אח חדש בבית - הקניית הרגלי שינה משפחתיים בריאים א' - mamy
 • מחשבון הריון
 • מחשבון ביוץ
 • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

 • שם לתינוק
 • לוח אירועים mamy
 • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

אח חדש בבית - הקניית הרגלי שינה משפחתיים בריאים א'

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 04.08.2013

הורים מנוסים רבים שכבר יודעים כיצד להתמודד עם נושא השינה לאחר לידת הילד השני במשפחה, מתחילים לפתח חשש גדול מפני הסיטואציה החדשה והלא מוכרת: רגע ההשכבה המשפחתי. כיצד להשכיב שני ילדים באותו הזמן? איך מצליחים להעניק תשומת לב לכל אחד בנפרד?מאת: שרי גלזר, יועצת שינה ומנחת הורים

 


אח חדש בבית - הקניית הרגלי שינה משפחתיים בריאים א'

הורים מנוסים רבים שכבר יודעים כיצד להתמודד עם נושא השינה לאחר לידת הילד השני במשפחה, מתחילים לפתח חשש גדול מפני הסיטואציה החדשה והלא מוכרת: רגע ההשכבה המשפחתי. כיצד להשכיב שני ילדים באותו הזמן? איך מצליחים להעניק תשומת לב לכל אחד בנפרד? מתי ואם בכלל להעביר אותם לחדר משותף? האם לא יעירו אחד את השני באמצע הלילה או מוקדם בבוקר?


הילד הראשון, אשר בבת אחת חידש את הסטטוס שלו והפך לאח הגדול, מתרגש בימים הראשונים מהאטרקציה החדשה במשפחה, התינוק/ת. אולם, עם הזמן הוא מבין שהתינוק הקטן והצווחן גוזל ממנו במידה מסוימת את תשומת הלב ההורית. הוא מתחיל לדרוש יחס בדרכים שונות ומגוונות, חיוביות ואף שליליות, כאשר אחד הביטויים האופייניים לכך הוא הפיכת שעת ההשכבה לטיילת ו"מאבק".


שמירה על טקס שינה
הדבר החשוב ביותר שניתן לעשות בתחילה הוא לשמור על השגרה המוכרת שלו ככל הניתן. המטרה היא שלא יחוש כאילו האח הקטן שינה עולמות וכעת הוא "נחשב" פחות בעיני הוריו. יש לשמור על שגרת הערב וטקס השינה שלו במידת האפשר. אם אמא מניקה כעת את התינוק, אז אבא ישכיב את האח הגדול. אם אבא קופץ על הכדור ומנסה להרגיע את התינוק שסובל מגזים, אז אמא תשכיב את בנה הבכור. כדאי לעשות זאת עם שמירה על טקס השינה הקבוע והמוכר כפי שהיה עד עתה. יש לקיים את ריטואל ארוחת הערב כרגיל בכל ערב, להעניק את היחס האישי משני ההורים עד כמה שאפשר, לשוחח,
להתעניין, לשאול, לחבק ולנשק. חשוב לתת לו את תשומת הלב והסיפור שלפני השינה (גם אם ההורים עייפים) ולחוש את הביטחון מההורים מיד בתחילת הדרך, להראות לו כמה שיותר שדברים לא השתנו יותר מדי.

כדי "להשתלט" כראוי על הבלגן החדש וליצור סדר בשגרת הערב כך שהילדים יחושו שדואגים להם ונותנים להם תשומת לב וכן שההורים ירגישו שהם לא קורסים, כדאי לנהל בשבועות הראשונים את השגרה קצת כמו בצבא... כדי שהדברים ישתרשו ויבואו בקלות, כדאי בהתחלה לעמוד על הזמנים וחלוקת התפקידים בין ההורים בצורה מדויקת.


"האח הגדול"
מן הסתם התינוק זקוק לשעות שינה מרובות יותר מאחיו הגדול, כך שיש להשכיב אותו קודם. בדרך כלל ניתן לעשות זאת במהירות וקלות יחסית בשבועות הראשונים שכן הוא עייף וישן שעות רבות. בנוסף, ברגע שנשכיב קודם את התינוק הקטן, יישאר לנו זמן איכות להשקיע בטקס השינה של האח הגדול ובתשומת לב של אחד על אחד. לפיכך, יש לקלח ולהשכיב תחילה את התינוק, ורק לאחר מכן את האח הגדול עם טקס שינה מושקע, סיפור, שיחה, שיר ערש ועוד. כאן ניתן  להשתמש במושג "האח הגדול" בהקשר חיובי: "אתה האח הגדול ולכן הולך לישון מאוחר יותר, זה הזמן המיוחד שלך עם אבא או אמא. איזה סיפור אתה בוחר? איך היה היום בגן? עם מי שיחקת
?...".

ההורים לפעמים נתקלים בבעיות טכניות בארגון הזמן בערב: ארוחת ערב, אמבטיה לכל אחד מהילדים, הלבשה, השכבה ועוד, ומאבדים את הידיים והרגליים. ניתן "לחסוך" זמן באמצעות מספר רעיונות פשוטים:

0pt; mso-list: l0 level1 lfo1"> אמבטיה משפחתית. האח הגדול באמבטיה הגדולה והתינוק בקטנה. באופן זה "חסכנו" זמן מארגוני הערב (בכך שעשינו זאת במקביל) והן יצרנו זמן משחק ואיכות משותף למשפחה. ניתן להשאיר את הילד הגדול באמבטיה עם אבא ואז אמא מוציאה את התינוק ומלבישה, אוכל ולישון. בזמן הזה הילד נהנה במשחקי המים ואז יוצא מהאמבטיה, מתלבש ומתחיל טקס שינה. המטרה שלנו שעד אז התינוק כבר יישן....
 • ההנקה לפני השינה לוקחת זמן רב, ובעצם "גוזלת" מהזמן שלפני השינה המוקדש לאח הגדול. בשבועות הראשונים אין ברירה, ויש להניק את התינוק על-פי דרישתו. אולם, לאחר מספר שבועות ניתן להתחיל לשאוב חלב ולתת את הארוחה האחרונה לפני שנת הלילה בבקבוק, דבר אשר בדרך כלל לוקח זמן קצר יותר בצורה משמעותית. כדאי לתת לתינוק את הארוחה שלפני השינה במנה שאובה ו"לקנח" בפינוק בהנקה, על-מנת לשמר את ייצור החלב. באופן זה זמן ההאכלה יתקצר וניתן יהיה לפנות את הזמן לאח הגדול ולא להשאיר זאת בידי האב באופן בלעדי. אמא שבחרה לא להניק והתינוק אוכל תמ"ל בלבד (או משולב), תוכל לחוש את היתרונות הללו מבחינת מתן תשומת הלב לאח הגדול כבר בתחילת הדרך.
 • לא להתבייש לבקש עזרה! מסבתא, דודה, אחות, בייביסיטר בתשלום ואפילו חברה. לוקח קצת זמן עד שלומדים להתנהל עם הסדר החדש, ועזרה בשעות אחר הצהריים והערב התובעניות יכולה להיות ברכה: סיוע בפינוי השולחן, בישול והכנת ארוחת הערב מראש, הכנת האמבטיות, משחק עם האח הגדול בזמן הטיפול בקטן ועוד.
 •  

  אולם, כמובן שהדברים לא הולכים תמיד באופן אידיאלי כפי שהיינו רוצים. לתינוק יש לעיתים גזים אשר הוא נשאר בגללם ער בשעות הערב, צורח, בוכה וסובל מכאבים, ובעיקר – לא ישן... לעיתים היום והלילה שלו עדיין לא הוסדרו והוא לא מצליח להירדם לפני חצות הלילה. אחר כך באות השיניים, צינון או שיעול, כאבי בטן בגלל מעבר למוצקים... ושוב קשיי השינה חוזרים להם. אבל כפי שאתם כבר יודעים מהניסיון עם הגדול: הכל עובר. עם האח השני לוקחים דברים יותר בפרופורציות, וככל שנדע להסדיר שגרת ערב טובה ומאורגנת, ככל שנשאף לכך ברגע שניתן לעשות זאת, ההתנהלות בבית תהיה קלה ונעימה יותר לכל בני המשפחה שהתרחבה.

   

  * בחלק הבא של המאמר – נכנסים לשגרה לאחר החודשים הראשונים *
  למעלה alt
  הדפסה altשלח לחבר
  מאת
  דוא"ל של החבר
  קבלי טיפים והמלצות למייל

  עקבי אחרינו