גישה חדשנית לטיפול בסכנת העיוורון אצל פגים

מחקר חדש ברמב"ם ובהדסה מציג אפשרות של פתרון טיפולי נוח ובטוח למניעת עיוורון בפגים. הטיפול יכול לצמצם את הצורך בשיטות הטיפול החודרניות שקיימות כיום ב-50%.פיוטר פליטר

גישה חדשנית לטיפול בסכנת העיוורון אצל פגים

מחקר חדש שבוצע ברמב"ם והדסה מצא שיטת טיפול יצירתית, בטוחה ופשוטה למניעת הפרדות רשתית ועיוורון בפגים. המחקר מראה כי במקום שיטות הטיפול החודרניות הנהוגות כיום בפגים עם מחלה ברשתית (שיטות חודרניות הכוללות טיפול בלייזר או הזרקת תרופה לזגוגית העין), ניתן לטפל בבעיה באמצעות מתן תרופה דרך הפה, ביעילות וללא תופעות לוואי.

המחקר, ראשון מסוגו בעולם, פורסם בגיליון מאי של העיתון המדעי archives of disease in childhood, עיתון הילדים החשוב ביותר באירופה, והוצג החודש על ידי פרופ' עימאד מחול, מנהל יחידת היילודים בקריה הרפואית רמב"ם, במסגרת כנס האגודה האמריקאית למחקר בילדים spr) society for pediatric research ), שהתקיים בוושינגטון, ארה"ב.   

פגים רבים סובלים ממחלת רשתית העין, אשר עלולה להוביל להיפרדות רשתית ואף לעיוורון. הטיפולים המקובלים כיום, בדרגות הקשות של המחלה, הינם חודרניים וכוללים ביצוע כוויות לייזר לחלק של רשתית העין, או במקרים מסוימים הזרקת תרופה הנקראת אווסטין (avastin ) לזגוגית העין. הסיבוך העיקרי של טיפול בלייזר הינו יצירת צלקות ברשתית ופגיעה בשדה הראיה בעתיד. הסיבוכים של הזרקת אווסטין כוללים זיהום, דימום ועכירות בעדשה. 

פרופ' עימאד מחול, יוזם המחקר ומי שעמד בראשו, הגה את הרעיון כאשר חיבר עובדה ועוד עובדה: "ישנו גורם גדילה הנקרא vegf, והוא נמצא ברשתית העין של הפגים, בנגעי עור הנקראים הימנגיומות ובגידולים העשירים בכלי דם", מסביר פרופ' מחול, "עודף פעילות של ה- vegf, גורם להתרבות בלתי מבוקרת של כלי דם בשלושת המצבים הללו. תרופה ידועה בשם דירלין (propranolol) הוכחה כיעילה לטיפול בהימנגיומות בעור ויש לה פוטנציאל טיפולי גם בגידולים עתירי כלי דם. מכיוון שיש הרבה מן המשותף בגורם לשלושת המצבים הנ"ל, הנחתי שזה תקף גם לגבי הטיפול בהם".

בשל ההצלחה בטיפול באמצעות דירלין בהימנגיומות ובגידולים העשירים בכלי דם, שיער פרופ' מחול כי דירלין יכול גם לרסן פעילותו של vegf ברשתית הפגים, להאט את התקדמות המחלה אצלם ובכך לצמצם את הצורך בטיפולים חודרניים.

במסגרת המחקר, נוסה לראשונה בעולם טיפול חדש ולא חודרני במחלת רשתית העין בפגים, באמצעות התרופה דירלין (propranolol) דרך הפה. המחקר נמשך למעלה משנתיים וכלל 20 פגים קטנים אשר נולדו לפני השבוע 28 להיריון, במשקל הנע בין 510 ל-1,450 גרם. פגים אלו פיתחו מחלת רשתית העין בשלבים קלים עד בינוניים.

המחקר הראה כי הטיפול בדירלין הינו בטוח בפגים, ללא תופעות לוואי. בנוסף, הטיפול בדירלין הראה מגמה של ירידה של 50% בצורך בפעולות טיפול חודרניות (לייזר או avastin), בהשוואה לפגים מקבוצת הביקורת שקיבלו רק מי סוכר. המחקר הזה מהווה הקדמה למחקרים נוספים וגדולים להוכחת יעילות הטיפול.

 

המחקר בוצע במחלקת פגים ברמב"ם בניהולו של פרופ' שרגא בלזר ובמחלקת פגים בביה"ח הדסה, בניהולו של פרופ' בנימין בר עוז. במחקר סייעו רופאי העיניים פרופ' בנימין מילר, דר' אורנה כוכבי ודר' עידי מצר מרמב"ם, דר' הדס משולם ודר' קלאודיה יהלום מהדסה, פרופ' אברהם לורבר, מנהל יחידת קרדיולוגית ילדים ברמב"ם, דר' אסעד חורי, רופא בכיר ביחידה ודר' עמירם ניר, קרדיולוג ילדים  מהדסה, הצוותים הסיעודיים והרפואיים בשתי הפגיות וצוות בית המרקחת ברמב"ם בראשות דר' סלים חדאד.
 

בתמונה: פרופ' עימאד מחול בפגייה ברמב"ם.