להביא ילדים לעולם

בשנים האחרונות חלו פריצות דרך רפואיות משמעותיות בטיפול בנשים ובגברים הסובלים מבעיות פוריות.

לעומת ההתקדמות הטכנולוגית הביו־רפואית המרשימה, הבנת התהליכים הנפשיים הכרוכים באבחון בעיות הפוריות ובטיפולים בהן נותרה מאחור, וכך נוצר פער בין האפשרויות הרפואיות־הביולוגיות המתקדמות לבין הטיפול במצוקות החברתיות והפסיכולוגיות של נשים וגברים המתמודדים עם בעיות פוריות.מאת: ד "ר צביה בירמן פרופ' אליעזר ויצטום
להביא ילדים לעולם

 

בשנים האחרונות חלו פריצות דרך רפואיות משמעותיות בטיפול בנשים ובגברים הסובלים מבעיות פוריות.

לעומת ההתקדמות הטכנולוגית הביו־רפואית המרשימה, הבנת התהליכים הנפשיים הכרוכים באבחון בעיות הפוריות ובטיפולים בהן נותרה מאחור, וכך נוצר פער בין האפשרויות הרפואיות־הביולוגיות המתקדמות לבין הטיפול במצוקות החברתיות והפסיכולוגיות של נשים וגברים המתמודדים עם בעיות פוריות.

רבים מהנשים ומהגברים המשתתפים בתהליכים הרפואיים המורכבים של טיפולי הפוריות מפתחים מצוקות נפשיות, מצבי חרדה ודיכאון. למצבים אלה יש השלכות רבות על הסיכויים להרות.

להביא ילדים לעולם, ספרם של ד"ר צביה בירמן ופרופ' אליעזר ויצטום, מנסה לגשר על פער זה. בספר מתוארות צורות ההתמודדות השונות של גברים ונשים, והתערבויות טיפוליות, שנבנו במיוחד בעבור זוגות

המצויים בטיפולי פוריות, הנותנות מענה ספציפי לצרכים הנפשיים הן של הנשים והן של הגברים.

הספר מתאר את מצבם של הנשים והגברים, את השינויים הדרמתיים המתחוללים בזוגיות בעקבות הטיפולים, את ההבדלים בין גברים לנשים בגישה לטיפולים ובהתמודדות איתם ואת השלכותיהם על היחסים בין בני הזוג.

להביא ילדים לעולם דן באופן מעמיק ורציני בפן הנפשי של בעיות הפוריות ומקנה כלים להחזרת השותפות בין בני הזוג במהלך הטיפולים.

ספר ייחודי וראשוני זה הוא ספר חובה לזוגות המתמודדים עם בעיות פוריות, למעורבים בטיפול בזוגות אלה ולסובבים אותם.

ד"ר צביה בירמן חוקרת שנים רבות את נושא הפוריות מהיבטים שונים.

ד"ר בירמן הייתה ראש יחידת העובדים הסוציאליים במחלקות ילדים, נשים ויולדות במרכז הרפואי האוניברסיטאי הדסה עין כרם, ובמסגרת תפקידה ליוותה זוגות רבים במהלך טיפולי פוריות. בשני העשורים האחרונים היא מטפלת בנשים ובזוגות העוברים טיפולי פוריות, בטיפולים אינדיבידואליים, זוגיים וקבוצתיים.

פרופ' אליעזר ויצטום הוא פרופסור לפסיכיאטריה במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע, אוניברסיטת בן גוריון. הוא חוקר שנים רבות את יחסי הגומלין המורכבים בין התנהגות לתרבות ולחברה ובין הגוף לנפש. במסגרת תחום זה עוסק פרופ' ויצטום בהתמודדות של הפרט עם אובדן וטראומה ברמה האישית והחברתית. במשך שנים רבות עוסק ביחד עם ד"ר בירמן בחקר סוגיית הפוריות. ספריו האחרונים היו נפש, אבל ושכול, הורדוס מלך רודף ורדוף, ולאחרונה גאונות ושיגעון שיצא אף הוא בהוצאת אריה ניר.

 

הוצאת: אריה ניר