האם אתם ישנים במיטה מלאה בקרדית האבק? - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • לוח אירועים mamy
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

האם אתם ישנים במיטה מלאה בקרדית האבק?

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 19.10.2020

קרדית האבק והגללים שלה הם הגורמים הרלוונטיים ביותר לאלרגיות ברחבי העולם. עד כמה אנחנו באמת יודעים על העמיתים המיקרוסקופיים האלה?באדיבות חברת דייסון יצרנית שואבי אבק 


האם אתם ישנים במיטה מלאה בקרדית האבק?

מה היא קרדית אבק?

קרדית אבק הבית היא ארכנידים (עכבישנים) מיקרוסקופיים אשר ניתן למצוא בבתים ברחבי העולם. מחזור החיים הממוצע שלהם הוא בין 65 ל-100 ימים ובמהלך הזמן הזה הם ייצרו כ-2,000 גללים ויפרישו עוד יותר חלבונים דרך הרוק שלהם - שניהם עלולים לגרום לאלרגיות ולהשפיע על אורח החיים.
למעשה, אלרגיה לקרדית האבק זה הגורם הרלוונטי ביותר לאלרגיות ברחבי העולם. חשיפה נרחבת בגיל הרך לחומרים אלרגנים בתוך הבית, כולל קרדית האבק, נקשרת לאסטמה.
 

ההמיספרה הצפונית

בחודשים מאי-אוקטובר, מתקיימת עונת רביית קרדית האבק שבמהלכה הנקבה מטילה בין 60 ל-100 ביצים. המשמעות היא שכמות קרדית האבק בבתים גדלה וכן ריכוז החומר האלרגני יכול להיות גבוה. כמו כן, למרות שקרדית האבק מתה בחורף, החומרים האלרגניים שהיא מייצרת - כולל צואה, חלקי גוף ורוק – נותרים בעינם.
"ככל שמזג האוויר מתקרר בישראל, אנו נוטים לבלות יותר מזמנינו בבית ולאוורר את ביתנו בתדירות נמוכה יותר", אומרת גם מקלאקי, מדענית וחוקרת מובילה בתחום המיקרוביולוגיה ב-Dyson. "כמו כן, אבק מספיק קליל בכדי לעבור באוויר וכאשר אנו מפעילים את מערכות החימום שלנו, זרם האוויר יכול להעיף את גללי קרדית האבק ברחבי הבית. לכן, רבים מהסובלים מאלרגיה לקרדית האבק עשויים לגלות שהתסמינים שלהם מחמירים בחודשי החורף. יתרה מכך, במהלך הזמן הזה אנו נוטים להזמין אנשים נוספים וככל שיש לנו יותר אנשים בבית, כך מסתובבים יותר תאי עור מתים בפנים – וזה מקור המזון העיקרי של קרדית האבק".
"תחילת הסתיו מהווה זמן מושלם לאיפוס רמות האבק בבית ולביצוע הסרת אבק וחומרים אלרגניים כדי לשפר את איכות החיים. למעשה, ניקיון הבית בסתיו חשוב לא פחות מהניקיון באביב", אומרת מקלאקי. "הסרת חלקיקי עור מהמרחב הביתי מגבילה את מקור המזון המוצע לקרדית האבק, מה שאומר שקצב ההתרבות שלה יתעכב בעונת הרבייה הבאה".
 

מגלים עור

כאמור, קרדית האבק ניזונה בעיקר מתאי עור מתים שנמצאים על ידי בני אדם ובעלי חיים. בממוצע, בני אדם משילים 2 גרם עור ליום ועוד יותר בלילה, כאשר חיכוך הוא זה שגורם לתאים המתים להשיל. קרדית האבק יכולה להשיג את החומרים המזינים שלה גם מפסולת ביתית אחרת, כמו מזון דגים, פטריות ופירורים.
"במקום שמבלים זמן רב, משילים את מירב העור המת ושם צפויים למצוא קרדית אבק", אומרת מקלאקי. "ואנחנו מבלים שליש מחיינו במיטה. למעשה, רובנו כנראה ישנים במיטה מלאה בגללים של קרדית האבק".
 
ואכן, יכולים להיות מיליוני יחידות של קרדית אבק במזרן יחיד. "זה נפוץ גם למצוא קרדית אבק במיטות ובמצעים של אנשים הסובלים מעור יבש, מכיוון שתאי העור שהושלכו הפחיתו את תכולת השומנים בדם, שהם הארוחה המועדפת על קרדית האבק", מוסיפה מקלאקי.
 
קרדית אבק משגשגת בתנאים חמים, לחים וחשוכים, במיוחד כאשר רמות הלחות הן סביב 70 אחוזים והטמפרטורות עולות מעל 25 מעלות צלזיוס.
כלומר אזורים בהם אנו מזיעים, נושמים ומשתפים את חום גופנו הם אזורים מושלמים לקרדית האבק. ספות, מזרנים, מיטות לחיות מחמד וריהוט רך אחר מהווים קרקע פורייה לקרדית האבק, במיוחד בעונת הרבייה שלה. אולם יש משימות יומיומיות אחרות שיכולות להשפיע גם כן.
"מעט קרדית אבק יכולה לשרוד ברמות לחות של פחות מ-45 אחוז. אולם אפילו אם רק למשך ושעה וחצי ביום נעלה את רמת הלחות, זה יכול לאפשר לקרדית האבק לשרוד. בישול ארוחה או מקלחת חמה יכולים בקלות לשמור על רמות לחות גבוהות בביתכם, במיוחד בחורף כאשר אנו נוטים לאוורר את בתים בתדירות נמוכה יותר", אומרת מקלאקי.
 

משפיע על החיים

"קרדית האבק אינה מסוכנת", היא קובעת. "החומרים האלרגנים המזיק שהיא יוצרת נובעים מהחלבונים הנמצאים בגללים ובחלקי גופה וזה יכול להיות בעל השפעה משמעותית על אלה החיים בבתים בהם נמצאים מושבות קרדית האבק”.
רבים מאיתנו עשויים להכיר את התגובה קלה לאלרגנים של קרדית האבק, כמו נזלת, עיניים דומעות וגרון מגרד, שקורית לאחר העברת בגדים מאובקים ישנים, אולם ההשפעה יכולה להיות חמורה יותר אצל אנשים מסוימים.
בדיקות חיוביות לאלרגניים של קרדית האבק שכיחות ביותר בקרב אנשים עם אסטמה, סוגי דרמטיטיס וזיהומים תכופים בסינוסים. מחקרים מצביעים גם על כך שחשיפה לרמות גבוהות של קרדית האבק, במיוחד בשלב מוקדם של החיים, מגדילה את הסיכון לפתח אלרגיה לקרדית האבק ולאסטמה.
 
אז מה ניתן לעשות כדי להילחם בקרדית האבק בביתך? חוקרת המיקורביולוגיה ב-Dyson מציעה:
 
  1. הרעיבו את קרדית האבק  - הפחתת כמות הפסולת של תאי העור בביתך ממזערת את מקור המזון העיקרי של קרדית האבק ומונעת ממנה להתרבות באופן אקספוננציאלי בעונת הרבייה. שאבו את המזרון משני הצדדים בעזרת מכשיר עם מערכת סינון מתקדמת, כמו גם את הספה והריפודים האחרים.
  2. נהלו את רמות הלחות  בבית - קרדית האבק מזינה את עצמה במים על ידי ספיגת מים מהאוויר ולכן שמירה על רמת לחות מתחת ל-45 אחוז בטמפרטורת החדר תהרוג את רובה. יש לאוורר את המצעים והשמיכות לעיתים קרובות, כמו גם לאוורר את שאר הבית . מומלץ להשתמש במאוורר שיחלץ את האוויר לאחר המקלחת או גם בזמן הבישול, שכן אפילו העלאת רמות הלחות למשך שעה וחצי ביום יכולה לאפשר לקרדית אבק הבית לשרוד.
  3. שלטו בטמפרטורה - קרדית האבק משגשגת בטמפרטורות של 25 מעלות צלזיוס, לכן הקפידו על שאיבת אזורים חמים יותר בבית לעיתים קרובות כדי לשלוט ברמות קרדית האבק, כמו גם מיטות של חיות מחמד, ספות או מזרנים למיניהם. שטיפת מצעים או ריהוט רך אחר בטמפרטורות 60-90 מעלות צלזיוס יפרקו גם את החומרים האלרגנים.
  4. טיפים עיקריים - אל תשכחו כי קרדית האבק והגללים שלה הם מיקרוסקופיים. אם אתם יכולים לראות אבק בביתכם, קרדית האבק כבר עשויה לשגשג.למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו