איך ללמד תאומים, שלישיות ואחים צמודים לא להעיר אחד את השני?

החורף היא תקופה רומנטית ונעימה במיוחד כשאנחנו בריאים ומתפנקים עם תה וכירבולית.. אך הורים לתינוקות חווים את החורף אחרת לגמרי. מחלות החורף פוקדות את הילדים בזה אחר זה, והשגרה מופרת. אז איך בכל זאת שומרים על שגרת לילה, ומנהלים הרדמות לבד מול תאומים, שלישיות ואחים צמודים? מאת: מירב בן עמי, יועצת שינה מומחית לתאומים, שלישיות ואחים צמודים מ"מירב השינה"


איך ללמד תאומים, שלישיות ואחים צמודים לא להעיר אחד את השני?
למרות מחלות החורף, עלינו להמשיך ולשמור על שגרת שינה, ולא להוציא את התאום החולה מחדר. אם יש מצב, מכל מיני סיבות, שאנחנו חוששים ורוצים לישון ליד הילד, מומלץ שאנחנו נעבור לחדר שלו על מזרון ליד מיטתו ולא שהוא יעבור למיטה שלנו. 
המיטה שלנו אינה גורמת לילדים להבריא. בטווח הרחוק המעבר אלינו משנה להם את ההרגלים. צריך להשאיר את הילד במקום הבטוח והנכון לו. בשינה הגוף נח ומתחזק, גם של הילדים וגם שלנו ההורים.  השינה הכי טובה מתרחשת כשהגוף נח לגמרי ולא בין אבא לאמא שאז אף אחד לא ישן טוב. 
 

חימום

רצוי לחמם את החדר בין 22- 23 מעלות צלזיוס. חימום יתר מעלה את הסיכון למוות בעריסה.  
 

צמודים צמודים בחורף 

שינה משותפת, נשמעת כייפית בחורף הקר, אך אני ממליצה שתאומים, שלישיות ואחים נוספים כן ישנו באותו החדר, אך במיטות נפרדות. על פי המלצות משרד הבריאות שינה במיטה משותפת היא מסוכנת.
 

עלינו להיענות לבכי התאום אבל לא להתנהל מהבכי

כלומר לא לפחד שמא הם יעירו אחד את השני.  אם תינוק אחד נרדם, והשני בוכה- אנחנו צריכים להתייחס לבכי ולא לבעיה שהבכי יוצר לנו כשהבכי מעיר את האח הישן.  כשהם יתרגלו לשמוע את הבכי זה יפסיק להעיר אותם.  
מומלץ שלא להרדים תאומים/ שלישיות או אחים צמודים בתנאי שקט מוחלט. הם צריכים להתרגל מגיל 0 להירדם עם רעשי רקע טבעיים של הבית או מבחוץ כמו: אח תאום, אחים נוספים, טלפון, טלויזיה, כלב, דלת, רעם וכו'. זו הדרך ללמד אותם שלא להתעורר מכל רעש כזה. 
ממולץ שלא להרגיל תאומים/ שלישיות או אחים צמודים לישון בחושך מוחלט. זה יוצר אצלם הרגל  ואח"כ כל טיפת אור מעירה אותם. 
 

כל תאום הוא יישות נפרדת

לכל אחד מהם יש צורך אחר, לא כדאי להתייחס לתאומים/ שלישיות או אחים צמודים כיחידה אחד. נכון, לפעמים זה אומר שהם לא תמיד מסונכרנים בשעות השינה ובשעות האוכל. עדיף לתת לסנכרון לקרות בצורה טבעית. 
 

טקס שינה

מומלץ שטקס השינה יהיה קבוע ומסודר, כל יום באותה השעה, להקפיד על טקס שינה קבוע מגיל  שלושה חודשים. חיבוק מרגיע, ואז סיפור או שיר. קל לנו להתמודד עם כמה אחים כשגם אנחנו וגם הם יודעים מה עומד לקרות בכל שלב.
 
בהחלט ניתן ללמד תאומים/ שלישיות/ אחים צמודים לישון, כשרק הורה אחד מנהל את ההרדמה. כשאתם בטוחים בדרככם גם התינוקות מרגישים ביטחון, ולומדים כיצד להירדם בצורה עצמאית. 
ניהול ההרדמות לבד, יתקיים בצורה נעימה, ורגועה. 
 
תאומים צילום: דפנה בן נון
 
"מירב השינה" יועצת שינה 24/7, לתאומים, אחים צמודים ושלישיות. 
לטיפים נוספים ומענה לשאלות פורום יעוץ שינה חינם לתאומים, שלישיות ואחים צמודים
 
צילום ניובורן דפנה בן נון