כך תעזרו לילדים שלכם לישון טוב יותר!

לשינה יש חשיבות רבה בהשפעה על יכולת הילדים לשלוט ברגשות, לעכל חוויות רגשיות, לפרוק אירועי לחץ ולהתרגל לתפקוד הרגשי היום יומי. מחקרים רבים מוכיחים שקיים קשר הדוק בין הפרעות רגשיות לבעיות שינה אצל ילדים. מאת: רומי חוכמה- אירידיולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא


כך תעזרו לילדים שלכם לישון טוב יותר!
 
מחסור בשעות שינה פוגע ביכולת של הילד להתמודד עם אינפורמציה רגשית וכתוצאה מכך נוצר גירוי יתר במערכת העצבים, שגורמת לילד להתפרצויות זעם ולחוסר שקט. 
 

כיצד מעודדים שינה בריאה?

על מנת להכין את גוף הילד בהדרגתיות לשינה ולעזור לו "להוריד הילוך", מומלץ לקיים "טקס הכנה" קבוע לפני השינה שיכלול מקלחת, ארוחת ערב וסיפור. השתדלו להרחיק מחדר השינה טלוויזיה, טבלטים ומחשבים למיניהם, השאירו תאורת אור חלשה בחדר ואפילו מבער מבשם עם שמן אתרי של מליסה (לא כזה המסכן את החדר בשריפה). הנחת בקבוק מים חמימים (לא רותחים!) על בטן הילד תסייע גם היא לאיכות השינה.
אבל זה לא הכל!
 

מזון ומשקאות לפני השינה

למזון, למשקאות ולדרך צריכתם יש השפעה מכרעת על רמת הערנות והשינה. 
מזון מתובל מידי, מזון מטוגן, בשר, פחמימות מעובדות כמו בצקים ועוגות מתועשות וכמובן צריכת סוכר או שוקולד (שוקו) ושתייה תעשייתית כדוגמת קולה, מכילים חומרים מעוררים ומקשים על העיכול ולכן מומלץ להימנע מצריכתם, בייחוד לפני השינה. 
כמו כן, מומלץ להימנע מארוחה כבדה ועתירת קלוריות כשלוש שעות לפני השינה. ארוחה כזו תגרום לגוף להשקיע אנרגיה בעיכול, במקום לפרוק מתחים ולהרגיע את המערכות השונות. אבל, אל תשכיבו את הילדים לישון כשהם רעבים. רעב עלול לגרום לקשיי הירדמות ואף להתעוררות באמצע הלילה.             
המזונות שיעזרו להם לישון 
לארוחה עשירה בפחמימות ובחומצת האמינו טריפטופן, ישנה השפעה מרגיעה על המוח. חומצת האמינו טריפטופן מצויה במזונות חלבוניים רבים, ולכן שילוב של חלבונים ופחמימות לפני השינה יסייע לשינה רגועה ומהירה.
 
השילובים המומלצים ביותר הם:
- פרוסת לחם שיפון או כוסמין עם  גבינת עיזים
- דגנים עם חלב סויה 
- פרוסת לחם שיפון עם חמאת בוטנים, שקדיה או אבוקדו. 
- דייסת שיבולת שועל עם חלב שקדים או חלב עיזים
- בננות, שקדים, סויה, אבוקדו, חומוס,  גבינת עיזים אורגנית, שעורה, שיפון מלא ודגים.
 
גם לשתייה כאמור השפעה על טיב השינה. דוגמא לשתייה בעלת אפקט מרגיע שתסייע לשינה היא מיץ דובדבנים טבעי המכיל מלטונין, שהוא הורמון המסייע לשינה (מומלץ לשתות שתי כוסות ביום). וכן, חליטות של תה קמומיל, מליסה או פסיפלורה, כוס חלב עיזים אורגני חם ממותק עם סוכר קוקוס וכדו'.
 
מתכון למשקה מומלץ לפני השינה:
בננה קטנה
כפית שקדיה
חצי כוס חלב שיבולת שועל ללא סוכר 
כף סוכר קוקוס או אגבה אורגנית
ההכנה: 
טוחנים הכל בבלנדר ושותים.
 
לילה טוב!