טורטיקוליס

טורטיקוליס הוא סוג של מתח שרירי בלתי מאוזן, שגורם לעיוות בצוואר. מדובר בשריר מקוצר שתחילתו מאחורי האוזן, וסופו במפרק של עצם הבריח. כתוצאה מכך, התינוק מפנה את ראשו בעיקר לכיוון אחד, ומתקשה או לא יכול להפנותו לכיוון ההפוך. טורטיקוליס שמופיע בעת הלידה יכול להיגרם בגלל מיקום מסוים של הראש ברחם, בשל פציעה במהלך הלידה בשרירי הצוואר, או בגלל פגיעה בהספקת הדם לצוואר העובר.מאת: שרי בומפלד, מטפלת ומעבירה סדנאות בליווי התפתחותי ובשיטת פלדנקרייז, מתמחה בהפעלת תינוקות על פי שיטת Child'Space ו"צעד ראשון"


טורטיקוליס

טורטיקוליס הוא סוג של מתח שרירי בלתי מאוזן, שגורם לעיוות בצוואר. מדובר בשריר מקוצר שתחילתו מאחורי האוזן, וסופו במפרק של עצם הבריח. כתוצאה מכך, התינוק מפנה את ראשו בעיקר לכיוון אחד, ומתקשה או לא יכול להפנותו לכיוון ההפוך. טורטיקוליס שמופיע בעת הלידה יכול להיגרם בגלל מיקום מסוים של הראש ברחם, בשל פציעה במהלך הלידה בשרירי הצוואר, או בגלל פגיעה בהספקת הדם לצוואר העובר.

 

תסמינים:

·     שרירי צוואר מוגדלים (ניתנים להבחנה בעת הלידה).

·     חוסר סימטריה בראשו של התינוק בשל מנח הראש ברחם.

·     כתף מורמת בצד הפגוע.

·     טווח תנועה מוגבל של הראש.

·     נוקשות בשרירי הצוואר.

·     לעיתים יופיע גוש באזור השריר הפגוע, וזה יכול להיות הסימן הראשון לטורטיקוליס אצל תינוקות  בני 1-8 שבועות. הגוש, בדרך כלל, נעלם בהגיע התינוק לגיל 6 חודשים.

·     תיתכן עקמת משנית בעמוד השדרה, ופריקה במפרק הירך.

הטיפול בטורטיקוליס יאפשר לתינוק תנועה חופשית יותר של הראש לכל הכיוונים. בנוסף לכך תהיה הטבה בתופעות הנלוות: האסימטריה בגובה הכתפיים והשכמות תשתפר, והעקמת המשנית בחוליות נוספות תתמתן. הפעלת התינוק תיצור יותר מודעות אל הצד שאליו הראש אינו פונה, ותגדל יכולתו לבצע הטיות וגלגולים גם אל הצד הלא מועדף. כמו כן יושג יותר שיווי משקל בישיבה, בעמידה ובהליכה.

הטיפול בטורטיקוליס לפי השיטה נוגע לכל מפרקי השלד, ולא רק לצוואר, תוך שיתוף פעולה של התינוק.

 

מספר עצות להתנהלות יומיומית עם תינוק שמתקשה להפנות את ראשו (למשל לצד ימין):

·     נשכיב את התינוק במיטתו, בכיוון שיעודד אותו להפנות את ראשו אל הפעילות בחדר, שמתרחשת מימינו.

·     נחזיק אותו על הידיים, בכיוון הכתף השמאלית שלנו, כך שהוא יאלץ להפנות את ראשו לימין.

·     כשהתינוק יושב עלינו, ומבטו  קבוע אל גורם שמסקרן אותו, נסובב את עצמנו יחד איתו שמאלה, וכך תיווצר בצווארו תנועה ימינה (ראה וידאו).

 

 

 

 

 

·     מגע וטפיחות על גופו,ידו, רגלו, לחיו בצידו הימני, יעוררו את מודעותו אליהם.

·     על ידי טפיחות על ידו הימנית, ועל ידי גירוי מבטו ימינה, נעודד אותו להושיט את ידו הימנית אל עבר חפץ שיוצע לו.

·     נשכיב אותו על צידו השמאלי ונעודד אותו להשתמש בידו הימנית.

·     השתתפות בקבוצת ליווי התפתחותי תספיק כשהטורטיקוליס לא חמור, אך כשהסימפטומים חמורים יותר, תהיה עדיפות למפגשים אישיים ולהפעלה ישירה דרך המטפל.

 

הטיפול בטורטיקוליס על פי השיטה הוא יעיל במיוחד, ומביא לתוצאות הרצויות ללא מתיחה כפויה בצוואר, וללא כאב ובכי. אפשר ואף רצוי להתחיל בו כמה שיותר מוקדם, ובכך למנוע את אי הנוחות והקשיים הנוספים שיכולים להיווצר.