עד איזה גיל תוכלי להרות?

בשנים האחרונות נשים רבות מחליטות לדחות את הילודה משיקולי לימודים, קריירה, זוגיות ועוד...הבעיה שנוצרת היא שככל שהאישה מתבגרת סיכוייה להרות באופן טבעי קטנים.מאת: רותי שוורץ

עד איזה גיל תוכלי להרות?

בשנים האחרונות נשים רבות מחליטות לדחות את הילודה משיקולי לימודים, קריירה, זוגיות ועוד...הבעיה שנוצרת היא שככל שהאישה מתבגרת סיכוייה להרות באופן טבעי קטנים.

בחודשים האחרונים יצא משרד הבריאות בהחלטה דרמטית, המתירה הקפאת ביציות לנשים בגילאי 30-40 המעוניינות לדחות את הילודה, גם ללא הכרח רפואי. עד כה, הותר שימור הפריון רק עבור נשים הלוקות במחלה הפוגעת בשחלות או ביכולתן להרות.

פתרון נוסף לסוגיה, יכול להיות שבקרוב המדע יוכל לחזות בצורה מדויקת יותר כמה זמן תישאר אישה פורייה במהלך חייה וזאת תודות למחקר שנערך באוניברסיטת סנט אנדרוז.

סקר שנערך בקרב נשים בריאות על ידי מומחים מאדינברו ומאוניברסיטאות שבגלזגו, חשף את הטווח הנורמאלי של רמות ההורמוןanti mullerian  (amhׂ), המשקף את הפעילות של השחלות ביחס לתוחלת חייה של האישה.

הממצאים עשויים לעזור לאישה צעירה לדעת האם היא עשויה להגיע לגיל המעבר בשלב מוקדם או מאוחר יותר ואף לגלות כמה זמן היא עשויה להיות פורייה. כרגע אין תחזית מדויקת לכמות הביציות הלא בשלות הקיימות אצל אישה בודדת. קליניקות רבות משתמשות במדידת ההורמון הנ"ל כאמצעי חלופי לחיזוי הרזרבה השחלתית, הבוחן את יכולת השחלות לספק ביציות. 

צוות המחקר מסנט אנדרוז, גלזגו ואדינברו כבר ידעו שכאשר רמת ההורמון amh יורדת מתחת לרמה מסוימת, טיפול הפרייה חוץ גופית (ivf) מוצלחים פחות.

המחקר בחן 3,200 דגימות של נערות ונשים בריאות על מנת למצוא את הממוצע ברמות ההורמון amh. מחקר זה יאפשר למומחי פוריות לנבא את תום גיל הפוריות ואת גיל הפוריות האופטימלי של אישה ספציפית.

טום קלסי, מרצה בבית ספר למדעי המחשב בסנט אנדרוז אמר, " אנו יודעים שרמות הורמון amh גבוהות הן טובות להתעברות אך עוד לא הצלחנו לתמוך בהשערה זו באופן סטטיסטי. מחקר זה מאפשר לנו לחזות את הרמה הנכונה והמתאימה לאישה בריאה. לפני כן, ידענו כי כאשר רמת ההורמון צונחת מתחת לרמה מסוימת, יהיה קשה לאישה להיכנס להריון".

פרופסור ריצ'ארד אנדרסון, פרופסור לרפואת פוריות באוניברסיטת אדינברו אמר, "לחזות כמה זמן נותר לאישה להיות פורייה זהו דבר חשוב ביותר ונדמה כי הורמון amh מסייע לנו בכך. המידע שבידינו מראה כיצד הורמון זה משתנה עם הגיל אצל אישה בריאה".

פרופסור האמיש וולאס, אונקולוג ילדים בבית החולים "רויאל" לילדים חולים שבאדינברו אמר, "כרגע אין מבחן מדויק המסוגל לחזות כמה ביציות לא בשלות נותרות אצל אישה בודדת. אצל מטופלת צעירה עם סרטן העלולה להיות בסיכון גבוה לבעיית פוריות כתוצאה מהטיפול המוצע לה, המחקר שלנו יסייע בייעוץ רפואי שעשוי להשפיע על החלטתה לגבי שימור הפוריות לפני תחילת הטיפול בסרטן". 

ישנה תקווה בעתיד כי ממצאי סנט אנדרוז יביאו להתפתחות המבדקים שיעזרו לחזות את אורך הפוריות.

פרופסור סקוט נלסון מאוניברסיטת גלזגו אמר, "אנחנו עכשיו יכולים לפרש את רמת ההורמון amh אצל אישה או ילדה בביטחון וזהו צעד גדול מכיוון שזה מבטיח לחולה ייעוץ נכון לגביי הרבייה ביחס לתוחלת החיים הפוטנציאלית שלה.

 

ניתן לראות הכתבה המלאה בלינק הבא :

http://www.st-andrews.ac.uk/news/archive/2011/title,72398,en.html