פעילות קיץ עם כדור לקטנטנים

הקיץ בפתח, ואיתו כל האביזרים המתנפחים, הצבעוניים והמרתקים. אחד מהאביזרים הוא כדור הים, אביזר כייפי, רך ונעים למגע, שאפשר לעשות איתו המון פעילויות עם הקטנטנים וכמובן גם עם הגדולים....מאת: מיטל אליהו, מדריכת עיסוי תינוקות, יוגה לילדים, תנועה לגיל הרך, לאומית שירותי בריאות מחוז צפון


פעילות קיץ עם כדור לקטנטנים

בנוסף לכך שהכדור הינו אביזר כייפי ומהנה, ניתן להיעזר בו לביצוע תרגילים פשוטים ויעילים עם התינוק כדי לעזור לו לחזק את שריריו, את השליטה בגופו ואת הזיכרון התנועתי ולעודד התפתחות מוטורית תקינה אצל התינוק.

התרגילים שאפשר לעשות עם הכדור טובים לצורך שכיבה על הבטן, הרמת ראש, הזדקפות הגב, הקלה בגזים וגירוי המערכת הווסטיבולרית (מערכת שיווי המשקל) שהיא המערכת האחראית על טונוס השרירים, שיווי משקל, מודעות גופנית, קשב, תיאום בין שני צידי הגוף ועוד.

 

חשוב לבצע את התרגילים בזהירות ובמתינות ובכל מקרה אין לעזוב את התינוק לבדו על הכדור, יש להשגיח עליו כל הזמן. כמו כן, יש לשים לב כל הזמן שהתרגילים נעימים לתינוק. אם התינוק נלחץ או לא נעים לו, להפסיק את התרגיל ולהמשיך לתרגיל הבא.

 

נתחיל בעיסוי קל עם הכדור, כשהתינוק שוכב על הבטן. ניקח את הכדור ונגלגל אותו על התינוק לאורך כל הגוף, חשוב להפעיל מעט לחץ בגלגול על מנת שהתינוק יקבל את העיסוי הנכון.

נגלגל אותו על הרגליים, ידיים, והצדדים של הגב, נגלגל אותו באלכסון מכף רגל שמאל ועד לכתף ימין וכמובן גם צד שני.

העיסוי טוב לחיזוק השרירים האלכסוניים של התינוק, ומעודד לקראת זחילה.

 

נרים את התינוק ונניח אותו עם הבטן על הכדור. יד אחת אוחזת בגבו ועם היד השנייה להכות בכדור. התרגיל מחזק את חגורת הכתפיים ומסייע במצבים של גזים.

כשהוא עם הבטן על הכדור, נחזיק את התינוק בשתי ידיים. ננדנד אותו מצד לצד, קדימה ואחורה, ובסיבובים לצד אחד ולצד שני. בזמן הנדנוד ניתן להשתהות קצת עם התינוק בצד אחד ואז להמשיך.

שימו לב שכאשר את מניעים את התינוק לצד אחד הרגל הנגדית מתכופפת.

הנדנוד על הכדור והסיבובים מגרים את המערכת הווסטיבולרית, מכינים לקראת התהפכות ומחזקים את השרירים האלכסוניים של התינוק.

 

כשהתינוק עדיין שוכב על הבטן, תניחו לפניו צעצוע, נדנדו אותו קדימה ואחורה ותנו לו לנסות להושיט ידיים ולהגיע לצעצוע. אפשרו לתינוק להגיע עם הרגליים לרצפה ולבעוט ברגליו, בדרך זו הוא ידחוף את עצמו כלפי מעלה בעזרת אצבעות הרגליים ויקפל את הרגליים בחזרה לקראת החזרה. תרגיל זה מחזק את שרירי הרגליים וישפר את הרמת הראש והושטת הידיים לפנים.

 

אם התינוק יושב ניתן להושיב אותו על הכדור ולבצע קפיצות קלות. הקפיצות טובות במצבים של גזים ומגרים את המערכת הוויסטיבולרית.

אם התינוק מסכים, השכיבו את התינוק עם הגב על הכדור, ונדנדו אותו מעט. השכיבה ההפוכה מרפה את השרירים האחוריים ואת שרירי הבטן ומשפרת את היכולת לשכב על הבטן ולהרים את הראש.

 

השכיבו את התינוק עם הגב על הרצפה, החזיקו את הכדור מעליו ותנו לו לנסות לתפוס את הכדור, חיזרו על זה כמה פעמים. בתרגיל הזה התינוק מחזק את חגורת הכתפיים ושרירים החזה ומשפר את היכולת להביא את ידיו למרכז הגוף.

 

שיהיה לכם קיץ נעים ופעיל...