיוון תעלת הלידה עד לפתיחה של 10 ס"מ. לפי מחקרים שבוצעו, מוכח כי בלידת מים, שלב הלידה הראשוני מתקצר באופן משמעותי, היולדת מצליחה להתמודד ביתר קלות עם כאבי הצירים, ולכן השכיחות בשימוש במשככי כאבים בלידה מסוג זה הינה נמוכה יותר.

שלב שני

בשלב השני של הלידה, בו האישה מרגישה צורך אינסטינקטיבי ללחוץ מאחר והרחם דוחף את התינוק לאורך תעלת הלידה אל אוויר העולם שמחוץ לרחם, מהווים המים חומר ריכוך טבעי לרקמות של גוף האישה ומפחיתים בצורה ניכרת את הצורך בחתך חיץ וכפועל יוצא את הכאבים, התפרים והקרעים הנלווים.

יתרונות לידת מים

ללידת מים יתרונות רבים על פני לידה בתנאים רגילים.

 

מספר דגשים למי שבוחרת בלידת מים:

 

לסיכום,

אז לפני שתכננת שהילד שלך ילמד לימודי משפטים או רפואה ויעשה אותך לאימא גאה, סביר להניח שתכננת איך תראה הלידה שלך עוד בשלבי ההריון המוקדמים. במידה ובחרת ללדת בלידת מים, קחי בחשבון שהיא  מאפשרת ללדת בצורה טבעית, להיות רגועה ולחוש בנוח, דבר המסייע בהפחתת כאבי הצירים. ההרפיה במהלך לידה כזו אינה מעלימה את הכאב, אבל מפחיתה משמעותית מתח וחרדה ועוזרת לאישה להתמודד בצורה טובה יותר במהלך הלידה.

שהייה במים החמימים מעודדת הפרשה של אנדורפינים- משככי כאבים טבעיים של הגוף, התורמים להתמודדות עם הכאב. מחקרים מצאו כי לא קיימים סיכונים מיותרים, הכרוכים בשהייה במים, אך עם זאת, אין מספיק מחקרים היכולים לאושש זאת, במיוחד אלה הנוגעים לשלב השני של הלידה ויציאתו של התינוק.