תישן תינוק קטן, למה הוא לא ישן?

תינוקות רבים, סובלים מבעיות שינה רבות במהלך החודשים הראשונים לחייהם. על אחת כמה וכמה אם הם תינוקות שנולדו פגים או סובלים ממשקל נמוך. איך מתמודדים?מאת: דבורה זהבי כהן, יועצת שינה בכירה ובעלת המרכז לייעוץ שינה, מייעצת למותג החיתולים פמפרס שהשיק לאחרונה חיתול במידה 0 לפגים ותינוקות שנולדו במשקל נמוך.


תישן תינוק קטן, למה הוא לא ישן?

 פגים ישתחררו הביתה לרוב בתקופה של תאריך הלידה המשוער. למרות שהתינוק שוחרר מבית החולים הוא עדיין זקוק לזמן להדביק את הפער. נוכל לעזור לו בכך על ידי תזונה ודפוסי שינה נכונים בהתאם לגיל המתוקן שלו.

חלק מהפגים זקוקים ליותר זמן כדי להדביק את הפערים עם תינוקות בני גילם, ושינה לא יוצאת מהכלל.

ברגע שתגיעו הביתה, ייתכן ותגלו, שילדכם שרק שוחרר מבית החולים וסוף סוף הגיע הביתה לאחר שבועות בפגיה, מתנהג בצורה שונה ממה שציפיתם. יש מצב שלא תמיד תבינו את הצרכים שלו וייקח לכם מספר ימים להבין את הצרכים של ילדכם. ברגע שתכירו טוב יותר את ילדכם תוכלו לאבחן אם הוא סובל מכאב, זקוק למגע, וכו'. חשוב לתת להם את הזמן לו הם זקוקים ולהיות שם עבורו. אין סיבה לנסות לזרז את ההתקדמות שלו, הוא יתקדם בקצב שלו וישלים את הפערים.

 

הרגלי השינה של פגים

לעתים לוקח לפגים יותר זמן להירדם מאשר לתינוקות שנולדו בזמן מכיוון שעד השיחרור הביתה הם שהו בפגיה. ככל שתחשפו את התינוק לאור יום ולחושך במהלך הלילה, הלמידה תתקצר. בגלל משקלם הנמוך מומלץ להמשיך להאכיל אותם גם במהלך הלילה עד שיעלו במשקל ותקבלו הוראות אחרות מהרופא.  תרופות מסויימות ובעיות רפואיות שונות עלולות לפגוע ביכולת התינוק לישון ולכן חשוב להיות מודע ליכולות שלו.

 

כיצד תארגנו בבית לשינה

 

הקניית הרגלי שינה נכונים

במידה והילד מתקשה להירדם בכוחות עצמו במיטתו, עזרו לו על ידי מגע. הניחו אותו במיטתו רק בשלב שהוא מתנמנם על הידיים שלכם. ברגע שהילד מתנמנם הניחו במיטתו ועל ידי מגע כמו טפיחות, ליטופים וכו', עזרו לו להירדם. במידה והילד בוכה והמגע לא עוזר חיזרו על התהליך שוב עד שיצליח להירדם במיטתו בכוחות עצמו.

חשוב להיות קשובים לצרכים של התינוק ולהיות עקביים בתהליך שהתחלתם בו.