מה עושים כשהילד מסרב לצחצח שיניים?

ב

מה עושים כשהילד מסרב לצחצח שיניים?  

מאת ד"ר גיא וולפין רופא שיניים, dmd


ראשית, גם אתם וגם אנחנו מסכימים כי המצב לא תקין. ילד שלא מתרגל לצחצח את שיניוהחלביות, כיוון שאין הוא מבין כרגע את חשיבות נושא, מקבל מסר שגוי מכם ההורים כשאתםמוותרים לו.

אני ממליץ על "סדרת חינוך" מחדש בנושא בריאות הפה והשיניים, אךבדרכי נועם, ובהדרגה:
1. ישנם מספר ספרים מעולים לילדים שאפשר לקנות ולהקריאלו, תוך כדי שימת לב על הדגשים החשובים.  חשוב להתייעץ עם המוכרת בחנות הספרים לגבי התאמת ספר איכותי לגיל הילד.
2. אפשר כבר בגיל חצי שנה לקנות לתינוקי מברשת קטנה ורכה, עם דמותשאהובה עליו מסרטים מצויירים/סיפור/טלויזיה וכו' (פו הדב/מיקי מאוס/ג'ירפה וכו'). תנו לו לשחק עם המברשת כצעצוע רגיל, וספרו לג'ירפה (למשל) סיפורים לפני המקלחת, לפני השינה וכו'. כך הוא יתרגל שהמברשת היא חבר טוב!
3. בבוקר ובערב, כשאתםמצחצחים שיניים, קחו אתכם את הילד:
* בשלב הראשון, ספרו לו שאתם מתכוונים לצחצחשיניים, והרבו בשבחי הצחצוח - "איזה כייף, הולכים לצחצח" , "איזה יופי, עכשיוהשיניים נקיות", "איזה סבבה, עכשיו לא יכאבו לי השיניים ולא יהיו לי חורים" וכו'.

* בשלב הבא, לאחר מספר ימים, בקשו ממנו את עזרתו האדיבה - "חמודי, בוא ותשגיחעלי שאני מצחצחת טוב" , "בוא ועזור לי לחפש חיידקים/אוכל שלא ניקיתי טוב" וכו'.
* בשלב הבא - בקשו ממנו שיאחז במברשת ויעזור לכם לצחצח.
* כשאתםמגיעים למצב שהוא מוכן להחזיק מברשת בעצמו, ולצחצח לעצמו - אפילו אם בהתחלה זה רקלמספר שניות ובאופן חפיפי לחלוטין - הרבו במחמאות ושבחים.
*  לאחר מכן, העניקו לו מדבקת כוכב לכל צחצוח.
*  אחרי מספר מדבקות כוכב קטנות - תנו פרסיותר גדול - מדבקה גדולה, משחק קטן, בובה וכו'.
* בשלב הבא - בקשו להראות לו - בעדינות (!) שיש עוד 2 שיניים שהוא לא הצליח לצחצח, והראו לו כיצד.

לאט לאטתרכשו את אמון ובטחון הילד בכם ובצחצוח, ותוכלו להעלות את הרף לקבלת פרס!
זכרי לבצע את הפעולות האלו לאט ובעדינות, לא בכוח ובאלימות - כי תצרי "אנטי" יותר גדול!!!
וודאו שהילד מנקה את מברשת השיניים שלו ביסודיות לאחר כל שימוש, ומאחסן את המברשת  במקום יבש. (רצוי לא ליד בית השימוש – אשר מהווה כר לחיידקים).

החליפו את מברשת השיניים של הילד כל שלושה חודשים, או מוקדם יותר אם הזיפים נשחקים או נהיים נוקשים. החלפה תכופה של מברשת השיניים הינה בעלת חשיבות גבוהה ליעילות הצחצוח.
אם הילד חלה, החליפו את מברשת השיניים לאחר שהבריא, למניעת העברת החיידקים שנשארו על מברשת השיניים הלאה.