משפחתון גן פרטי או גן ציבורי

בבואכם לבחור לילדכם מסגרת המגוון הינו רחב: משפחתון, גן פרטי, גן עירוני, גן השייך לאחד מארגוני הנשים. מה ההבדל העיקרי ביניהם ואילו שאלות יש לשאול בבואנו לבחור גן לילדינו.משפחתון גן פרטי או גן ציבורי

בבואכם לבחור לילדכם מסגרת המגוון הינו רחב: משפחתון, גן פרטי, גן עירוני, גן השייך לאחד מארגוני הנשים. מה ההבדל העיקרי ביניהם ואילו שאלות יש לשאול בבואנו לבחור גן לילדינו.

 

משפחתון

משפחתון הינו מסגרת המנוהלת בביתה של המטפלת מתאימה בדרך כלל לתינוקות מגיל שלושה חודשים עד גיל שנתיים. מספר התינוקות בה יחסית קטן 5-6 .

בארץ כ - 3500 משפחתונים פרטיים. על פי החוק משפחתון שבו פחות מ - 11 ילדים מתחת לגיל שנתיים לא מחוייב בפיקוח או בהדרכה של המטפלות. כמו כן, קיימים כ - 1800 משפחתונים ציבוריים הנמצאים תחת פיקוח של משרד העבודה והרווחה.

 

המשפחתון מנוהל בביתה של המטפלת לכן חשוב לשים לב:

גן פרטי או ציבורי

הגן הפרטי ממוקם במבנים מסוגים שונים כגון: בית פרטי עם חצר, דירת גן, מבנה עירוני שיועד לשמש כגן ועוד. הגן הציבורי ממוקם במבנה שיועד לכך עם חצר.

טווח הגילאים בגנים הפרטיים והציבוריים משתנה, החל משלושה חודשים ועד גיל 5. מספר התינוקות או הפעוטות בגן הפרטי והציבורי גדול יותר מאשר במשפחתון ותלוי בגיל ובמספר המטפלות. המטפלות במעונות הציבוריים עוברות הדרכה ורובן מקבלות סיווג מקצועי מטעם משרד העבודה. הגננות הן בוגרות סמינר. במהלך השנה הן עוברות השתלמויות באופן שוטף ופועלות בפיקוח צמוד של מפקחות.

חשוב שהגן הפרטי יהיה תחת פיקוח של ארגון הגנים הפרטיים כך שגם הגננות בגן הפרטי יהיו תחת פיקוח והדרכה.

הגן הציבורי זול יותר, כיוון שהממשלה מסבסדת. ישנה גם התחשבות במשפחות חד הוריות ובמשפחות בהן יותר מילד אחד באותה המסגרת.

יכולת ההשפעה של הורים על הנעשה בגן הפרטי, גדולה בהרבה מיכולת ההשפעה של הורים על הנעשה בגן הציבורי. יחד עם זאת, כיום המגמה בגנים הציבוריים היא לקרב את ההורים למערכת ולאפשר להם להשפיע.

 

מה חשוב לבדוק ולשאול בבואנו לבחור גן פרטי או ציבורי: