מה הסכנות באלרגיה לחלב פרה בקרב תינוקות ואיך מתמודדים?

אלרגיית המזון השכיחה ביותר בקרב תינוקות ואף בקרב מבוגרים רבים היא לחלב פרה. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר שיכולות להדליק נורה אדומה אצל כל הורה יכולות להתחיל מפריחה קלה ועד לתופעות קשות יותר כמו שוק אנפילקטי. מאת: רונית דוייב מנהלת מדעית אבוט, יצרנית סימילאק אלימנטום


מה הסכנות באלרגיה לחלב פרה בקרב תינוקות ואיך מתמודדים?
הרגישות לחלב פרה אינה באה לידי ביטוי רק באלרגיה קשה אלא פעמים רבות מדובר ברגישות או אי סבילות מתמשכת או זמנית ללקטוז.
ישנה חשיבות מירבית להבחנה בין אי סבילות ללקטוז לבין אלרגיה לחלב פרה שכן אלרגיה כוללת תגובה של מערכת החיסון ואילו אנשים בעלי אי סבילות ללקטוז למעשה מתקשים לעכל מוצרים המכילים לקטוז (סוכר חלב הפרה) חשוב מכך, אי סבילות ללקטוז אינה תופעה המסכנת חיים אלא רק גורמת לתחושת אי נוחות.
אם כך, חשוב להבחין בין אי סבילות ללקטוז לבין אלרגיה לחלב.
 

אלרגיה לחלב פרה

אלרגיה לחלב היא תגובה מוגברת של מערכת החיסון לחלבון ספציפי של החלב. כאשר אותו חלבון מתעכל בגוף, הוא מעורר תגובה אלרגית שיכולה להופיע כמגוון רחב של סימפטומים כגון פריחה, גירוד, נפיחות ועד תופעות מסכנות חיים כגון קשיי נשימה צפצופים ואף אובדן הכרה.
 

אי סבילות לחלב פרה

שלא כמו אלרגיה למזון, אי סבילות אינה כוללת תגובה של מערכת החיסון. אנשים בעלי אי סבילות ללקטוז למעשה מתקשים לעכל מוצרים המכילים לקטוז (סוכר חלב הפרה) ועלולים לחוות סימפטומים כגון בחילה, התכווצויות, גזים, נפיחות ושלשול. אי סבילות ללקטוז עלולה לגרום לתחושת אי נוחות, אך אינה תופעה מסכנת חיים.
בקרב ילדים, במרבית המקרים האלרגיה תופיע לפני גיל שנה ותחלוף במהלך שנות הילדות. בדיקות דם שמודדות רמות של נוגדנים יכולות לסייע לנבא האם האלרגיה תחלוף או שככל הנראה תישאר. הרגישות לחלב הפרה שונה מאדם לאדם, ישנם שיחוו תגובה חמורה לאחר עיכול כמות קטנה בלבד של חלבון ואצל אחרים יופיעו תגובות קלות מכמות בינונית של חלב. 
 
תינוקות וילדים הינם רגישים הרבה יותר מאחר ומערכת החיסון שלהם עדיין אינה בשלה לחלוטין. ילדים למשפחה עם היסטוריה נרחבת של אלרגיה הם בעלי סיכון מוגבר לפתח אלרגיה, לעומת ילדים שבמשפחתן לא אובחנו אלרגיות למזון. אולם, גם תינוקות וילדים ללא היסטוריה משפחתית כלל יכולים לסבול מאלרגיות.
אבחון אלרגיה
תגובות אלרגיות פעמים רבות מופיעות במהירות והסימפטומים יכולים להיות בעיות בנשימה והקאות או לחילופין להופיע מאוחר או רק בעקבות עיכול כמות גדולה של המזון. הקושי המרכזי של אבחון אלרגיה נובע מכך שהסימפטומים לא תמיד מופיעים באופן מיידי. לפעמים מערכת החיסון מגיבה רק לאחר מספר שעות או אפילו לאחר מספר ימים. באמצעות האבחנה הנכונה, ניתן יהיה להוריד את מוצרי החלב מהתזונה ובכך למנוע את התגובה האלרגית, תוך שמבטיחים כי הילד מקבל תזונה מלאה ומאוזנת.
 

תגובה מיידית לאלרגיה באה לידי ביטוי בסימפטומים הבאים:

תגובה מאוחרת לאלרגיה באה לידי ביטוי בסימפטומים הבאים:

הסימפטומים הנגרמים כתוצאה מאלרגיה לחלב פרה, יכולים להופיע במספר מערכות של הגוף:

 
לעיתים נדירות, תינוקות אשר ניזונים אך ורק מחלב אם יכולים להגיב לחלבוני חלב פרה. חלבונים אלה יכולים לעבור דרך חלב האם במידה והאם צורכת מוצרי חלב. במצב כזה, ימליץ הרופא לאמא להמשיך בהנקה על מנת שהתינוק יהנה מיתרונותיה, תוך שהיא נמנעת ממוצרי חלב בתזונתה. במקרים אלה דיאטנית תוכל לייעץ לאם מהו התפריט שיענה על כל צרכיה התזונתיים. לגבי תינוקות שניזונים מתמ"ל - רופא הילדים יכול להמליץ לתינוקות אלרגים לחלב על אחת משתי אפשרויות, בהתאם לסוג האלרגיה שאבחן: תרכובת מזון ללא חלב, על בסיס חלבון סויה במידה והתינוק אינו אלרגי גם לסויה, או תרכובת מזון על בסיס חלבון שעבר פירוק ליחידות קטנות יותר ובכך לא מעורר תגובה אלרגית של מערכת החיסון. תמ"לים אלה מכילים את כל רכיבי התזונה להם זקוק התינוק.