השמנה ופוריות בקרב נשים וגברים

ממחקר חדש עולה כי לגברים צעירים הסובלים מהשמנת יתר- ספירת זרע נמוכה, בהשוואה לגברים צעירים בעלי משקל תקין. החוקרים טוענים כי הממצאים מצטרפים לעדויות נוספות הקושרות בין השמנה ובין איכות זרע ירודה יחסית. מאת: אלי גבע, מומחה לפוריות והפריה חוץ גופית


השמנה ופוריות בקרב נשים וגברים

השמנה הינה המחלה של המילניום הנוכחי. לפי מחקרים רפואיים בארה"ב כ 30% מהנשים בגיל הפוריות הינן בעלות משקל יתר וכ 25% הינן שמנות. משקל יתר והשמנה הם הגורמים העיקריים לתחלואה ממחלות יתר לחץ דם, שומני הדם, סכרת, לב, כיס מרה וסרטן.

מזה מספר שנים ידוע כי בקרב נשים משקל יתר והשמנה גורמים להתבגרות מינית מוקדמת, מחזורים לא סדירים והעדר ביוץ, עודף הורמונים אנדרוגניים (הגורמים לשיעור יתר, אקנה, עור שמן ונשירת שיער), אי פוריות ותוצאות מילדותיות גרועות (לידות מוקדמות, ניתוחים קיסריים, פרע כתפיים, משקל לידה גבוה, זיהומים לאחר לידה ועוד).

משקל יתר והשמנה נמצאו בשכיחות יתר גם בקרב גברים בעלי ליקוי בכמות תאי הזרע. לאחרונה פורסם מחקר רפואי מאוניברסיטת קהיר בעיתון היוקרתי של האגודה האמריקאית לפוריות כי הסיבה האפשרית לירידה באיכות הזרע בגברים שמנים הינו ההורמון לפטין. הורמון זה מבקר את צריכת הקלוריות ותפוקת האנרגיה בגופינו, מופרש מתאי השומן ונמצא במתאם למאגרי השומן בגוף.

לאחרונה נמצא כי הורמון זה מופרש גם מתאי הזרע. במחקר זה נמצא כי משקל הגוף נמצא במתאם הפוך לכמות תאי הזרע, לתנועתיות ולמורפולוגיה המהווים פקטור משמעותי בניבוי יכולת ההפריה והריון. בגברים השמנים עם מיעוט תאי זרע שהשתתפו במחקר נמצא כי רמות ההורמון לפטין היו משמעותית גבוהים יותר. החוקרים מסיקים מכך כי השמנה מהווה פקטור משמעותי המשפיע על פוריות הגבר וכי השפעה זו הינה באמצעות ההורמון לפטין.