איך נדע אם לתינוק חם או קר מדי?

בעונת הקיץ החמה קשה לנו להחליט איך להלביש את התינוק, בחוץ מאוד חם אבל בבית או בחנויות קניונים ממוזג וקר... אז איך נדע אם לתינוק חם מדי או קר מדי?מאת: לריסה גינת, בוגרת מכון וייצמן למדע, בעלים ומפתחת SmallTalk – לדבר עם תינוקות small-talk.co.il


איך נדע אם לתינוק חם או קר מדי?
בניגוד למה שנהוג לחשב תינוקות מדברים איתנו כל הזמן, אך תינוקות לא משתמשים במילים אלה בשפת הגוף שלהם. הבעיה היא בנו המבוגרים שלא תמיד יודעים לקרוא את התינוקות שלנו ולהבין מה הם צריכים מאיתנו. על ידיי קריאה נכונה של שפת הגוף של התינוק נוכל לדעת האם חם או קר לו, האם צרייך להוריד שכבה או לחלופין לגרוב לו דחוף גרביים. 
תחילה ננפץ מיתוס, גם לתינוק בן יומו חם!!! כולנו מכירים את ההמלצה של הדודות להלביש תינוקות בני יומם במינימום שתי שכבות. אך למעשה, כל תינוק נולד עם בסיס למערכת וויסות טמפרטורות אשר מבשילה בשבועות הראשונים לחיו. תפקידינו כהורים הוא לעזור למערכת זו להבשיל ולעבוד בצורה המיטבית. במילים פשוטות יותר, אם לנו חם ככול הניראה גם לתינוק שלנו חם! לכן בהחלט, ניתן להלביש בשכבה אחת ארוכה דקה, או שתיי שכבות דקות שניתן להוריד אחת מהן במידת הצורך. 
 

איך מזהים אם לתינוק חם או קר?

כדי להבין את שפת הגוף של התינוק קודם כל כדאי להסתכל על עצמינו ולהבין כיצד אנחנו נתנהג בסיטואציה דומה. שכן, הסימנים לכך שלתינוק שלנו חם או קר לא שונים בהרבה מהסימנים שלנו. כך לדוגמה, כשלנו המבוגרים חם אנחנו, נמעיט בתנועה כדי לא לייצר אנרגיה (שתחמם אותנו) הגוף שלנו יהיה מאוד רפוי בשביל להגדיל את שטח הפנים ולהתקרר אך יחד עם זאת לא נהיה נינוחים, כנראה שנזיע, ונפהק בשביל להכניס עוד חמצן לגוף, אנחנו נרגיש עייפות יתר, לא יהיה לנו תאבון אבל נהיה מאוד צמאים. מצד שני כשקר לנו, אנחנו נזוז הרבה, אך נעשה תנועות קטנות ומהירות בשביל להתחמם, נהיה קפוצים, מצומררים ומכווצים ויהיה לנו תאבון מוגבר (אכילה מגבירה קצב חילוף חומרים ועל כן מחממת את הגוף).
 

שישה סימנים שלתינוק שלנו חם: 

 1. הגוף : של התינוק יהיה מאוד רפוי, הידיים והרגליים פרוסות לרווחה.
 2. תנועה: התינוק ימעיט בתנועות, תינוק שזוחל, ימעיט בזחילה, או שיזחל למקום קריר יותר .
 3. התנהגות: התינוק יהיה לא נינוח, אולי יקטר ויפהק בשביל להכניס חמצן.
 4. גוון העור:  העור יהיה בגוון אדמדמם והוא אף יזיע מעט.
 5. אוכל: התינוק שלנו יהיה חסר תיאבון אך יבקש לשתות. 
 6. יציאות: אנחנו נראה מיעוט במתן יציאות ושתן.

מה עושים אם לתינוק חם? 

שישה סימנים שלתינוק קר: 

 1. הגוף: התינוק יהיה מאוד מכווץ, האגרופים שלו יהיו קפוצים
 2. תנועה: התנועות שלו יהיו מהירות מאוד וחדות מאוד, הוא יקטר בקולות חדים
 3. אוכל: התינוק  יבקש לאכול בשביל להתחמם!
 4. התנהגות: התינוק יהיה עייף ותזזתי, יבקש להיות הרבה על הידיים של ההורים כדיי להתחמם. 
 5. גוון העור: העור יהיה ורדרד או לבן בהיר כתוצאה מכיווץ כלי דם בעור
 6. יציאות: בגלל שמאזן משק המים בגוף לא מופנה לקירור, נראה מתן שתן מוגבר יותר

 מה עושים אם לתינוק קר?

 1. מזגן: בימים חמים במיוחד, אם זיהינו שפת גוף של התינוק מצביע שקר לו, הגיע הזמן לכבות את המזגן ולפתוח חלונות.
 2. כובע: בדומה לקיץ גם בחורף חשוב לשים לתינוק כובע על הראש – בגלל הגודל היחסי של ראש התינוק, הוא מהווה מקור לפיזור חום מאוד משמעותי ולכן בשביל לחמם את התינוק כדאי לשים כובע! בימים לא קרים ממש ניתן לשים כובע דק אפילו מבד טריקו עבה. 
 3. אוכל: כדאי לתת לתינוק לינוק לפי דרישה בשביל שיתחמם.
 4. לבוש: מומלץ להשתמש בשיטת ה "בצל", להלביש את הילד במספר שכבות שניתן להוריד במהלך היום. תינוקות שזוחלים כדאי להלביש גם בימים חמים בשכבות ארוכות אבל דקות, כיוון שהתינוק נימצא במגע עם הריצפה. 
 5. לילה: בלילות קרים – עיטוף יעזור לו לשמירה על חום גוף ולשינה נעימה ורציפה, לתינוקות גדולים יותר ניתן לרכוש שק שינה מיוחד לתינוקות שמבטיח שהתינוק עטוף בחום ולא "מעיף" מעצמו את השמיכה בלילה. 
טיפ מלריסה: חשוב לזכור כי הסימנים משתנים מתינוק לתינוק, כמו שלא לכל המבוגרים חם/ קר באותו סיטואציה גם תינוקות שונים יגיבו בצורה שונה למזג האוויר. כמו כן לא בטוחה שהתינוק שלכם יחווה את כל התסמינים או לחלופין יחווה אותם בדיוק בצורה שבה הם כתובים בכתבה זו. כל תינוק הוא שונה ואף אחד לא מכיר את התינוק טוב יותר מאשר ההורים שלו. לכן תפקידינו כהורים הוא להיות קשובים לתינוק שלנו ולשינויים הקטנים ביותר שעוברים אליו.