משמעות הבכי אצל תינוקות – על קוליק (גזים) ועוד

כל תינוק בריא בוכה. באמצעות הבכי התינוק מעביר מסר להוריו ולסובבים אותו על תחושות כגון רעב, כאב, אי נחת ועייפות. ידוע  כי תינוקות בוכים גם ללא סיבה ברורה, גם לאחר שהאכלנו אותם, החלפנו להם חיתול, וטיפלנו בהם. יש שמסבירים את הבכי הבלתי מוסבר של התינוק כחלק מתהליך הסתגלותו אל העולם.נלקח מאתר משרד הבריאות


שירי כבודי-אביב

משמעות הבכי אצל תינוקות – על קוליק (גזים) ועוד

כמה זמן תינוק בריא בוכה במשך היום?

תינוקות שונים זה מזה באופי הבכי ובמשך הזמן בו הם בוכים. במחקר שבדק את משך הבכי ותדירותו בקרב קבוצה גדולה של תינוקות, נמצא כי התינוקות בכו בין חצי שעה ל 3 שעות ביום. נמצא כי משך הזמן ביום שתינוקות בוכים מתארך במהלך השבועות הראשונים לחייהם ומגיע לשיא של 3 שעות יומיות בגיל 6 שבועות.  עד גיל 3-4 חודשים ירד משך הבכי לפחות משעה ביום. מרבית התינוקות בוכים יותר בשעות הצהריים המאוחרות. (בדיוק כאשר האם עייפה).

 

מה זה קוליק או גזים בתינוקות?

יש תינוקות שבוכים יותר מתינוקות אחרים. תופעה זו מוגדרת על ידי רופאי ילדים כ"קוליק" של תינוקות, שמתבטא בבכי של יותר מ 3 שעות ביום, לפחות 3 ימים בשבוע, במשך 3 שבועות רצופים. זה מצב שבו התינוק בוכה הרבה וללא סיבה ברורה. לפעמים התינוק מאדים, מאגרף את ידיו ומקרב את הרגלים לבטן. עד כרבע מהתינוקות סובלים מ"קוליק". התפרצויות הבכי הללו נוטות לעבור עד גיל 3-4 חודשים אבל במשך תקופה זו הורים רבים מתקשים להתמודד עם הבכי העז של התינוק שלהם.

 

מה גורם לקוליק?

הסיבה ל"קוליק" עדיין אינה יודעה. התופעה מוכרת בכל העולם. ידוע שהתופעה קיימת בקרב תינוקות רבים ללא קשר למצב הכלכלי או לסוג המזון שהתינוק מקבל. חשוב להדגיש: בכי אינו סימן להורות לקויה.

 

מה ניתן לעשות על מנת להרגיע את התינוק?

 

כל תינוק זקוק לעוצמה שונה, למספר ולשילוב שונה של הפעולות שהוזכרו על מנת להרגיעו. כל הורה ילמד מניסיונו מה הדרך הטובה ביותר להרגיע את התינוק שלו.

 

מה עוד ההורה יכול לעשות אם התינוק אינו מפסיק לבכות?

לפעמים התינוק אינו מפסיק לבכות למרות כל ניסיונות ההרגעה. בכי בתינוק מעיק מאוד על ההרים. יש מספר דברים שההורה יכול לעשות בכדי להקל על המצוקה:

 

מה לא  לעשות?

בכי של תינוק יכול לגרום למטפלים בו לחוש מצוקה גדולה. אסור לתת לתסכול מהבכי של התינוק לגרום לניעור או טלטול של התינוק. פעולות אלו מסוכנות לתינוק ועלולות לגרום לו נזק מוחי בלתי הפיך ואף למוות.

לעולם אין לנער את התינוק!

 

לסיכום

עם לידתו של תינוק לעולם, עוברות כל המשפחות תקופת הכרות והסתגלות. חשוב לזכור שאצל רוב רובם של התינוקות ה"קוליק", חולף עם הזמן.

במשך הזמן תלמדו להכיר את התינוק שלכם, ולפרש את הבכי שלו ברוב המקרים.