מוות בעריסה - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • מפגשי בוקר
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

מוות בעריסה

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 24.03.2005

מוות בעריסה הוא גורם המוות העיקרי בתינוקות ושכיחותו גדולה ממוות מכל מחלה אחרת בתינוקות במחצית השנה הראשונה לחיים. ההערכה היא שמדובר בשיעור של 1.2-1.7 תינוקות מכל 1000 תינוקות שנולדים.מאת: דר' שי פדה, מומחה לרפואת ילדים ומחלות מפרקים בילדים


מוות בעריסה

מוות בעריסה הוא גורםהמוות העיקרי בתינוקות ושכיחותו גדולה ממוות מכל מחלה אחרת בתינוקות במחצית השנההראשונה לחיים. ההערכה היא שמדובר בשיעור של 1.2-1.7 תינוקות מכל 1000 תינוקותשנולדים. סיבת מוות כמוות בעריסה נקבעת רק לאחר שנשללה כל סיבה אחרת, מחלה, תאונה,זיהום או מחלה מולדת. התופעה קיימת בכל עדה, גזע או מין ללא כל הבחנה. המוות מתרחשבעריסה, במהלך השינה, ללא כל התרעה, בתינוקות בריאים. אין כל דרך לנבא מי עלוללהיפגע.

מה גורם למוות בעריסה?
לא ידוע מה גורם לתופעה. שנתהחיים הראשונה מתאפיינת בגדילה והתפתחות מהירים יותר מכל שלב בחיים. ייתכן והתופעהנגרמת מעיכוב סמוי בהתפתחות, פגם אנטומי או כישלון תפקודי של המערכות החיוניותלחיים. גירויים לתינוק כמו חשיפה לעשן סיגריות ושינה על הבטן, ידועים כגורמי סיכוןלמוות בעריסה.
בסקירה של אלפי תינוקות שמתו מוות עריסה, הייתה שכיחות גדולהיותר לתינוקות שישנו על הבטן. כמו כן, השכיחות הייתה גבוהה יותר בקרב תינוקות שאמםעישנה בזמן ההריון ולאחר הלידה. מוות בעריסה שכיח יותר בקרב בנים מאשר בקרב תינוקותבנות. הגיל השכיח ביותר הוא 4-2 חודשים. כ-90% מהמקרים אירעו אצל תינוקות מתחת לגיל 6 חודשים. התופעה שכיחה יותר בקרב פגים ותינוקות שנולדו במשקל נמוך כמו תאומיםושלישיות.

האם ניתן למנוע מוות בעריסה?
אין דרך למנוע מוותבעריסה.
יש מחקר ענף סביב תפקוד והתפתחות מערכת העצבים, המוח, הלב והנשימה,שינה ומאזן כימי בגוף, גורמים סביבתיים ונתיחות שאחרי המוות, כדי להתקדם בהבנתהתופעה.
מוות בעריסה אינו מחלה מדבקת.
הוא לא נגרם מחיסון כלשהו.
לא נגרםמהתעללות בתינוק (child abuse).
איננו "אשמת" אף אחד.

המלצות להקטנת הסיכון למוות בעריסה
יש להשכיב אתהתינוק על הגב בזמן שינה (ביום ובלילה).
שליש מהמקרים של מוות בעריסה מתרחשבמעונות יום! יש להנחות גם את המטפלות, הגננות וכל מי שאחראי על התינוק בשעות היום.שינה על הגב עלולה לגרום לאיחור בהתהפכות מהבטן לגב. לחלק מהילדים תיתכן השטחה שלהחלק האחורי של הגולגולת, עקב שכיבה ממושכת על הגב. תופעות אלו מסתדרות במשך הזמןמאליהן ואינן גורמות לבעיה קבועה. ניתן לעזור על ידי שכיבה ממושכת יותר על הבטןבזמן ערנות. תינוקות הנרדמים על הבטן, או מעדיפים להירדם על הבטן - ניתן להפוךבעדינות לגב לאחר שנרדמו.
אמנם שכיבה על הצד עדיפה משכיבה על הבטן, ההמלצה היאבכל זאת להשכיב רק על הגב. מתקנים שונים ותמיכות להשכיב על הצד גם הם לאמומלצים.

יש לחדול מלעשן בסביבת התינוק!
הוכח בוודאות קשר סטטיסטיבין אמא מעשנת - בעת ההריון ואחריו - עם מוות בעריסה. בקרב אמהות שעישנו לאחרהלידה, נמצאה עלייה בשכיחות עד פי 2! באמהות שעישנו גם בזמן ההריון - העלייה הייתהעד פי 3! הסיכון נמצא ביחס ישר למספר המעשנים בבית, מספר הסיגריות ביום ומשך החשיפהשל התינוק לעישון.

למרכיבים בעשן הסיגריה השפעה שלילית על התפתחות ריאות התינוקוהתפתחות המוח. חשיפה לעשן עלולה גם להפריע במנגנון ההתעוררות של התינוק משינהופיקוח על מצב הערנות שלו. לפיכך, ההמלצה היא לא לעשן בעת ההריון וליד התינוק בכלשנת החיים הראשונה שלו.

המזרון חייב להיות קשה ושטוח
יש להימנעמכרים, ציפוי מיטה עם שיערות (שמיכות צמר וכו') או כל אביזר מיטה נוסף פרט למזרוןעצמו. שמיכות ומגינים לדפנות צריכים להיות דקים ושטוחים ומהודקים או מקובעים היטבלמיטה כדי למנוע אפשרות שיחנקו את התינוק. מיטות מים מסוכנות.

הימנעומחימום יתר
חימום יתר נמצא קשור למוות בעריסה. הימנעו מביגוד מוגזםוחימום-יתר של החדר. הזעה, שיער לח, חררה על העור, נשימה מהירה, אי-שקט וחום, הםעדות לחימום-יתר של התינוק. חימום החדר מומלץ לדרגה של 22 מעלות. הביגוד - כפי שאתםמרגישים וכפי שאתם לבושים.

השגיחו היטב על התינוק
יש לדאוג לצרכיםשל התינוק. הנקה בריאה בעיקר בקשר אם-תינוק וחשובה ביותר לבריאותו והתפתחותו. ישלהקפיד על חיסונים כנדרש. מוות בעריסה שכיח יותר בקרב תינוקות שלא חוסנו! יש למדודחום ולהביא את התינוק לבדיקה בהקדם בחצי השנה הראשונה של החיים במידה ואינו אוכלטוב, חומו עלה מעל 37.5 או כל שינוי אחר בהתנהגותו.

תינוק צריך לישוןבמיטה שלו
שינה עם התינוק במיטה או בעריסה על יד מיטת ההורים, לא מקטינה אתהסיכון למוות בעריסה!

בשינה התינוק תמיד על הגב
בעת שהוא ער,שכיבה על הבטן ממושכת יותר תפצה על שכיבה ממושכת על הגב.

סיכום רשימתהוראות בטיחות:

הניחו את התינוק על הגב בשינה
אין לעשן בסביבתהתינוק
המזרון צריך להיות קשה ושטוח
הימנעו מחימום יתר
יש להביא את התינוקלבדיקה בכל ספק או שינוי במצבו
לא לשכוח ליהנות מתינוקכםהחדש.

כתבות נוספות בנושא מוות בעריסה:
מוניטור להתראה על הפסקת נשימת התינוק

מחקר: הנקה מסייעת במניעת מוות בעריסה

מוצץ בשינה מפחית את הסיכון למוות בעריסה

שינה במיטת ההורים מגדילה את הסיכון למות בעריסה עד פי 40%
למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו