האם סבים יכולים להיות מחויבים בתשלום מזונות ילדיהם - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • מפגשי בוקר
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

האם סבים יכולים להיות מחויבים בתשלום מזונות ילדיהם

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 26.05.2015
הדין האישי, החל על ילדים שנולדו להורים יהודיים, קובע כי ילד זכא למזונות מאביהם בכל מצב שהוא, גם אם האב אינו עובד, גם אם הוריהם מעולם לא נישאו וגם אם אמם משתכרת יותר מאביהם
 


מאת: עו"ד אריאל דרור, משרד עוה"ד דרור


האם סבים יכולים להיות מחויבים בתשלום מזונות ילדיהם
אולם, במידה וניתן פסק דין, בביהמ"ש לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, המחייב את האם לשלם מזונות, אך הוא אינו עושה כן, וכאשר האם אינה מצליחה לגבות מזונות מאבי ילדיה, לדוגמה בהליך הוצל"פ – חשוב לדעת כי קיימת אפשרות חוקית לגבות מזונות מהסבים והסבתות של הקטינים, היינו, הורי האב ו/או הורי האם.
 

 

 

ביחס לסבים, הרי שהחוק הרלונטי קובע כי הסבים לא יהיו מחויבים במזונות נכדיהם  אלא אם התקיימו שלושה תנאים מצטברים:

 
(1) הסבים  יכולים לשאת במזונות של הנכדים לאחר סיפוק הצרכים של שניהם ושל ילדיהם הקטינים, במידה ויש כאלה. אם אין לסבים מספיק אמצעים כדי לכלכל עצמם ו/או גם את ילדיהם הקטינים -  לא ניתן לחייב אותם לכלכל גם את נכדיהם. ככל שמדובר בסבים מבוססים, שעדיין עובדים ו/או מקבלים לידיהם הכנסות גבוהות, וכאשר לאם אין כל אמצעי לכלכל את ילדיה- כך תגדל האפשרות לחייב הסבים בסכום כלשהו עבור נכדיהם. אולם, אם מדובר בסבים מבוגרים שמתקיימים מקצבאות או פנסיה נמוכה ולאם יש משאבים כלכליים מסוימים - גדלה האפשרות לדחיית התביעה.
 
(2) הנכדים  לא יכולים  לממן עצמם מעבודה, מנכסים או ממקור אחר (כגון מזונות). במקרה של קטינים, כמובן שהם לא יכולים לעבוד, ולכן, אם האב לא משלם מזונות, ולאם אין אמצעים - ניתן לומר כי הם לא יכולים לממן עצמם. אציין כי במידה והאם מקבלת קצבת מזונות מהביטוח הלאומי, הרי שקצבה זו, במידה והיא סבירה,  יכולה להחשב כ" מקור אחר".
 
(3) הנכדים לא יכולים לקבל מזונות מאביהם, אמם או עזבון הוריהם  (במידה ואחד מהם או שניהם  נפטרו). על התובעים להוכיח כי אכן לא ניתן להשיג תשלום מהאב - גם לא בהליכי הוצאה לפועל, וכי לאם  אין יכולת לכלכל אותם. 
 
 

דגשים שחשוב לדעת:

א. לא ניתן לחייב הסבים לשלם דבר ללא הגשת תביעה לביהמ"ש לענייני משפחה, כאשר על התובעים להוכיח כי הסבים אכן עומדים בשלושת התנאים וכמובן לאחר כישלון הליכי גביה מהאב. 
 
ב. החיוב על פי חוק חל באופן שווה על שני הסבים משני הצדדים - גם על הורי האב וגם על הורי האב. לכן, כאשר אמא מחליטה להגיש תביעה נגד הורי אבי ילדיה, אלו יכולים לטעון כי יש לצרף לתביעה גם את הוריה של האם, במיוחד אם אלו בעלי אמצעים כלכליים. 
לכן, כאשר אם מגישה תביעה רק נגד הורי האב, עליה לקחת בחשבון כי יתכן וגם הוריה יצורפו לתביעה, והם עלולים להיות מחויבים בתשלום, לאחר בדיקת שלושת הקריטריונים לעיל.
 
כל האמור במאמר זה לא בא במקום ייעוץ משפטי פרטני ולא מהווה לו תחליף ויש לבחון כל נסיבות מקרה לגופו. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד.
 
 למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו