כך תחסכו בהוצאות עיצוב חדר הילדים

כיום ניתן לעצב חדר ילדים או נוער מרהיב בעלות יחסית נמוכה. להלן סיכום נקודות עיקריות שניתן להיעזר בהן בעת התכנון.מאת: נירית פרידמן- תכנון ועיצוב פנים


צילום : סוזי לוינזון עיצוב: נירית פרידמן תכנון ועיצוב פנים

כך תחסכו בהוצאות עיצוב חדר הילדים

טפטים ודקורציה

בשל מגוון הטפטים שיש בשוק, ניתן לתת אופי לחדר במחיר נמוך יחסית. ניתן לחפות קיר אחד בחדר בטפט עם דוגמא מעניינת, בצבעוניות שהילד/ה מתחברים אליה.
את הקיר ליד הטפט ניתן לצבוע (גם בעצמכם) באחד מהצבעים שיש בטפט, ואת שני הקירות האחרים להשאיר בלבן /שמנת.
כבר יש לחדר את האופי הייחודי לו.
 

בוחרים ריהוט חכם

את הרהיטים רצוי לבחור בצבעים ניטרליים , לבן, שמנת או עץ בהיר, כך שיוכלו להתאים לילד גם כאשר הוא גדל , ואין צורך ל"התחייב" לריהוט ילדותי וצבעוני. 
ריהוט בלבן / שמנת נותן את המראה הנקי , שמשתלב היטב בחדר לאחר שדרוג הטפט והצבע. ניתן יהיה בעתיד לשנות לחדר מראה ללא החלפת הריהוט, שמשמש "במה" לשאר העיצוב שמשתנה. 
 

קונספציית שולחנות הכתיבה

שולחן כתיבה... כמה ילדים היום באמת עושים שיעורים בעודם יושבים על יד שולחן הכתיבה? לא רבים...
רובם יעדיפו הכנת שיעורים בפינת האוכל יחד עם האחים, כשאחד ההורים ברקע לעזרה, אחרים יעשו זאת בשכיבה על המיטה / שטיח כשהם נעזרים במחשב הנייד שלהם, וכו'.
 
התפיסה כי בחדר עם שני ילדים צריך שני שולחנות כתיבה עברה מהעולם. ניתן בקלות למקם שולחן כתיבה יחיד בחדר הילדים, ובו מגרות לשני ילדים, ואת זמן העבודה (באם יש) יחלקו הילדים בשולחן יחיד זה.  
היום בחלק גדול מהחדרים המעוצבים אין כלל דרישה לשולחן כתיבה. לעיתים את שולחן הכתיבה מחליפה בכלל שידת איפור...
ואם כבר שולחן כתיבה...אז מקמו אותו כך שהיושבים לידו יוכלו לראות את הנכנסים לחדר ואולי פתאום תראו שהילד כן משתמש בשולחן...
 

מיטה ומיטת אירוח

מיטה גדולה / קטנה ואירוח חבר הוא נושא שמעסיק ילדים כבר מגיל צעיר. הרבה בני נוער, ואפילו ילדים צעירים מבקשים מההורים מיטה כפולה, בה חבר יוכל לישון בקלות, בלי פתיחת מיטה והסידורים המסורבלים נלווים. 
לא תמיד יש מקום למיטה כפולה בחדר, ואז עולה הפיתרון של מיטה עם מיטת חבר נגררת. מיטות אלו כרוכות במחיר גבוה יחסית. 
 
פיתרון שאיתו אני גדלתי, ועליו אני ממליצה בחדרים קטנים יותר, הוא פיתרון של מזרון ע"ג מזרון (כן, זו המיטה). מדובר במזרון במידות אורך ורוחב רגילים, כ 80x190 ס"מ, אך השוני הוא בעובי המזרון. 
 
הילד ביום יום ישן על 2 מזרונים, בעובי של 22 ס"מ כל אחד, היוצרים כשהם אחד ע"ג השני גובה של מיטה רגילה, 44 ס"מ . כאשר בא חבר, מורידים מזרון אחד ונוצרת בקלות מיטה זוגית מרווחת!
 

משחקי תאורה

בחדר שעובר שדרוג ל"לוק", בלי התערבות של שיפוצניק, בלי קדיחות לתוספות נקודות תאורה, חשמל וכו', כדי לשדרג את האווירה בחדר, אני ממליצה לקנות שרשרת מנורות, שניתנת לחיבור לשקע חשמל רגיל קיים, מונחת ע"ג קרניז הוילון, או סביב מדף ספרים וכו', ונותנת לחדר תוספת אווירה קסומה בלי בלאגן "שיפוצי".
 
גם מנורה עומדת בחדר, עם חיבור לשקע פשוט תצור עניין וחמימות בחדר.
 

מתחם משחקים מוכרז

כאשר מונח שטיח קטן במרכז החדר, מוגדר מיד שטח שניתן לשבת עליו ולשחק. אין צורך בחדר משחקים שלם, כל מה שצריך הוא בצד שידת המשחקים להניח שטיח רך, לא גדול במיוחד (80x140) יספיק לרוב החדרים, וכבר יש לנו הזמנה למשחק.
 
שטיח עגול יהווה ריכוך לקווים הישרים של הרהיטים ויכול להוסיף לעניין בחדר. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בתמונה: שטיח דיסקו, קוטר 120 ס"מ בבאני בי עיצוב חדרים תינוקות ילדים ונוער

 

וילונות – הסוד הוא במידות

וילונות לפי מידה יכולים להיות עסק יקר מאוד. תמיד ניתן לרכוש וילונות במידות סטנדרטיות, לקצר עם סרט גיהוץ למידה המתאימה ולחסוך הרבה כסף. 
ההמלצה שלי היא להעדיף וילון לבן, שכן וילון בצבע שמנת / חול / אפור בהיר וכו', נראים כבר עם תלייתם מלוכלכים... 
לבן תמיד יראה חגיגי ונקי. הוילון יראה במיטבו באם יהיה תלוי על קיר שצבוע בצבע מעניין וכך יבלוט על פניו. את הוילון רצוי למקם קרוב כמה שיותר לתקרה כדי לצור אשליה של חלון גדול. 
רצוי אם ניתן להגיע עם תחתית הוילון עד פני הרצפה + 1 ס"מ נוסף , כך שהוילון "ישב" על הרצפה ולא יראה כמו חצאית קצרה.
 

איך חוסכים בסעיף ארונות?

הארון הוא החלק היקר ביותר בחדר. למעשה אין צורך לחפש ארון מעוצב, שעולה ממון רב. ניתן להתייחס לארון כאילו היה המשך הקיר, ולהסתפק בארון בצבע לבן / שמנת.
גם אם הארון פשוט, ניתן להחליף את הידיות ובכך לשדרג את המראה של הארון. החדר מתחיל מהארון ואילך כעת, וניתן להשקיע את עיקר התקציב בפריט אחר- שטיח, מיטה, שולחן איפור או כל חפץ אחר.
 
בחדרים קטנים אני ממליצה להימנע מהצבת ארון קיר. ההעדפה היא להשתמש בקומודה = שידת מגירות. 
אז אלמנט הגובה של הארון מבוטל, והחדר יותר ידידותי לנכנסים בו ולשוהים בו.
שידת מגירות ניתן לקנות מן המוכן בעלות פחותה משל ארון קיר בגובה מלא. מעל שידת המגרות ניתן למקם מדפי נוי, עליהם ניתן להניח סלסילות לאחסון, ספרים / צעצועים.
 

כיסא - סוד השדרוג

שדרוג כסא פשוט, אפילו אחד שיש בבית, ניתן לעשות ע"י הנחת כרית ע"ג הכסא. כרית הנקשרת מאחור (לבנות, עם או בלי דוגמא ) או כרית פשוטה וחלקה לבנים, כשהצבעוניות שלה נגזרת מזו של החדר.
 

הפרטים הקטנים שיעשו את ההבדל

לסיכום, עוד מספר פריטים שיכולים לעשות את ההבדל בחדר הילדים ואינם עולים סכומים גבוהים.
 
 
עם קצת אהבה, השקעה ויצירתיות ניתן לשדרג כל חדר ילדים בעלות נמוכה ולשנות את האווירה בחדר!