שינה עם התינוק מגבירה את הסיכון למוות בעריסה

הרבה הורים רואים חשיבות רבה בשינה המשותפת עם התינוק כאמצעי לחיזוק הקשר, אך מחקר חדש ומקיף מגלה כי שינה משותפת מעלה את הסיכון למוות בעריסהתרגמה וערכה: עדי ליפטשר


שינה עם התינוק מגבירה את הסיכון למוות בעריסה

לא מעט הורים רואים חשיבות רבה בשינה המשותפת עם התינוק כאמצעי לחיזוק הקשר וכדרך לצפות מקרוב בחודשים הראשונים לחייו. מחקר חדש, מקיף ביותר מגלה כי הסיכון למוות בעריסה בקרב תינוקות שישנים עם ההורים במיטה, גדל פי 5  גם אם אימא ואבא נשמעו לכל ההמלצות הקשורות לשינה בטוחה. 

 

מחקרים קודמים כבר קבעו כי הסיכון למוות בעריסה גדל כאשר ההורים ישנים עם התינוק והם מעשנים או צורכים אלכוהול, אך מחקר זה הוא הראשון לומר כי גם בהיעדר גורמים אלה, שינה משותפת מסוכנת לתינוק.

המחקר, שנערך בארה"ב, בריטניה, אוסטרליה ומדינות שכנות נוספות, כלל בתוכו 1,472 מקרי מוות בעריסה ו-4,679 מקרי ביקורת, מה שהופך אותו לגדול ביותר שנערך אי פעם בנושא הסיכון למוות בעריסה.

 

החוקרים מצאו כי תינוקות מתחת לגיל 3 חודשים נמצאים בסיכון גדול פי 5 למות מוות בעריסה, כאשר ישנים עם ההורים, בהשוואה לתינוקות שישנים בעריסה.

 תשעה מתוך עשרה מקרי מוות בעריסה שמעורבת בהם שינה עם הורה או מטפל לא היו מתרחשים אם התינוק היה ישן לבדו. למעשה, 22.2% מהמקרים של מוות בעריסה, קרו בזמן שההורה ישן עם התינוק. בנוסף, הסיכון הקיים בשינה משותפת ירד, ככל שהתינוק התבגרו והתקופה הנפוצה ביותר להתרחשות של מוות בעריסה הייתה בין 7 ל 10 שבועות.

 

החוקרים מזכירים כי נתונים אלה נכונים כאשר לא קיימים גורמי סיכון אחרים בסביבת התינוק. באם אלכוהול או עישון מעורבים, הסיכון הקיים בשינה משותפת גדל אף יותר: אם שני ההורים מעשנים, תינוק בן שבועיים יהיה בסיכון של פי 65 למוות בעריסה, אם האם שתתה שני משקאות אלכוהוליים או יותר ביום, חל גידול של פי 89.

 

מספר המקרים של מוות בעריסה ירד באופן דרמטי לאחר ששינה על הבטן הוכרה כגורם עיקרי למוות של תינוקות והורים החלו למקם את התינוקות על גבם בזמן השינה. עם זאת, מוות בעריסה נותר הגורם העיקרי לתמותה בקרב תינוקות.

 

"המסר הוא ברור, אבל הוא כזה שהורים התומכים בשינה המשותפת, לא רוצים לשמוע," אומר ד"ר קרפנטר, "במשך 3 החודשים הראשונים לחייהם, תינוקות לא צריכים לישון עם הוריהם. לאחר מכן ובמידה שההורים לא מעשנים, זה יכול להיות בסדר. "