הפלה בתחילת הריון היא לרוב בעיה גנטית

 
הפלה היא חויה קשה לאישה ולעיתים היא מביאה להאשמה עצמית על פעילות גופנית מאומצת או תנועה מיותרת שגרמו לה. זו לרוב טעות.


הפלה בתחילת הריון היא לרוב בעיה גנטית
איבוד הריון בשליש הראשון או כישלונות חוזרים של טיפולי פוריות עלולים להצביע על בעיה גנטית בעוברים שהזוג מייצר, ולכן המשך הניסיונות להיכנס להיריון חדש בלי לברר את מקור הבעיה צפוי להביא להפלות נוספות, תסכול מתגבר וסיבוכים עקב סיום ההיריון הכושל, כך אומר ד"ר איליה בר, יו"ר המרכז הרפואי לפוריות. 
 
 
בחלק מהמקרים הביצית והזרע של בני הזוג תקינים כל אחד מהם בפני עצמו, אולם בחיבור ביניהם נוצר עובר עם פגם גנטי שמהווה "פצצה מתקתקת" שגורמת להפלה בתוך מספר שבועות. למעשה, 98% מהפלות בטרימסטר ראשון הם עקב גנטיקה לא תקינה של העובר, אומר ד"ר בר, ורק סקירה גנטית כוללת תאפשר למצוא את הגורם המדויק.
 
 
ישנם גם מקרים שמכונים "הריונות כימיים", בהם נראה חיווי חיובי על הריון בבדיקת דם או שתן, אך בפועל ההיריון מופסק במהרה. אם תופעה זו חוזרת מומלץ שלא להמשיך בניסיונות להרות בלי בירור מקיף הכולל בדיקה גנטית של העוברים בטרם השרשתם לרחם (פי.ג'י.אס.).
 
 
זוג שמנסה להרות באופן טבעי שישה חודשים ללא הצלחה או נתקל בתופעה של הפלות חוזרות צריך קודם לכל לעבור בדיקה ומיפוי גנטי מקיף כולל של העוברים, אומר ד"ר בר. אין די בכך שמצאנו גורם אחד לבעיית הפריון, שכן לפעמים יש שתי בעיות ויותר וטיפול רק בבעיה  אחת לא יביא להריון מוצלח. ישנן עשרות ואף מאות סיבות שונות לכשל בפוריות ואין שום הגיון בעריכת טיפולים בשיטת הניסוי והטעיה, כפי שהיה בשנות התשעים בטרם היה לנו את הידע והיכולות הטכנולוגיות שיש כיום.