התמודדות עם מחלות וסימפטומי הקיץ באמצעות התבלינים

כיצד להשתמש בתבלינים הזמינים לנו בבית למניעה וטיפול בבעיות הקיץ השונות – כינים, יתושים, בעיות עור ושלשולים...התמודדות עם מחלות וסימפטומי הקיץ באמצעות התבלינים

התבלינים – הנם צמחי מרפא מיובשים אשר להם השפעה פיסיולוגית על גופנו וביכולתם לסייע לנו בטיפול בבעיות בריאותיות שונות.

ד"ר הילה גבע-אבירם, תזונאית ונטורופטית, יועצת של חברת "תבליני מימון", מומחית לצמחי מרפא,  נותנת לנו שורת המלצות חיוניות כיצד להרחיק מאיתנו את מטרידי עונת הקיץ ולטפל בבעיות והמחלות השונות, באמצעות התבלינים:

חשוב לציין כי יש להקפיד להשתמש בתבלינים טריים ואיכותיים ללא כימיקלים ומונסודיום גלוטומט!.

 

הקץ לכינים...:

מניעת הדבקות: הכנת משרה מתבלין הרוזמרין אשר ריחו דוחה את הכינים. יש למרוח טיפות מהמשרה מאחורי אזניו של הילד מידי בוקר.

הכנת המשרה: מערבבים בצנצנת זכוכית כף רוזמרין עם חצי כוס מים רותחים ומכסים. לאחר שהמים מצטננים ניתן להשתמש בתכשיר. את משרה הרוזמרין יש לשמור בקירור ולהשתמש עד שבוע.

 

לטיפול בכינים: אם הילד כבר נדבק בכינים, מורחים על כל הראש בעזרת מסרק צפוף (קרקפת + שיער) טינקטורה (מיצוי של חומרים פעילים מצמחים במשרה אלכוהול ) המכילה: רוזמרין, כמון, פטרוזיליה וזעתר.

להכנת תערובת הטינקטורה: בצנצנת זכוכית מערבבים כף מכל תבלין  - רוזמרין, כמון, פטרוזיליה וזעתר, וממלאים הצנצנת באלכוהול למאכל (וודקה).  את הטינקטורה יש לשמור

בצנצנת סגורה ובקירור למשך חודש ולנער אותה כל יום. לאחר חודש מתקבל חומר פעיל שאותו יש להזליף על הראש בין 5-10 טיפות.

* מומלץ להכין את הטינקטורה מבעוד מועד בטרם שלב ההידבקות בכינים, כיוון שהמיצוי של

הצמחים ע"י האלכוהול אורך כחודש.

 

הקץ ליתושים:

מניעה: תמיד מפליא לראות שמתוך קבוצה של אנשים הנמצאים באותו המקום - יש כאלה שנעקצים ואחרים לא.  איך זה קורה?  ובכן מסתבר שהיתושים לא אוהבים את טעם הדם של אנשים הצורכים ויטמיני b למיניהם ובמיוחד ויטמין b1. כך שאדם שתזונתו מכילה את הויטמינים מקבוצת b כמעט ולא יעקץ ע"י יתושים! לכן,  מומלץ לתבל את האוכל בתבלינים המכילים את ויטמין ה b1 כמו למשל: כוסברה וסלרי. את התיבול יש לעשות בשלבים הסופיים של הבישול כיוון שחימום מחליש את השפעת ה b1.

 

להרגעת מקום העקיצה: ניתן להוריד את הנפיחות והגירוד בשתי שיטות:

* לערבב אלוורה עם שומר- ולמרוח ישירות על מקום העקיצה.

* לחתוך בצל (לפרוסות או לחצותו) עליו יש לפזר ריחן (בזיליקום) ולהניח על העקיצה.

חומרים אלו מכווצים את העור, מורידים נפיחות ואדמומיות ולכן מרגיעים מיד את תחושת הגירוד הנובעת מעקיצות יתושים.

 

הקץ לחרקים:

כדי להרחיק חרקים מומלץ לערבב עגבניות מיובשות עם פלפל שחור ולפזר בפינות החדר.

 

הקץ לנמלים:

נמלים,  במיוחד אלו הקטנות לא סובלות את הארומה של הזעתר הטהור (אזוב מצוי)- לכן מומלץ לפזר מעט ממנו בפינות החדר. 

 

טיפול בבעיות עור באמצעות התבלינים:

פטריות שמש, גירויי עור כתוצאה מהזעה, קילוף לאחר שיזוף, פטריות מלכלוך חול הים והבריכות... כל אלא ניתנים לפיתרון פשוט ע"י מריחת משרה טבעי של קורנית ושום.

הקורנית מכווצת כלי הדם בשכבות העור החיצוניות וע"י כך מרגיעה את העור. השום מסייע נגד החיידקים בכך שמכיל אנטיביוטיקה טִבעית, וכן דוחה את החיידקים בגלל הריח החריף.

* הוראות הכנה למשרה קורנית ושום: בצנצנת מערבבים כף קורנית, כף שום וחצי כוס מים רותחים- עד שמצטנן.  החומר הפעיל כבר מוכן לשימוש לאחר ההצטננות. יש לשמור בקירור עד שבוע במקרר.

 

התמודדות עם שלשולי הקיץ:

תופעת השלשולים בקיץ מופיעה לעיתים ללא סיבה. השלשול הוא בעצם נוזלים שאינם נספגים בדפנות המעי. לכן חשובה שתיית מים מרובה! יש להוסיף למים לימון, קינמון, ציפורן, סומק ולשתות. תבלינים אלו נחשבים לצמחים "קרמינטיבים" – הם מרגיעים את עוויתות המעיים, גורמים לעיכול איטי וליותר ספיגת נוזלים.  לילדים צעירים מומלץ להכין משקה עם סומק.

 

לאחר שלשול יש לאכול מזונות קלים לעיכול ולהשתמש בתבלינים המונעים גזים כגון: אגוז מוסקט, זעתר וכמון.