צבעי ילדות – בחירת צבע לחדר הילדים

לצבע משמעות גדולה בחיינו, הוא משפיע על האווירה, מצב הרוח ולעיתים אף על יכולת הריכוז שלנו, לכן לצבע יש תפקיד מאוד חשוב בסביבה אשר אנו מעניקים לילד שלנו ובחירת הצבע לחדר שלו אינה עוד משימה עיצובית אלא משימה אשר לבסוף תשפיע גם על התפתחותו הרגשית והקוגניטיבית של הפעוט.מאת:  מישל הולץ – מעצבת פנים ויועצת צבע מוסמכת


צבעי ילדות – בחירת צבע לחדר הילדים

כאשר תינוק מגיח לעולם הוא מייצר בנו ההורים אינספור תחושות חדשות ומרגשות, אחת התחושות החזקות ביותר היא הצורך להגן עליו ולספק לו את הסביבה הטובה ביותר אשר באפשרותנו להעניק, לכן הורים משקיעים שעות רבות וכסף רב בבחירת העגלה הנכונה, המיטה הנכונה ואפילו השמיכה הנכונה, אך דווקא לאחת ההחלטות המשמעותיות ביותר בחייו של הפעוט אנו לא תמיד נותנים את הדעת – צבע החדר בו יגדל ויעביר את ימיו...

לצבע משמעות גדולה בחיינו, הוא משפיע על האווירה, מצב הרוח ולעיתים אף על יכולת הריכוז שלנו, לכן לצבע יש תפקיד מאוד חשוב בסביבה אשר אנו מעניקים לילד שלנו ובחירת הצבע לחדר שלו אינה עוד משימה עיצובית אלא משימה אשר לבסוף תשפיע גם על התפתחותו הרגשית והקוגניטיבית של הפעוט.

אם כן, כאשר אנו ניגשים לעצב חדר לתינוקות רכים מטרתנו היא ליצור סביבה נעימה ובאותו זמן לגרות את חושיו ולתרום להתפתחותו, לכן חשוב מאוד להתייחס למספר נקודות:

 

חדרי ילדים הם החדרים המורכבים ביותר וזאת מאחר שבחדר ילדים מתקיימות כמעט כל הפונקציות כמו: אירוח, שינה, עבודה, משחקים ועוד... לכן חשוב ליצור עבור הילדים מרחב מחיה שיהיה רגוע מחד (לשינה) ומעורר מאידך (לחיי חברה).
בבואנו לבחור צבעים לחדר עלינו להתייחס למאפיינים של הצבע, להתאימם לצרכי הילדים, ולדעת לשלבם בקונספט הכללי של עיצוב החדר.
אך חשוב מכל אלה, אם מדובר בילדים מעל גיל שנתיים, לשתף אותם בבחירת הצבע. ילדים יודעים בדיוק איזה צבע נותן להם תחושה טובה, גם אם לא ידעו להעביר את המסר המדויק במילים.

החיבור של ילדים לצבע מגיע ממקום נקי ואמיתי, גם אם בחרו בצבע חזק מאוד או צבע אשר אינו מוצא חן בעיני ההורים, כדאי מאוד למצוא דרך לשלבו בחדר ולו רק בקיר אחד.

 

מאפייני הצבעים:

·         כתום ואדום-  מעוררים פעילות מוטורית. הכתום והאדום נחשבים לצבעים ממקדים ומעודדי ריכוז  אך מומלצים לילדים בגיל מבוגר יותר.

·         צהוב – צבע מומלץ מאוד לחדרי תינוקות ופעוטות, מעביר חום, רוגע ותחושה של נוחות.

·         הכחול - נחשב לצבע מרגיע ומעודד ריכוז, שילובים שונים ועדינים של כחול מתאימים מאוד לפעוטות.

·         ירוק-  נחשב לצבע המרגיע ביותר, יכול להתאים לילדים פעילים במיוחד שזקוקים לרוגע.

·         סגול-  במינון נמוך ומעודן גורם לשלווה ומעודד ריכוז ומאופיין כצבע אינטלקטואלי.

.

לסיכום, לצבע משמעות רבה בכל תחומי החיים שלנו ועלינו להשתמש בהשפעותיו הפסיכולוגיות והקוגניטיביות בצורה מושכלת על מנת להשיג את מטרותינו.