התינוק שלי בן 9 חודשים- מתחילים דרך חדשה..

עכשיו משהתינוק שלי מגלה את הסביבה הוא אוהב מאוד להיות בתזוזה ובפעילות- זוחל, עומד, נשען על דברים, נתמך בהליכון, מאתגר את עצמו על מנת להגיע למקומות מסוימים שמעניינים אותו. אני מרגישה מאותגרת בעצמי לעניין אותו ולספק את צרכיו.. מביאה לעיונכם את המידע שליקטתי ואספתי ממגוון מקורות כל אחת כראות עיניה תנהג- הרי אימא יודעת הכי טוב מה מתאים לילד שלה..מאת: דנה צפריר
שירי כבודי-אביב

התינוק שלי בן 9 חודשים- מתחילים דרך חדשה..

הזמן טס וחולף ומבלי לשים לב כבר שוכחים אט אט את חווית הלידה וההיריון והטיפול בתינוק הופך להיות חלק מאיתנו.

עכשיו משהתינוק שלי מגלה את הסביבה הוא אוהב מאוד להיות בתזוזה ובפעילות- זוחל, עומד, נשען על דברים, נתמך בהליכון, מאתגר את עצמו על מנת להגיע למקומות מסוימים שמעניינים אותו. אני מרגישה מאותגרת בעצמי לעניין אותו ולספק את צרכיו.. מביאה לעיונכם את המידע שליקטתי ואספתי ממגוון מקורות כל אחת כראות עיניה תנהג- הרי אימא יודעת הכי טוב מה מתאים לילד שלה..

עשה ואל תעשה על קצה המזלג..

"אל תעשה"  ...

הילד הופך להיות הרבה יותר סקרן לגבי מה שנעשה בסביבה החיצונית, התזוזה שלו הופכת להיות קלילה ואף מהירה יותר מכושר הבנתו לכן עליו להיות תחת השגחה מתמדת כל זמן שהוא פעיל וער ולא מומלץ להשאירו לבדו.

חשוב מאוד להרחיק חפצים מהישג ידו של התינוק- בעיקר חפצים שגודלם קטן מקופסת פילם הישנה- חפצים בגודל זה התינוק עשוי להכניס לפה וכאן כל מילה מיותרת לגבי רמת הסיכון שבדבר..

התינוק מגלה עצמאות אבל אל תטעו ותשאירו אותו לבד בייחוד לא ברכב ולא באמבטיה!!

ומה כן כדאי לעשות? (או... הרבה דברים ..הבאתי לפניכם מקבץ קטן ממה שלי נראה רלבנטי, יתכן שלא ציינתי מה שחשוב בעינכם אז מתנצלת מראש..)

התינוק זקוק כעת למרחב פעילות שיאפשר לו תנועה  בטוחה ומוגנת, כך הוא מחזק את שריריו ואת יכולת התנועה שלו.

הצעצועים

כדאי להציע לתינוק מגוון משחקים כגון: ספרים, כלים בלתי שבירים, צעצועים המותאמים לטווח גילו, מומלץ משחק אחד בכל פעם על מנת שילמד להכירו היטב. הצעצועים שמאוד מתאימים הינם צעצועים שניתן להערימם זה מעל זה, כלים לא שבירים, מראות בלתי שבירות, צעצועים לאמבטיה שמתיזים מים וצפים על פני המים, קוביות לבנייה, צעצועים שמשמיעים קולות ובעלי אפקטים שמתרחשים עקב לחיצה,בובות,כדורים (לא קטנים מדיי-מסוכן שמא התינוק יבלע אותם!) ספרי קרטון עם תמונות גדולות,טלפון/טלפון סלולרי (פלאפון) צעצוע (מאוד מוזר- האנשים הקטנים האלו יודעים לזהות את פלאי הטכנולוגיה עוד טרם בקעו מהביצה..) אבל לפני שאתם רצים לרכוש מתנות מיותרות אפשר להיות יצירתיים גם גלילי נייר, קופסאות ריקות, מגזינים ישנים, תבניות ביצים, בקבוקי פלסטיק נקיים וריקים עשויים מאוד לתפוס את תשומת ליבו של הקטנטן..

זמן איכות

כדאי מאוד להעמיק את הקשר עם התינוק ע"י שמירת זמן איכות של ההורה עם הילד- לנצל את האמבטיה, החלפת החיתול והבגדים כדי להעמיק את הקשר. גיל זה הינו השלב שהחל ממנו התינוק נהנה מתשומת הלב הזו מהוריו. נצלו את זמן האמבטיה למשחק משותף ואף אפשרו לתינוק לשחק להנאתו במי האמבטיה ובצעצועי המים. המלצה למשחק שמתאים בזמן ההחתלה: כשהתינוק שוכב על הבטן מרימים את רגליו למעלה עד שהן מסתירות את פני ההורה מפשקים אותם וקוראים "קוקו". את משחק ה"קוקו" אפשר לשחק במגוון ואריאציות: מתחבאים מאחורי דלת, רהיט ומשאירים רגל או יד בטווח ראייתו על מנת שיוכל למצוא את ההורה. כמו כן החבאת הראש מתחת למגבת גדולה ולהניח לתינוק להסיר את המגבת תוך קריאת ה"קוקו" המפורסם..

שינויים התנהגותיים והתפתחותיים

בתקופה זו של חייו התינוק מפתח דפוסי התנהגות – עשוי להפגין חרדה וביישנות, חרדה מזרים היא אחד מציוני הדרך הרגשיים הראשונים שהתינוק עובר בדרכו כך שאין מה לדאוג מדובר בתהליך טבעי ונורמאלי לחלוטין אז אל תחששו שמא הילד מפונק מדיי או חסר ביטחון- זה לא העניין.

התינוק כעת לומד להכיר את איברי גופו יותר לעומק לכן כדאי לאפשר לו לצפות בעצמו באמצעות מראה בלתי שבירה ולחקור את איבריו , כל זאת עם סיוע של הורה מטפל כמובן.

בשלב זה של חייו התינוק ממש מבין את טון הדיבור, מגיב למילה "לא" "כל הכבוד" יודע לזהות לפי הטון את הסיטואציה, לכן זה השלב ללמדו מילים פשוטות, ללמד אותו על חיות והקולות המאפיינים כל חיה זאת תוך צפייה בסרט או בתמונות או אפילו בחיות עצמן בגינה.

כעת בגיל תשעה חודשים ומעלה  ההמלצה הינה להציב גבולות על מנת לשפר את בטחונו העצמי של התינוק – זה הזמן ללמדו מותר ואסור וחשוב שלא לבלבלו עם הנחיות סותרות- להשתדל להיות עקביים ומתואמים עם הבן זוג או המטפל/ת של התינוק.

אוכל קדימה אוכל

הגיעו החיים הטובים, התינוק מתחיל לגלות את עולם הטעמים.. על מנת להקנות לו הרגלי אכילה מסודרים ההמלצה היא לשתף אותו בחווית ארוחה משפחתית כשהוא יושב ביחד עם כל המסובים על כיסא האוכל הייחודי שלו ומהווה שותף פעיל בארוחה.

יציאות

אני מקווה בשבילכם ובשביל ילדכם שלא חווה את עניין הטוסיק האדום והשורף אש.. התינוק שלי חווה את זה, מסתבר שמדובר בחריפות של היציאות: הפיפי והקקי..  לתינוק שלי ממש נוצרו כוויות שגרמו לו לצרוח מכאב ומבהלה.. אני ובן זוגי נרעשים מהתופעה רכשנו את כ ל המשחות הקיימות, הקרם שהכתרנו כמושיע היה קרם טיפולי אותו רכשנו בבית מרקחת ברחוב צל אלונים בראשון לציון, כמו כן סייעה משמעותית משחת הדיזיטן המפורסמת. ההמלצה שקיבלנו בנוסף לתת לילד לשתות הרבה מים על מנת לדלל את החריפות שביציאות.

ההמלצה האחרונה והחשובה ביותר שאני נותנת גם לעצמי.. ליהנות כל יום מחדש- הזמן טס- הם גדלים ולא נשים לב הם כבר עצמאים בשטח.