מחקר: הסיבה להפלות חוזרות הינה הפרעה בהרכב הכרומוזומים בעובר - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • לוח אירועים mamy
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

מחקר: הסיבה להפלות חוזרות הינה הפרעה בהרכב הכרומוזומים בעובר

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 08.05.2017

מחקר חדש שבוצע במרכז הרפואי איכילוב מצא כי מעל 50% מההפלות החוזרות נגרמות על רקע תקלה כרומוזומלית אקראית בעובר.מחקר: הסיבה להפלות חוזרות הינה הפרעה בהרכב הכרומוזומים בעובר
לדברי פרופ' יובל ירון, החוקר הראשי ומנהל היחידה לאבחון טרום לידתי במכון הגנטי שבמרכז הרפואי איכילוב "זיהוי ההפרעה הכרומוזומלית מייתר בירורים מורכבים ויקרים או טיפולים תרופתיים, כגון נוגדי קרישה, הניתנים גם בהעדר אבחנה".
 
מחקר שנערך במכון הגנטי בבי"ח איכילוב במשך יותר מעשור מצא כי הסיבה השכיחה ביותר להפלות חוזרות הינה הפרעה בהרכב הכרומוזומים בעובר. המחקר בוצע ב- 144 דגימות מחומר ההפלה והראה כי הפרעות כרומוזומיות נצפו ב- 54% מהמקרים. אולם בניגוד להנחה הרווחת, לא נמצא הבדל סטטיסטי בין אחוז ההפרעות הכרומוזומליות לבין כמות ההפלות אותן חוותה האישה: לאחר 2 הפלות, הסיכוי להפרעה כרומוזומלית בעובר היה 57.4% ולאחר 5 הפלות ויותר, הסיכוי להפרעה כרומוזומלית בעובר היה 59.1%. במרבית המקרים היה מדובר בהפרעה כרומוזומלית אקראית כגון חסר כרומוזום X  (18%) עודף כרומוזום 16 (15%), עודף כרומוזום 15 (13%) או עודף כרומוזום 21 הקשור בתסמונת דאון (10%). רק חלק קטן מהמקרים היה על רקע הפרעה כרומוזומלית מורשת. 
 
הפלות עצמוניות הן אחד מהסיבוכים השכיחים בהריון - בכ- 15% מההריונות. כרבע מכלל הנשים יחוו לפחות הפלה אחת במהלך חייהן, אך כ-1% - 2% מהנשים יחוו הפלות חוזרות (מצב המוגדר כשלש הפלות או יותר). יש סיבות רבות להפלות חוזרות, כולל הפרעות במערכת הקרישה, מומי רחם, הפרעות הורמונליות ועוד, אבל הסיבה השכיחה ביותר להפלות היא זיהוי הגורם להפלות חוזרות מאפשר להעריך את הסיכון להפלה נוספת וכן מאפשר להציע טיפולים המגדילים את הסיכוי להריון נוסף מוצלח.
הבירור השגרתי כולל בדיקות דם לזיהוי הפרעות קרישה או ליקויים הורמונאליים, בדיקת כרומוזומים להורים (קריוטיפ), צילום רחם או היסטרוסקופיה לאיתור מומים ברחם ועוד. בדיקות אלה מורכבות, יקרות וגורמות לעיכוב בכניסה מחודשת להריון. יתר על כן, סיבות אלה מהוות חלק קטן יחסית מהגורמים להפלות חוזרות. 
 
פרופ' יובל ירון, החוקר הראשי ומנהל היחידה לאבחון טרום לידתי במכון הגנטי שבמרכז הרפואי איכילוב מסביר כי "זיהוי ההפרעה הכרומוזומלית מייתר בירורים מורכבים ויקרים או טיפולים תרופתיים, כגון נוגדי קרישה, הניתנים גם בהעדר אבחנה". הוא מוסיף כי "אם מדובר בהפרעה כרומוזומלית מורשת – ניתן למנוע הפלות על ידי אבחון גנטי טרום השרשה (PGD) של עוברים שהושגו בהפריה חוץ גופית. כאשר מדובר בהפלה על רקע הפרעה כרומוזומלית אקראית, אין צורך בהרחבת הבירור וניתן לנסות להרות שוב, גם ללא כל בירור נוסף או טיפול".
 
המאמר התפרסם בכתב העת הרפואי Journal of  Maternal Fetal & Neonatal Medicine. למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו