כאבי בטן בתינוקות – על הסיבות והפתרונות

אחת הסיבות השכיחות לפנייה לרופא הילדים עם תינוק קטן הינה חוסר שקט, בכי למרות שהתינוק אכל לשובע החיתול נקי ואין לו  חום גבוה או כל סיבה אחרת להיות רגיז. לכאבי בטן בתינוקות מספר סיבות שאותן ייקח הרופא בחשבון בעת הבדיקה: מאת: ד"ר מיקי שטיין, מומחה ברפואת ילדים 


כאבי בטן בתינוקות – על הסיבות והפתרונות

קוליק / גזים

הסיבה השכיחה ביותר והידועה ביותר לחוסר שקט אצל תינוקות הינה "קוליק", "גזים".  כשליש מהתינוקות סובלים מכאבי הבטן וחוסר השקט שמופיעים ללא כל סיבה נראית לעין במרבית המקרים בשעות אחה"צ והערב, החל מגיל שבועיים וחולפים עד גיל 3-4 חודשים. הכאבים יום יומיים נמשכים מס' שעות, מגיעים בגלים והתינוק בד"כ מתמתח , מכווץ את הרגלים לכיוון הבטן ופולט גזים אין הבדל בין תינוקות יונקים ותינוקות המקבלים תחליף חלב אם. על מנת להגדיר את התינוק כסובל מ"גזים" הבכי וחוסר השקט צריך  להמשך יותר משלוש שעות ביום , יותר משלושה ימים, בשבוע ובמשך 3 שבועות לפחות וכן שנשללו סיבות רפואיות אחרות הגורמות לבכי וחוסר השקט. הסיבות הגורמות ל"קוליק" אינן ידועות ישנן תיאוריות שונות אך אף אחת מהן לא הוכחה.יש לזכור שאמנם מדובר בתופעה לא נעימה, מעייפת להורים, אך חולפת עצמונית ואינה גורמת לנזק לטווח ארוך. אפשר לנסות להקל על התינוק באמצעים שונים – החזקה על הידיים, נענוע בעגלה או במיטה. אין צורך בטיפול תרופתי אך אפשר לנסות תרופות טבעיות. למשל "טיפות "גלי כל" שהורים רבים מדווחים שמקלות ומפחיתות את הסימפטומים והבכי.

מחסור באנזים המפרק את הלקטוז

ישנם תינוקות הניזונים מתחליף חלב אם הסובלים מחסר אנזים המפרק את הלקטוז (מן סוכר הנמצא בחלב פרה ממנו מכינים תחליפי חלב אם). מבוגרים הסובלים מחסר האנזים מדווחים על כאבי בטן עזים ריבוי גזים ושלשולים. תינוקות קטנים... בוכים, סובלים מריבוי גזים ושלשולים מימיים ואף דמיים. חוסר השקט והבכי הינו לכל אורך היממה. הכאב מוקל מעט על ידי האכלה אך מופיע שוב ושוב. החלפת תחליף חלב האם של התינוק לכלכלה ללא לקטוז פותרת את הבעיה. חוסר השקט חולף התינוק שקט יותר, כמות הגזים והיציאות פוחתים.

רפלוקס ושטי

בעיה שכיחה נוספת הינה "רפלוקס ושטי" קרי, חזרת מזון לוושט מהקיבה, פליטות וחוסר שקט. כל תינוק פולט, אך כאשר הפליטות הינן זמן רב לאחר האוכל מלוות בחוסר שקט, בכי וחוסר שגשוג סביר להניח שהתינוק סובל מרפלוקס ושטי. לעיתים התינוק אינו פולט ורק חוסר השקט והבכי לכל אורך היממה מביאים את האם והתינוק לרופא הילדים. גם במקרה זה הבכי וחוסר השקט הינם לכל אורך היממה. בד"כ אכילה מרגיעה לזמן קצר את התינוק. הטיפול בעיקרו שמרני, החלפת כלכלה למזון יעודי, או הסמכת תחליף חלב האם ע"י קורנפלור מבושל, ואפשר גם לתת "אלגיקל" שהינו תכשיר טבעי המצפה את דפנות הקיבה והושט ומסייע בפתרון הבעיה.