גודש בחזה לאחר לידה - את לא חייבת לסבול

איך מקלים על שדיים נפוחים, רגישים ועל ההרגשה שכל רגע עומדים להתפוצץ? איך עוברים בשלום את התקופה שנדמה שלא תסתיים לעולם?באדיבות בייבי ליין,  אתר התינוקות ומוצרי הלידה הזול בישראל


גודש בחזה לאחר לידה - את לא חייבת לסבול
במזל טוב, אחרי חודשי ההריון הארוכים, והציפיה מורטת העצבים, הנה הוא או היא פה, חבילה של אושר בזרועותינו.
 
אנחנו מציירות בדמיוננו תמונה קסומה של כיסא נדנדה מקש עליו אנו יושבות לאור קרני שמש עדינות, ובזרועותינו את הרך הנולד החדש, יונק בשקיקה את חלב האם המזין את גופו, ואנחנו חשות את נפלאות הבריאה החדשה ואת משמעות האימהות.
 
במציאות המצב קצת פחות נינוח ופוטוגוני, ומעבר למחסור הכרוני בשעות השינה, הנזילות וההורמונים המשתוללים יש גם את הגודש בחזה והפטמות שצועקות "הצילו", זה בסדר את לא לבד, כל אמא טרייה וחדשה מרגישה את אותה ההרגשה.
 
אז איך מקלים על שדיים נפוחים, רגישים ועל ההרגשה שכל רגע עומדים להתפוצץ?
איך עוברים בשלום את התקופה שנדמה שלא תסתיים לעולם?
 

גודש בחזה - איך לטפל?

גודש בחזה מתרחש בעקבות חוסר איזון הורמונלי בין החלב שנוצר לבין הכמות שהתינוק יונק. הדבר יכול להגרם בימים הראשונים מתוך כך שהגוף עדיין לא יודע לווסת את עצמו לכמויות ייצור החלב עליו הוא אחראי לייצר לבין כמות התינוק הצורך את החלב בימיו הראשונים לחיים. סיבות נוספות יכולות להיות סתימה בתעלות החלב או דלקת (מה שמצריך רופא).
 
קיימים בשוק מוצרים רבים שנועדו להקל ולפתור את בעיות גודש החזה בשבועות הראשונים לאחר הלידה.
אחד המוצרים הנחוצים ביותר הוא משאבת חלב. חלב אם הוא הדבר הטוב ביותר לתינוק, על כך אין עוררין, אבל הדבר דורש מהאם להיות זמינה תמיד לתינוק, לאכול טוב וכמובן לישון טוב. לצערנו, לא תמיד הדבר מתאפשר, בעיקר בין הורים שרוצים לחלוק את האכלת התינוק. גם כשיש עודף חלב והתינוק כבר שבע, נוצר גודש מכאיב ושאיבה של החלב לשימוש מאוחר יותר, יכולה לסייע בהקלה על הכאב. המלצה שלנו היא משאבה ידנית שתוכלי לקחת איתך לכל מקום למשל המשאבה הידנית "הרמוני" מבית "מדלה".
 
מדובר במשאבה הפועלת בשני שלבים כדי לאפשר שאיבת חלב מקסימלית באמצעות טכנולוגיות ייחודיות וחדשניות. התהליך מתחיל בכך שהמשאבה מגרה את השד לצורך הזרמת חלב, בדומה לשלב היניקה הראשוני של התינוק, ואז כשמתחילה זרימת החלב, המשאבה עובדת במהירות איטית יותר בדיוק כמו שלב היניקה העמוקה יותר.
 
כמובן את החלב ה"עודף" תמיד אפשר להקפיא (עד כחצי שנה) בשקיות חלב אם הרמטיות, ולרשום כמובן את התאריך עליהם.
 
אחת מעצות הסבתא להקלה על גודש בחזה ופטמות סדוקות הם הקומפרסים, קרים או חמים. אפשר כמובן לקחת מהפריזר שקית של ירקות קפואים ולהניח על החזה או לישון כל הלילה עם עלי כרוב בתוך גוזיה צמודים לחזה, אך מנסיון זה לא הכי נוח.
 
פתרון אחר הוא  "כריות ג'ל סילקון לאמהות מניקות". ג'ל הוא חומר שקולט טמפרטורות שונות ושומר עליהן לאורך זמן. את הכריות ניתן לקרר ואז הן מסייעות בהקלה על תחושת הגודש והמתח בחזה, או לחמם, מה שגורם מעבר לתחושה הנעימה, גם להקלה על מצבים של תעלות חלב חסומות או דלקות, וכן עידוד זרימת החלב.
 
הכריות מגיעות ביחד עם כיסויי בד לתחושה נעימה, והן מעוצבות בסגנון ייחודי שמתאים לכל אישה, ולכל מבנה וגודל של שד.
 
כדי להקל על גודש בשד  ניתן גם לנקוט בשיטות נוספות כמו הגברת תדירות ההנקה והקפדה שהתינוק יינק מהשד הגדוש, לבישת חזייה תומכת, עיסוי השד בזמן שהתינוק יונק ובדיקה שהוא אכן מצליח לינוק היטב, סחיטה עדינה בזמן מקלחת תחת זרם מים חמים והקפדה על מנוחה ככל האפשר, שכן נמצא קשר בין עייפות ותשישות לגודש בשד.
 
 

פטמות סדוקות - איך לטפל?

מעבר לגודש בחזה, נשים רבות סובלות מפטמות סדוקות, פצועות וכואבות. הדבר יכול לנבוע מסיבות שונות – אחיזה לא נכונה של התינוק, כשפיו לא ממוקם בצורה אופטימלית על הפטמה וכתוצאה מכך נגרמים פצעים, תינוק עם לשון קשורה, תופעה שבה מיתר בפיו של התינוק מושך את הלשון אל רצפת הפה ומונע ממנו לינוק כמו שצריך, פטריה או זיהום שגורמים לגירוי הפטמה וסביבתה, וכמובן הגירוי החוזר של הפטמה שמתייבשת או נסדקת עקב פעולת ההנקה עצמה.
 
יועצת הנקה ורופא יכולים לייעץ ולעזור במקרה של אחיזה לא נכונה או לשון קשורה, ולגבי שאר המקרים שיוצרים פטמות סדוקות ופצועות, הדרך הטובה ביותר היא למרוח משחה שתעטוף בלחות את הפטמה, תרגיע את הכאב ותזרז את הריפוי.
 
אחת הטובות בטיפול זה היא המשחה של "לנסינו". המשחה מכילה לנולין שמזרז החלמה של פצעים וסדקים בשיטה ייחודית שבה לא נוצר גלד, מה שקריטי כשמדובר בהנקה. יתרון נוסף הוא שאין צורך להסיר את המשחה לפני ההנקה, כך שהאם רגועה והתינוק בטוח.
 
 
 לפטמות הכואבות יש פתרונות נוספים שיכולים לעזור כמו הפרדה עדינה של התינוק מהשד כשהוא סיים לינוק, על ידי הכנסת אצבע בזווית הפה כדי לשבור את הוואקום, המנעות מלבישת חזייה לוחצת ואוורור המקום כמה שיותר, ושמירה על נקיון הפטמות כדי שלא ייצרו מצע לחיידקים שייצרו זיהום.
 
לסיכום, שדיים גדושים ופטמות סדוקות אינם כורח המציאות, לא צריך להמשיך ולסבול בתקופה משמעותית בחיי האם והתינוק.
 
הכתבה באדיבות בייבי ליין - www.babyline.co.il - אתר התינוקות ומוצרי הלידה הזול בישראל, הממוקם בבית חולים לניאדו נתניה, מחלקת יולדות א ומציע מארזי מתנה מיוחדים ליולדות, ביגוד ייחודי לתינוקות ועוד מאות מוצרים לתינוקות ואמהות בהנחה.