7 דרכים לעודד התפתחות חשיבה מדעית מהלידה

בעם לידת תינוקך סביר להניח שלא תחשבי ישר על מסלול הקריירה העתידי שלו. אולם זה אף פעם לא מוקדם מידי להתחיל לחשוב על כך. אפשר להתחיל ללמד את התינוק כבר מהלידה מתמטיקה, מדע, טכנולוגיה והנדסה. איך עושים זאת? קראי...שיטת ה-STEM פירושה (science, technology, engineering and math ) מחייבת מיומנויות בסיסיות ללמידה כמו אומנות וקריאה וכתיבה.
 
העובדה היום היא שמשרות רבות בארה"ב קשורות למערכת ה-STEM ומבוססות על הבנה של תכונותיה, תינוקות שנהגו לשחק עם צעצועים מבוססי STEM סייעו לפתח מיומנות אלו כאשר התבגרו.  בנות ובנים אשר משתתפים בקורסים זהים עם אותו הידע אך 30% מהבנות מצליחות בלימודיהם. בנוסף גם ממוצע השכר בין המגדרים שונה ובפער של 12,600 $ בשנה. הבנות מושפעות המון מההורים במיוחד במקצוע המתמטיקה, במידה וההורה בעצמו מראה סימני חשש כלפי המקצוע הזה הן מקבלות את זה באופן ישיר. מה שמהווה מחסום להצלחה בעתיד. 
 
איך נעודד את הילדים שלנו לפתח מיומנות תואמות STEM? הנה מספר טיפים לעידוד החינוך דרך פעולות ביתיות פשוטות:
 

1# ספירה

התרגלו להשתמש במספרים כחלק משגרת חיי היום יום, כשהילד לובש מכנסיים אז אפשר ללוות זאת עם ספירה "רגל אחת...רגל שנייה…" כך לכל פעולה שיעשה. החזרה על הספירה עוזרת בחיזוי לתוצאות. אפשר לספור גם חיבוקים ונשיקות לפני שהולכים לישון, ממש בכל הזדמנות. 
 

2# לשיר שירים

נהגו לשיר שירים עם ביטוים חוזרים, כמו "לדוד משה הייתה חווה" משפטים שחוזרים על עצמם עוזרים לילד לתרגל את הביטוי ולחדד את דפוס הזיכרון.
להדגים סיבה ותוצאה: עוד דרך קלילה ופשוטה לפתח מיומנויות היא להראות את הסיבות לגרימת תוצאה בפעולות יום יומיות. לדוגמא אפשר לכבות את האור ולאחר מכן להראות כיצד בלחיצה על המתג האור נפתח. מה יקרה אם עושים את זה, לשאול ולשתף אודות הטכנולוגיה. 
 

3# צורות שונות

גם באוכל יש צורות, אפשר ללמד את הילד שפרוסת גבינה צהובה היא בצורה של ריבוע ואילו ביצה היא עגולה. לבקש מהילד להשוות את הגדלים על ידי כך שתשמשו במידות של קטן, בינוני וגדול והוא יבטא את הצורות השונות של המזון. 
 

4# להסביר כיוונים ומקומות לפי הפעולות שלך

כאשר את מניחה את התינוק על משטח הפעילות הקפידי לשלב הסבר שכעת את מניחה אותו למטה, כך הוא מבין איפה הוא נמצא ויכול לקשר את הסביבה לעצמו. 
 

5# תפקידי מגדרים

הקפידו לאזן את התפקיד ביניכם כהורים במיוחד בנוכחות הילד. שהילד לא יראה שבכל פעם אמא מבשלת ומנקה ואבא מחליף את המנורות בבית. הסיבה היא שהילדים מתחילים לפרש את תפקידי המגדר בגיל צעיר מאוד ועלולים לאמץ זאת מוקדם מידי.
 

6# חולשות בלימודים

גם אם אתם לא מוכשרים במתמטיקה אל תראו את החולשה הזאת ותחששו לעזור לילדכם במקצועות שונים רק כי אינכם חזקים בהם בעצמכם. הילד מזהה את דפוס ההתנהגות שלכם וימנע מהמקצועות האלו בעצמו. להפך, הקפידו להדגים כיצד אתם משתמשים במיומנות אלו בחיי היום יום. 
 

7# הדגימו סיבה ותוצאה

כאשר אתם מכבים את האור הסבירו מה קורה: "כשאני מוריד את המתג, האור כבה יש חושך, כשאני מעלה את המתג האור נדלק""משחקים פשוטים כמו אלו יכולים ללמד את הילד על טכנולוגיה ולבנות מיומנויות עבור מדענים עתידיים.