איך אפשר לדעת האם לתינוק שלי יש אלרגיה לחלב? - mamy
 • מחשבון הריון
 • מחשבון ביוץ
 • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

 • שם לתינוק
 • לוח אירועים mamy
 • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

איך אפשר לדעת האם לתינוק שלי יש אלרגיה לחלב?

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 06.10.2020

כהורה אתה תמיד רוצה את הטוב ביותר לתינוק שלך וזה כולל הגנה עליו מפני כל דבר העלול להזיק לו. כשהתינוק שלך סובל מבעיות עיכול חוזרות ונשנות או תסמינים אחרים במערכת העיכול לאחר האכלה, עולה החשש שאולי התינוק שלך אלרגי לחלב, שכן יותר מ-2% התינוקות בעולם אלרגיים לחלב פרה. רונית דוייב, מנהלת מדעית בחטיבת התזונה, עם טיפים לאיזה סימנים אלרגיים יש לשים לב? איך הרופא יכול לעזור?ומה הקשר להגנה החיסונית?מאת: רונית דוייב, מנהלת מדעית אבוט, יצרנית סימילאק 


איך אפשר לדעת האם לתינוק שלי יש אלרגיה לחלב?

איתור התסמינים

תסמיני אלרגיה לחלב פרה יכולים להיות קלים כמו פריחה בעור או נזלת, אך הם יכולים להיות מסוכנים ביותר. בנוסף, הסימנים יכולים להופיע מיד לאחר האכילה אך יכולים להופיע גם מספר שעות לאחר מכן, לכן האתגר לזהות אלרגיה למזון אצל תינוק הוא אתגר לא פשוט וכשמופיעים סימנים מחשידים עלינו לנסות להבין  האם מדובר באלרגיה, לשם כך חשוב להכיר את סימני האלרגיה הנפוצים:
 • הקאות, שלשולים, דם בצואה
 • התנפחות השפתיים, הלשון, העיניים והפנים
 • פנים סמוקות/ אודם בפנים
 • צפצופים או קשיי נשימה
 • גירוד או סימנים דמויי פריחה בעור
בדרך כלל הסימפטומים מתחילים להופיע מספר דקות עד שעתיים לאחר האכילה, לכן שימו לב לזמני הופעת התסמינים ביחס להאכלה וכך תוכלו לזהות אם אכן מדובר באלרגיה לחלב.
 

הרופא שלך יכול לעזור

אלרגיה לחלב פרה מתפתחת בדרך כלל  במהלך השנה הראשונה לחיים. מכיוון שהשכיחות של אלרגיות למזון עולה, ההורים מודעים יותר לתופעה והם עלולים לפרש בטעות סימני אי נוחות ורוגע של תינוקם  כאלרגיה למזון . לכן, אם יש לכם חשד לאלרגיה למזון, חשוב במיוחד להתייעץ עם הרופא המטפל של תינוקך. במרפאה ישנה אפשרות לעשות בדיקה מלאה, לברר את ההיסטוריה של כל הסימפטומים, ואפילו להפנות אותך לרופא אלרגולוג המומחה בתחום.
 

הזנת  התינוק הארלגי

במידה והתינוק שלך אלרגי לחלב פרה, התגובה האלרגית יכולה להופיע אפילו עם חשיפה לכמויות קטנות של חלב. מכיוון שאין תרופה לאלרגיות למזון, ההורים צריכים לוודא שהתינוק שלהם לא ייחשף כלל למוצרי חלב ולמזונות המכילים חלב פרה.
 
אם הינך מניקה, יתכן שימליצו גם לך, האם המניקה,  להימנע ממוצרי חלב בתפריט היומי שלך, מכיוון שחלבוני חלב עלולים לעבור מחלב האם לתינוק היונק. עבור תינוקות הניזונים מפורמולה, סביר להניח שהרופא יציע  פורמולה היפואלרגנית, בה חלבון החלב מפורק ולכן מונע תגובה אלרגית. לעיתים, תינוקות לא מסתדרים גם עם פורמולה כזו ואז הרופא יציע להם לעבור לפורמולה על בסיס חומצות אמינו.
 
ומה לגבי מזונות מוצקים?  אם ילדכם החל לאכול אוכל מוצק, עליכם  לוודא שהוא נמנע גם ממזונות המכילים חלב פרה כמו יוגורט או גבינה. מכיוון שחלב יכול להיות במזונות רבים ולעיתים באופן לא גלוי, הרופא של תינוקך יכול להפנות אותך גם לדיאטנ/ית קלינ/ית שיעזרו לך לזהות רכיבי חלב במזונות.
 

אלרגיה והגנה חיסונית

תגובה אלרגית מקורה במערכת החיסון של התינוק. כשקיימת חשיפה לאלרגן, במקרה זה לחלבון החלב אליו תינוקך רגיש, מערכת החיסון מגיבה בתגובת יתר ומייצרת נוגדנים התוקפים את האלרגן. תגובה זו יכולה לבוא לידי ביטוי בסימפטומים של אלרגיה לחלב. בשנה הראשונה לחיים, כמו כל מערכות הגוף, גם מערכת החיסון של התינוק מתפתחת, תינוק שניזון מחלב אם מקבל רכיבים הקיימים בחלב אם המסייעים להגנה החיסונית אחד מרכיבים אלו הוא רכיב הHMO, שנמצא במחקרים כמסייע להגנה החיסונית המתפתחת של התינוק. כיום, ישנה פורמולה היפוארלגנית אחת לתינוקות, עם חלבון חלב מפורק המכילה גם את רכיב הHMO התורמת להגנה החיסונית של התינוק. 
 

מהו רכיב הHMO?

Human Milk Oligosaccharides, או בקיצור HMO הינו הרכיב התזונתי השלישי בגודלו בחלב אם, אחרי שומן ופחמימות. רכיב זה הינו רכיב פעיל בחלב אם, החשוב לתמיכה החיסונית של תינוקות ומקנה יתרונות הן להתפתחות מערכת החיסון והן להתפתחות מערכת העיכול. בימים אלו נוספה לקטגוריית הפורמולות ההיפואלרגניות לתינוקות,  פורמולה היפואלרגנית בתוספת רכיב ה- HMO מסוג 2’FL המסייע להגנה החיסונית של התינוק. 
 

תקשורת עם אנשי הצוות

במקרים בהם לא רק את המאכילה והמטפלת בתינוקך, כמו הורים רבים, זהו נושא מאד חשוב לעדכן וללמד את כל הסובבים את תינוקך על אלרגיה לחלב, למשל סבא וסבתא, מטפלת או בייביסיטר אשר אחראים באופן שגרתי על תינוקך. בנוסף, כאשר התינוק עם האלרגיה הולך  למעון יום או משפחתון עם ילדים נוספים,  יתכן וכדאי לתאם פגישה עם האחראי על המסגרת והגננת האישית כדי לדון במשמעות הנושא וכן לקבוע פעולות למניעת כל קירבה או סיכוי לטעות עם מזונות המכילים חלב. מעונות יום רבים מכירים התמודדות עם מצבי אלרגיה למזונות שונים ובדרך כלל יש להם  מדיניות על מנת להבטיח כי תינוקך מוגן מפני חשיפה לחלב.
התנהלות והתמודדות עם אלרגיה לחלב יכולה להיות מרתיעה, אך עם התמיכה והמשאבים הנכונים אתם יכולים להגן על תינוקכם ולהבטיח שהוא יקבל את חומרי התזונה הדרושים לגדילתו ובריאותו.
 
HMO מסוג 2’FL הוא אחד ממשפחת ה HMO הקיימים בחלב אם ואינו מופק מחלב אם.
לתשומת לב, חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוק.למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו