ביופידבק ככלי טיפולי בתפקוד ילדים - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • מפגשי בוקר
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

ביופידבק ככלי טיפולי בתפקוד ילדים

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 09.04.2009

ביופידבק -משוב ביולוגי, הוא שיטת טיפול ברפואה המשלימה ובפסיכולוגיה, אשר פותחה בארה"ב, הנותנת מענה למגוון רחב של בעיות של ילדים ומתבגרים, ביניהן: הפרעת קשב וריכוז, בעיות התנהגותיות, הפרעות שינה, היפראקטיביות, חרדה ובעיות מוטוריות שונות. הביופידבק פועל על עקרון הלמידה דרך משוב (פידבק) מידי. מאת : ציפי גלעדי, פסיכופיזיולוגית, מומחית לטיפול בביופידבק ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה


ביופידבק ככלי טיפולי בתפקוד ילדים

לא פעם  אנו  עדים להורים העומדים חסרי אונים ומתוסכלים לנוכח  בעיות  תפקוד של ילדים, החל מהפרעות קשב ולמידה, הפרעות התנהגותיות, חרדה הפרעות שינה, היפראקטיביות ועוד, המתבטאים מעבר לפן הנפשי רגשי  גם בתופעת פיזיולוגיות, כגון חוסר נשימה, דופק מהיר וכד.

ביופידבק -משוב ביולוגי, הוא שיטת טיפול ברפואה המשלימה ובפסיכולוגיה, אשר פותחה בארה"ב, הנותנת מענה למגוון רחב של בעיות של ילדים ומתבגרים, ביניהן: הפרעת קשב וריכוז, בעיות התנהגותיות, הפרעות שינה, היפראקטיביות, חרדה ובעיות מוטוריות שונות. הביופידבק פועל על עקרון הלמידה דרך משוב (פידבק) מידי.

הביופידבק  ככלי טיפולי  לילדים  ומתבגרים, קיבל  תאוצה רק בשנים האחרונות בישראל. הטיפול בביופידבק  נותן  מענה  למגוון בעיות בריאות אצל ילדים ומתבגרים, ומקנה למטופלים כלים להבנה ושליטה על התהליכים הרגשיים והפיזיים המתחוללים בגופם. המדובר בשיטה בטוחה, לא פולשנית ולא תרופתית, המשלבת טכנולוגיית מחשבים מתקדמת עם עקרונות רפואיים מבוססים. הטיפול בביופידבק  עושה שימוש בקשר גוף-נפש ונותן  גם מענה מוצלח להורים שאינם מעוניינים  בטיפול נפשי-פסיכולוגי לילד, ומאידך  יוכלו לקבל  ממצאים אובייקטיביים על מצבו הנפשי והפיזי. שיטת הביופידבק משלבת רפואה-ביולוגיה, פסיכולוגיה וטכנולוגיה. מדובר בטכניקה תקשורתית בין אדם למכשיר, המאפשרת לו  בסיוע  מטפל מוסמך להתחבר  ל"אני הפנימי" שלו בצורה אמינה ואובייקטיבית.

 

מהי מטרת הטיפול בפידבק בקרב ילדים?

לילדים קל יותר לפתח טכניקות של הרפיה בעזרת תכנות מחשב ומשחקים מאשר בשיטות אחרות אשר מתאימות למבוגרים. לכן פותחו במיוחד למטרה זו, תוכנות מחשב ידידותיות המאפשרות דרך משחק לרכוש כלים להפחתת מתח ולחץ ולשיפור הויסות הרגשי. התוכנה הממוחשבת מאפשרת תרגול של טכניקות הרפיה ודמיון מודרך, תוך העמקת המודעות האישית לתחושות הגוף ולהשפעת אופן החשיבה ותכניה על התגובות הפיזיולוגיות. במהלך התרגול והיישום בחיי היומיום המגמה היא להשיג שליטה, ויסות ואיזון במערכות שונות בגוף.

הטיפול  בביופידבק נועד לסייע לילד לרכוש כלים משלו לשליטה על גופו, מחשבותיו ורגשותיו. באימון נלמדות ומתורגלות טכניקות הרפיה, דמיון מודרך תוך העמקת המודעות האישית לתחושות הגוף  ולהשפעת אופן החשיבה ותכניה על התגובות הפיזיולוגיות.

במהלך התרגול והיישום היומיומי, המגמה הינה להשיג שליטה, ויסות ואיזון במערכות השונות בגוף וברגשות, כפועל יוצא מתחושת השליטה הנרכשת. בשיטת הביופידבק משולבת  גישה רפואית עם גישה פסיכולוגית

הטיפול מאפשר לילד לרכוש מיומנות בשליטה עצמית על תופעות של חרדה, מתח רגשי ופיזיולוגי והקלה בהם. הטיפול אקטיבי, דורש שיתוף פעולה מצד הילד ונעשה בדרך כל בצורה של משחק. ביופידבק מתבסס על  מכשור ביו רפואי, המסוגל  לחוש נתונים על פעילויות פיזיולוגיות בגוף, כגון דופק, נשימה, מתח שרירים, פעילות גלי מוח, ומדדים נוספים. כל המדדים הללו מוזנים לתוכנת מחשב ייחודית המבצעת עיבוד נתונים ומציגה על גבי המסך בצורה של משחק את רמת החרדה של הילד. המטפל מלמד  ומאמן את הילד כיצד לבצע תרגילים מיוחדים המנטרלים את מצב החרדה שלו. כאשר הילד מצליח לבצע את התרגילים, הוא מנצח במשחק וזוכה. בצורה זו הילד לומד, תוך משחק והנאה, כיצד להתגבר על חרדות. נדרשים כעשרה טיפולים עד לקבלת תוצאה מיטבית.

מאחר והביופידבק מראה את השוני המהותי והברור בין מה שהמטופל מאמין שהוא מרגיש לבין מה שגופו משדר, מהווה השיטה כלי טיפולי בעל עוצמה ויתרון, העולים על כל טיפול וורבלי או הרפיה כללית.

ביופידבק הינו  בעצם מראה המציגה לנו בזמן אמת את מצבנו הנפשי-גופני.  הכוונה היא לתופעה בה מצבי מתח רגשיים יוצרים סימפטומים פיזיולוגיים. לדוגמא: חרדה ופחדים המלווים בדפיקות לב, מועקה בגרון או בחזה, נשימות מהירות. כאבי ראש, חריקות שיניים ועוד.

 

למי הטיפול מתאים?

הטיפול מיועד לילדים מגילאי 8 ומעלה ונותן מענה למגוון בעיות כגון: חרדות, הפרעות לימוד וקשב, בעיות התנהגותיות, הפרעות אכילה,  הפרעות שינה,  הפגת כאבים, קשיי נשימה, חרדת מבחנים, הרטבה ועוד.  הילד רואה בטיפול הביופידבק מעין חוג נוסף מעניין וחוויתי, בו מרכיב המשחק במחשב הוא דומיננטי. אכן, קיימות בביופידבק תוכנות מיוחדות עבור ילדים. בין המטופלים המגיעים לטיפול בביופידבק נמצא גם את אלה שהטיפולים הפסיכולוגים הוורבליים תסכלו אותם, ואת אלה שהרפואה הקונבנציונלית לא עזרה להם.  

 

מה תפקידה של שיטת הביופידבק?

תפקידה של שיטת הביופידבק הוא להחזיר בעזרת אימון ותרגול את הגוף והרגש למצב של תפקוד מאוזן שמשמעותו הרפיה, הכחדה של הסימפטומים הגופניים ורגיעה נפשית. ההרפיה משחררת את המערכת הגופנית ממצב העוררות התמידית בה הייתה שרויה ומאפשרת לגוף ליצור איזון וויסות מחדש. הגישה הבלתי אמצעית של הביופידבק מאפשרת לכל אותם מטופלים המפחדים, המתביישים או החוששים מפני טיפול לא סימפטי וחסר אמפתיה להתחיל בתהליך טיפולי ידידותי בלתי מאיים, המותאם לצרכים ולקצב האישי, ומאפשר לבוא בקשר עם מחשבות ובעיות המטרידות אותם זמן רב ולדבר עליהן.

 

כיצד מתבצע הטיפול ? אימון אינטראקטיבי

במסגרת הטיפול שמוגדר כקצר מועד המטופל מחובר לסנסורים המוצמדים לאצבעות וקולטים את מדדים פיזיולוגים מגוונים של המטופל. המידע המתקבל מהחיישנים מעובד ומועבר למחשב - כך שעל המסך רואים את הנתונים הפיזיולוגים באמצעות גרפים וצלילים ולומדים לשלוט בהם שיטת הטיפול ידידותית ללא תופעות לואי. תפקיד המטפל הוא להתאים לילד את הטכניקה המתאימה לו ולאמן אותו דרך ניסוי ותעייה להגיע לשליטה מכסימלית בעזרת המשוב מהמחשב. המכשור מודד, באופן מדויק ואמין, תהליכים ושינויים פיזיולוגיים המתרחשים בגופו, כמו: רמת המתח הרגשי והפיזיולוגי, קצב ואופן הנשימה, קצב הדופק, הפעילות המוחית וכד', מעבד את הנתונים ומזין אותם חזרה לאדם.
למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו