דיכאון לאחר לידה: מיתוסים וסטיגמות - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • מפגשי בוקר
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

דיכאון לאחר לידה: מיתוסים וסטיגמות

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 09.12.2012

הצורך להוכיח שאת אכן סובלת ממצוקה נפשית כדי להצדיק לסביבה את הקושי רק הופך את ההתמודדות עם המצב למסובכת יותר. דיכאון לאחר לידה היה טאבו למשך זמן רב, וגם היום קיימים מיתוסים וסטיגמות אשר מקשים על ההתמודדות איתו. בכתבה הבאה נטפל בכל המיתוסים והסטיגמות בנושא.מאת: רונית רוטברט, פסיכולוגית קלינית, המח' הפסיכיאטרית האמבולטורית בביה"ח איכילוב


דיכאון לאחר לידה: מיתוסים וסטיגמות

מגיל צעיר מלמדים אותנו שכשיש פצע רואים אותו ומטפלים בו, אך במקרה של מצוקות נפשיות אין תמיד סממנים חיצוניים ולכן לעיתים קשה לנו ולסביבה לראות אותן ולהבין אותן. 

הצורך להוכיח שאת אכן סובלת ממצוקה נפשית כדי להצדיק לסביבה את הקושי רק הופך את ההתמודדות עם המצב למסובכת יותר. דיכאון לאחר לידה היה טאבו למשך זמן רב, וגם היום קיימים מיתוסים וסטיגמות אשר מקשים על ההתמודדות איתו: 

 

"דיכאון לאחר לידה הוא התפתחות של בייבי בלוז"

לא נכון. דיכאון לאחר לידה עשוי להופיע גם לאחר שה"בייבי בלוז" עבר. משך הדכאון ועיתוי תחילתו עשויים להתחיל בתזמון שונה אצל כל אשה.

 

"אישה לא סובלת מדיכאון לאחר לידה אם היא מתפקדת"

לא נכון. אישה יכולה לחוות דיכאון לאחר לידה ועדיין לטפל בתינוק, בעצמה ובבית. נשים אשר המשיכו לתפקד כפי שהם חשות שמצופה מהן בתקופה בה חוו דיכאון לאחר לידה מדווחות לעיתים על תחושות קשות ועל עשייה מתוך טייס אוטומטי.

 

"דיכאון לאחר לידה תמיד קשור לאמביוולנטיות לגבי האמהות; אצל נשים שמוכנות ללידה ורוצות אותה באמת (כמו נשים העוברות טיפולי פוריות) זה לא קורה"

לא נכון. בעוד למימד המוכנות יש בהחלט קשר לתחושת האם הטרייה, יש גורמים רבים אשר יכולים להוביל לדיכאון לאחר לידה (פסיכולוגיים, אישיים, סביבתיים, פיזיולוגים). גם אישה אשר התכוננה ללידה ורצתה אותה בכל מאודה עלולה לחוות דיכאון לאחר לידה.

 

"אישה חזקה מספיק תצליח לשלוט בזה ולהחלים מזה לבד וללא עזרה חיצונית, כך או כך זה יעבור"

לא נכון. אמירה לא רק שאינה נכונה אלא עשויה להיות מסוכנת- לדיכאון לאחר לידה אין קשר לחוזק ותפיסה זו עלולה לגרום לאישה לא לחפש עזרה כדי לא להתפס כחלשה, להשאר לבד במערכה ולדחות את הטיפול – כאשר ידוע שמצבים נפשיים מסוג זה מחמירים כאשר אינם מטופלים. יותר מזה: הסבירות לצאת מהדיכאון ללא השלכות ובמהירות גבוהה עולה ככל שהמצב מאובחן ומטופל מוקדם יותר. מצב נפשי זה, כשאינו מטופל, יכול לפגוע לא רק בתפקוד היום-יומי המיידי של האם, אלא גם במצבה הנפשי ובקשר עם התינוק.

 

"היא מסוכנת לתינוק שלה"

לא נכון. פעמים רבות אנו נחשפות לסיפורים הקיצוניים יותר של מקרים אשר מקבלים את התווית הכללית של "דיכאון לאחר לידה". במציאות יש ספקטרום רחב מאד של עוצמות לדיכאון לאחר לידה – בקצה הספקטרום של הדיכאון קיים מצב קיצוני של פסיכוזה שיכולה להתרחש גם כתוצאה מהפרעות פסיכיאטריות אחרות. לכן יש צורך בהערכה מקצועית למצב ולחומרת המצב.

 

"דיכאון לאחר לידה תמיד מחייב תרופות ואישפוז, אנשי בריאות הנפש תמיד ימליצו על אישפוז והרחקה של התינוק"

לא נכון. אישפוז והרחקה מהתינוק מומלצים ע"י בריאות הנפש לעיתים מאד רחוקות ורק במקרה שמצבה של האם מסכן את התינוק. פעמים רבות אישה מאובחנת כמי שעוברת תקופת הסתגלות ולא דיכאון לאחר לידה. במקרים בהם דיכאון לאחר לידה מאובחן, המגמה היא תמיד לספק את הטיפול המתאים ביותר לאם ולמשפחה. בנוסף, בעוד טיפול תרופתי מומלץ לעיתים בשילוב עם טיפול או בפני עצמו – לא כל עוצמת דיכאון מצריכה תרופות. לעיתים טיפול פסיכולוגי (ואפילו טיפול פסיכולוגי זמני ונקודתי) הוא הדרך המומלצת.

 

"אישה אשר חוותה דיכאון לאחר לידה תחווה אותו גם בלידות הבאות"

לא בהכרח. נשים אשר חוו דיכאון לאחר לידה או הפרעות במצב הרוח אחר הלידה או קודם להריון נמצאות בקבוצת סיכון וכדאי להיות מודעים לכך, עם זאת מכיוון שדיכאון לאחר לידה מושפע ממגוון משתנים לא בטוח שהדבר יקרה שוב. מכיוון שנשים אשר אובחנו בעבר עם דיכאון לאחר לידה או הפרעות מצב רוח פעמים רבות מקבלות טיפול- ביכולתן גם להיערך טוב יותר לקראת הלידה ולהקדים תרופה למכה.

 

"אם אמא שלי חוותה דיכאון לאחר לידה- גם לי זה יקרה"

לא בהכרח. כאשר יש היסטוריה משפחתית לדיכאון ודיכאון לאחר לידה האישה אכן נמצאת בקבוצת סיכון. אך אין הדבר אומר שהיא תחווה דיכאון לאחר לידה באופן וודאי.

 

אם את מרגישה שאת במצוקה לאחר הלידה, או אם אתם חושבים שהאישה בחייכם חווה קשיים סביב הלידה, הדבר הנכון ביותר הוא ללכת לאבחון. טיפול מוקדם יכול להאיץ את ההחלמה ולמנוע פגיעה עתידית הן באם, בתינוק ובתא המשפחתי.

 

למידע נוסף בנושא דיכאון לאחר לידה ניתן לפנות לאתר goodays.co.il
למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו