מוזיקה משפרת את בריאותם של פגים

מחקר חדש מגלה כי השמעת מוסיקה דמויית רחם או שיר ערש מסייעים בהרגעת תינוקות שנולדו לפני הזמן, משפרים את שנתם ואת דפוסי האכילה שלהם ומחזקים את הקשר בין ההורה לילד.תרגמה וערכה: עדי ליפטשר

מוזיקה משפרת את בריאותם של פגים

הממצאים, שפורסמו בכתב העת  pediatrics, מפריכים מחקרים קודמים שקבעו כי כל צליל הוא מגרה עבור פגים. מחקר זה מראה כי למוזיקה רכה המותאמת לסימנים החיוניים של פגים, יש יתרונות ברורים.


צוות החוקרים מבי"ח בית ישראל בניו יורק בחן את השפעת התרפיה במוזיקה על 272 תינוקות שנולדו לפני הזמן, בני 32 שבועות או יותר.
הם בדקו שלושה סוגים של מוזיקה: שיר ערש שנבחר והושר ע"י ההורה, "דיסק אוקיינוס", מכשיר המלא בכדורי מתכת קטנים המחקים את "הרחש" של הרחם ותיבת גאטו, מכשיר קטן ומלבני המשמש כדי לדמות פעימות לב.
המכשירים הושמעו לתינוקות על ידי מטפלים במוזיקה שהתאימו את הנגינה שלהם לנשימה של התינוקות.

החוקרים השוו את הסימנים החיוניים ואת דפוסי האכילה והשינה בזמן השמעת המוזיקה, לזמנים שבהם לא הושמעו שום צלילים.

החוקרים מצאו כי המוזיקה שיפרה את הסימנים החיוניים ואת דפוסי השינה והאכילה של התינוקות.

גם המציצה של התינוקות השתפרה עם השמעת צלילי פעימות הלב. קצב הלב ירד בפעימה אחת או שתיים לדקה בממוצע, בזמן שהתינוקות הקשיבו לשיר הערש ולצלילי פעימות לב ורק אחרי שהם שמעו קולות דמויי רחם.


בנוסף, המחקר הראה כי שירת שירי ערש לתינוק מעצימה את הקשר בין התינוק להורה ואף מפחיתה מהלחץ אותו חשים ההורים אשר ילדיהם מאושפזים במחלקת ילודים.
"השירה היא חשובה במיוחד כיוון שהיא מוכרת לתינוק ששומע את קולותיהם של אבא ואימא כבר בחודש הרביעי להיריון," מסבירה ג'ואן לוויי, ממחברי המחקר.


"הטיפול במוסיקה נמצא באופק," מוסיפה לוויי, "זה חלק מרפואה אינטגרטיבית העוסקת גם בהקשר התרבותי ובהשפעות של דברים כמו מצב רוח ודת בתחום הבריאות."

הכתבה באדיבות יונדאי i30