למה לטפל בשיני חלב?

כולנו מכירים ועברנו את זה, שיני חלב. איזו התרגשות יש בבית מבקיעת השן הראשונה. לאחר מכן עוד שן ועוד. אך ההתרגשות הכה גדולה מהשיניים החדשות אינה עומדת בקנה אחד עם היחס אליהן והורים רבים חושבים שאין טעם להשקיע בשיני החלב היות וממילא הן ייפלו ואת מקומן יתפסו השיניים הקבועות. באדיבות: ד"ר ריטה יושפה מומחית לטיפולי שורש ומנהלת את מרפאת השיניים I smile 


למה לטפל בשיני חלב?
ד"ר ריטה יושפה, מומחית לטיפולי שורש ומנהלת את מרפאת השיניים I smile אומרת כי "זו טעות לא לייחס חשיבות לשיניי חלב ויש לכך מספר סיבות ": 
ראשית, שיני החלב הטוחנות, אמורות לשרת את הילדים במשך כ- 10 שנים. היות ומדובר בתקופה ארוכה, חשוב לשמור עליהן כי אם שן כזו תיהרס - עד כדי עקירה, הילד יאבד את היכולת ללעוס בצד זה של הפה. 
בנוסף, עלולים להתפתח ליקויי סגר של השיניים הקבועות. לשיניים נשירות יש תפקיד ביולוגי בבקיעה תקינה של שיניים קבועות. כלומר, לפני ששן חלבית נושרת באופן טבעי, היא מכינה את המסלול לבקיעתה של השן הקבועה, ואם נתערב בנושא, צמיחת השן הקבועה עלולה להיות מחוץ לקשת של השיניים. ליקוי נוסף נוצר כאשר שן נשירה חסרה לאורך זמן. המרווח גורם לשיניים הסמוכות למלא אותו. כשמגיע זמנה של שן קבועה לצמוח היא תהיה חסומה, לא תוכל לצאת במקומה הטבעי ושוב תמצאה מחוץ לקשת. מצב קליני זה עלול לחייב טיפול בסגר.
 

אז מה צריך לעשות כדי לשמור על שיני החלב של ילדינו?

  1. יש להתחיל לצחצח ולנקות את השיניים כבר עם בקיעת השן הראשונה.
  2. ניקוי השיניים אצל תינוקות מתבצע עם פד גזה מלופף על האצבע. 
  3. את השיניים יש לצחצח ולנקות פעמיים ביום: לאחר ארוחת בוקר ולפני השינה.
  4. שימו לב שהנקה, תחליפי חלב אם, חלב פרה או כל שתייה ממותקת הניתנים לפני או בזמן השינה - עלולים לגרום לעששת כבר בגיל הרך – לכן מומלץ מאוד להימנע מכך או לדאוג לניקוי השיניים אחרי ההאכלה.
  5. יש להרגיל את הילד למברשת שיניים. עדיף לבחור בבמרשת רכה וקטנה.
  6. יש לצחצח עם משחת שיניים לילדים שמכילה פלואוריד בריכוז המתאים לגיל הילד, כי ילדים קטנים נוהגים לבלוע חלק גדול של המשחה בעת צחצוח השיניים.
  7. יש להרגיל את הילד להשתמש בחוט דנטלי מוקדם ככול האפשר. ניתן להיעזר בחוט המחובר לקשת מפלסטיק.
 
בהצלחה ורק בריאות!